Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe superprecyzyjne analogowe AFE w nowoczesnych mikrokontrolerach od Renesasa

ghost666 06 Cze 2019 13:21 381 0
 • Nowe superprecyzyjne analogowe AFE w nowoczesnych mikrokontrolerach od Renesasa
  Renesas zaprezentował ostatnio nową linię mikrokontrolerów - RX23E-A. Jest to pierwsze na świecie rozwiązanie, które pozwala na pomiar sygnałów z dokładnością większą niż 0,1% bez kalibracji. Układy z rodziny RX23E-A, łączą w sobie precyzyjny analogowy interfejs (AFE) i mikrokontroler w pojedynczym układzie scalonym. Są one przeznaczona do zastosowań takich jak produkcja i testowanie oraz jako systemy pomiarowe, w których mierzy się precyzyjnie delikatne sygnały analogowe z sensorów temperatury, ciśnienia, masy i przepływu w krytycznych aplikacjach. Linia RX23E-A umożliwia dokładne i wiarygodne zbieranie danych z czujników poprzez redukcję poziomu szumu i dryftu termicznego do niskich poziomów.

  Mikrokontrolery RX23E-A są oparte na rdzeniu RXv2 taktowanym do 32 MHz z cyfrowym procesorem sygnałowym (DSP) i jednostką zmiennoprzecinkową. Umożliwia to wdrożenie sterowania adaptacyjnego z wykorzystaniem danych dotyczących temperatury i realizację np. odwrotnych obliczeń macierzowych z wykorzystaniem danych o zniekształceniach sześcioosiowych.

  Układy te również wyposażone są w bardzo precyzyjne AFE, w którym dryft offsetu ograniczono do 10 nV/°C, dryft wzmocnienia do 1 ppm/°C, a szum RMS do wartości 30 nV. Parametry te były wcześniej osiągalne tylko w dedykowanych obwodach z zewnętrznymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi. Rozwiązanie to umożliwia wdrożenie systemu precyzyjnego pomiaru, obliczeń, sterowania i komunikacji z czujnikami w jednym układzie scalonym. Dzięki temu producenci systemów mogą zmniejszyć liczbę komponentów, zaoszczędzić miejsce i uprościć projektowanie systemu. Umożliwia to także rozproszone przetwarzanie danych, przyspieszając algorytmy punktów końcowych.

  Próbki układów z rodziny RX23E-A są już dostępne, a układ do produkcji masowej trafić ma grudniu tego roku. Układy są dostępne w obudowach QFP z 48 lub 40 pinami, mające wielkość, odpowiednio 7 mm² i 6 mm².

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/microcontrollers-enable-sensor-measurement-with-0-1-precision-without-calibration

  Fajne! Ranking DIY