Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor Rekord ZSRR - Brak śnieżenia, bardzo cichy szum

reset123456 06 Jun 2019 18:32 2274 73
Termopasty
    reset123456
    Level 5  
    Witam
    Wpadł mi ostatnio w ręce taki właśnie model telewizora produkcji ZSRR, nie jestem do końca pewien którą wersją jest mój egzemplarz, ale z informacji znalezionych w internecie dochodzę do wniosku, że najstarszą.
    Mój problem wygląda następująco:
    Telewizor po przyniesieniu do domu, przejrzeniu i delikatnym wyczyszczeniu postanowiłem uruchomić. Po paru chwilach od przekręcenia gałki telewizor się uruchomił, dało się usłyszeć cichutki szum z głośnika jednak na ekranie nie ma żadnego śniegu, widoczny jest poprostu ciemny ekran bez treści. Pomyślałem, że niezłym pomysłem będzie podłączenie pod niego magnetowidu (a właściwie to odtwarzacza VHS) pracującego na kanale 2 lub 4 (z tyłu obudowy jest przełącznik) jednak nic to nie dało. W cichutkim szumie dało się w prawdzie usłyszeć dźwięk z magnetowidu, na ekranie jednak nic się nie zmieniło. Nie posiadam schematu tego telewizora, zamówiłem chwilę temu kondensatory elektrolityczne do niego, choć te będące w środku od nowości nie mają wcale jakichś strasznie złych pojemności (kilka pomierzyłem, pojemność jest delikatnie większa niż napisy na obudowie).

Dodaje zdjęcia tego urządzenia

Telewizor Rekord ZSRR - Brak śnieżenia, bardzo cichy szum Telewizor Rekord ZSRR - Brak śnieżenia, bardzo cichy szum Telewizor Rekord ZSRR - Brak śnieżenia, bardzo cichy szum Telewizor Rekord ZSRR - Brak śnieżenia, bardzo cichy szum

Dziękuje wszystkim zainteresowanym
  • Termopasty
    banmar_2005
    Level 26  
    Trudna sprawa bo to antyk i ciężko o części do niego.
    Ja zacząłbym od podmiany lamp w głowicy i w torze pośrednej częstotliwości
  • Termopasty
    ucy7400
    Level 21  
    banmar_2005 wrote:
    rudna sprawa bo to antyk i ciężko o części do niego.

Jesteś pewny?
    banmar_2005 wrote:
    Ja zacząłbym od podmiany lamp w głowicy i w torze pośrednej częstotliwości

A ja od pomiaru napięć!
    Grzegorz740
    Level 35  
    Pomiary napiec to podstawa. Oprócz wymiany kondensatorów elektrolitycznych należy wymienić stare kondensatory tak zwane kartoflaki. A dopiero potem brać się za podmianę lamp.
    reset123456
    Level 5  
    Dysponuje ktoś z Was schematem lub choć pełną nazwą tego modelu telewizora? Bardzo byłbym wdzięczny, Rekordów jest akurat całe mnóstwo...
    Zauważyłem ślady ingerencji w środku, dolna część puchy programatora kanałów jest otwarta, widać styki samego przełącznika i niestety nie są one w najlepszej kondycji, z resztą po delikatnym poruszaniu przełącznikiem idzie uzyskać śnieg na ekranie, co by dowodziło, że telewizor po tylu latach jest w przynajmniej połowie sprawny, naprawdę spore zaskoczenie po tylu latach ;)

