Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz cyfrowy w układzie o wysokim napięciu

05 Cze 2019 23:57 207 8
  • Poziom 10  
    Chcę użyć tani woltomierz cyfrowy panelowy z pomiarem w zakresie 0-30V DC do pomiaru spadku napięcia na rezystorze. Spadek będzie wynosił zawsze do 2V natomiast napięcie w układzie ok. 280V. Czy można zastosować taki woltomierz?

• Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Musisz mu zapewnić zasilanie odseparowane od uziemienia, albo przesłać napięcie np. przy użyciu transoptora (są takie o lepszej liniowości), co też raczej wymaga zasilania. Poza tym, może warto ten sygnał wzmocnić, bo inaczej wykorzystasz tylko 1/15 zakresu woltomierza, tracąc przez to na dokładności.
  • Poziom 10  
    Planuję budowę miernika lamp ECC83 na transformatorze z polskiego radia "Aga" lub "Stolica".
    Do sterowania napięciem anody użyje zwykły potencjometr, sterowanie żarzeniem potencjometr 3ohm. Pomiar emisji chciałem wykonać woltomierzem z dwoma miejscami po przecinku. No i najważniejsze musi wyjść za grosze bo inaczej nie ma sensu.
    Ponoć woltomierz ma mieć dokładność rzędu 0,01v.

Czyli mogę mierzyć spadek napięcia w tak wysoko napięciowym układzie? Wszystko będzie z dala od obudowy (minus zasilania miernika również) dlatego napięcie 280v w mierniku się nie pojawi. Nie rozumiem po co dzielnik napięcia w tym przypadku, woltomierz będzie zasilany z oddzielnego małego zasilacza stabilizowanego.

Ps. Tak robię ten miernik z Fonaru, tylko na same ecc83 ;)
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Dzielnik napięcia byłby, jakbyś chciał zmierzyć to 280V. Możesz zrobić tak, że "+280V" to jest masa (i może być uziemiona), a "-280V" jest względem tej masy (musi być izolowane). Tylko to pewnie będzie oznaczać, że będziesz miał -280V na katodach mierzonych lamp, i podobnie na części siatek (w pentodzie jedna siatka jest na potencjale anody). A nie można mierzyć prądu na minusie?
  • Poziom 43  
    @keven204 Wszystko nie tak, drogi Kolego, wszystko inaczej. :cry: Pomiar emisji lampy mierzy się poprzez pomiar prądu anodowego przy określonym napięciu na siatce. Potrzebuje Kolega zatem woltomierza do pomiaru napięcia podawanego na siatkę, regulowanego potencjometrem i miliamperomierza do pomiaru prądu anodowego. Zapraszam do Wikipedii pod hasło Trioda[/b]

@_jta_ Można mierzyć i prąd katodowy - to powoduje, że miernik - miliamperomierz, podłączony jest jednym końcem do masy - minusa WN.
  • Poziom 10  
    Czyli takie podłączenie będzie poprawne? 9v zasilanie miernika.

Zastanawiałem się nad miliamperomierzem na katodzie, ale podejrzewam że będzie mniej dokładny. Pomiary będą w zakresie 0.5-2mA a ciężko taki miliamperomierz znaleźć.

Dodatkowo te woltomierze z dwoma lub trzema znakami po przecinku wydają mi się pewniejsze.

Rezygnuje również ze stabilizatorów, bo przy takich prądach raczej nie ma sensu komplikować układu.

Dodano po 1 [minuty]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    @keven204 Wszystko nie tak, drogi Kolego, wszystko inaczej. :cry: Pomiar emisji lampy mierzy się poprzez pomiar prądu anodowego przy określonym napięciu na siatce. Potrzebuje Kolega zatem woltomierza do pomiaru napięcia podawanego na siatkę, regulowanego potencjometrem i miliamperomierza do pomiaru prądu anodowego. Zapraszam do Wikipedii pod hasło Trioda[/b]

@_jta_ Można mierzyć i prąd katodowy - to powoduje, że miernik - miliamperomierz, podłączony jest jednym końcem do masy - minusa WN.

Tak oczywiście wiem że trzeba ustawiać ujemne napięcie siatki w przypadku ecc83 jest to -2v ;) Nie napisałem o tym bo nie ma z tym problemu.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    @keven204 Powstał miliamperomierz prawda ??? :D Możesz to zrobić tak, jak kiedyś opisałem - zasilić miernik z wyprostowanego i stabilizowanego napięcia uzwojenia żarzenia 4 VAC do lampy AZ1, jeżeli zdobędziesz taki transformator (AGA).
  • Poziom 10  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @keven204 Powstał miliamperomierz prawda ??? :D Możesz to zrobić tak, jak kiedyś opisałem - zasilić miernik z wyprostowanego i stabilizowanego napięcia uzwojenia żarzenia 4 VAC do lampy AZ1, jeżeli zdobędziesz taki transformator (AGA).

Panie Krzysztofie zgadza się ;) Dokładnie taki jest plan. Zasilanie do miernika z uzwojenia dla AZ1. Dodatkowo te trafa są na 220v, na żarzeniu będe miał pewnie ok. 7-7.5v i bez problemu przy prądze 300mA zbije te napięcie zwykłym potencjometrem. Pomiar woltomierzem DC za 5zł szeregowo z diodą skalibrowanym na 6.3v bo tylko takie napięcie żarzenia będzie ustawiane.
    I wyjdzie za 30zł miernik, skalibrowany do ECC83.

Dziękuję za pomoc!