---edycja---
    Co ciekawe, w tym telewizorze nie znalazłem żadnych "kartoflaków" choć czasy w których powstawał sugerowałyby, że powinny się tam takowe znajdywać...
    LeDy
    Level 43  
    Te płytki od poszczególnych kanałów są chyba wyciągane i do nich dotykają blaszki. Trzeba styki delikatnie wyczyścić. "Kartoflaki" chyba były tylko w naszych.
    Jest to chyba "Рекорд-12". Do pomiarów wystarczy chyba tylko typ lampy.
    I znalezione.
    reset123456
    Level 5  
    Przełącznik kanałów rozebrałem i oczyściłem wszystkie styki, naprawdę były nieźle zaśniedziałe, jednak niewiele to zmieniło, dźwięk jest wyraźniejszy ale na ekranie wciąż ta sama historia. Pobrałem schemat ale wydaje mi się, że mój odbiornik w jakimś stopniu się różni. Jest to mój pierwszy telewizor (a i w ogóle urządzenie) czysto lampowy i na dobrą sprawę nie za bardzo wiem jak to ugryźć, jestem świadom napięć jakie tam panują jak i faktu, że faza może się pojawić na metalowych elementach wewnątrz odbiornika. Prosiłbym o nakierowanie mnie jak wykonać pomiary napięć i proszę o wyrozumiałość ;)
    LeDy
    Level 43  
    reset123456 wrote:
    Przełącznik kanałów rozebrałem i oczyściłem wszystkie styki, naprawdę były nieźle zaśniedziałe, jednak niewiele to zmieniło, dźwięk jest wyraźniejszy ale na ekranie wciąż ta sama historia.

Skoro
    Quote:
    z resztą po delikatnym poruszaniu przełącznikiem idzie uzyskać śnieg na ekranie, co by dowodziło, że telewizor po tylu latach jest w przynajmniej połowie sprawny
    można uzyskać "śnieg"szum tzn., że p.cz i wzm. wizji jest sprawny.
    Delikatnie ruszaj, opukaj lampy. Mogą być nóżki, styki zaśniedziałe lub reagować wewnętrznie na opukiwanie. Pomiary względem masy.
    Jakie lampy masz w przełączniku a jakie w p.cz.
    reset123456
    Level 5  
    W przełączniku kanałów siedzą dwie sztuki 6N3P,
    Pozostałe lampy w telewizorze to: 6Ż1p - 4 sztuki, 6K4P, 6N1P oraz dwie czarne 6P9, nie jestem zbyt biegły w tej dziedzinie....

Pojawił się natomiast mały sukces, przy rozbieraniu przełącznika kanałów wyjąłem z niego lampy, powsadzałem je spowrotem w to samo miejsce, ale chyba omyłkowo musiałem je zamienić. Po włożeniu ich tak jak były na początku pojawia się śnieg, nie jest on na wszystkich kanałach, ale jest i nie da się nic więcej dostroić. Znaczyło by to na moje rozumowanie, że jedna z lamp jest bardziej wyeksploatowana. Poszukałem na allegro dokładnie takich samych i chyba zamówię komplet dla całego telewizora, ceny o dziwo nie są zbyt wygórowane :D

LeDy
    Level 43  
    Może tak być, że jedna bardziej zużyta ale i mógł poprawić się kontakt nóżek z gniazdem (stykami) lamp. Te gniazda, blaszki, styki z nóżkami lamp też można delikatnie "wydrapać". Pilniczek iglak i wkładać delikatnie i obracać.
    Po spisie lamp wygląda, że ze schematem się zgadza.
    Te 6P9 to pentody "mocy" wizji i głosu.
    ucy7400
    Level 21  
    Andrzej4567 wrote:
    kiedyś takie można było nabyć, i pracowały już w paśmie UHF.

Wiesz o czym piszesz?
    LeDy
    Level 43  
    Andrzej4567 wrote:
    Jeżeli poza Tunerem w.cz. raczej wszystko działa, to można się pokusić i poszukać zewnętrznej przystawki (tunera w.cz). kiedyś takie można było nabyć, i pracowały już w paśmie UHF.

To muszę to rozwinąć. A co ci da to UHF jak masz cyfrowe?
    banmar_2005
    Level 26  
    reset123456 wrote:
    W przełączniku kanałów siedzą dwie sztuki 6N3P,
    Pozostałe lampy w telewizorze to: 6Ż1p - 4 sztuki, 6K4P, 6N1P oraz dwie czarne 6P9, nie jestem zbyt biegły w tej dziedzinie....

Pojawił się natomiast mały sukces, przy rozbieraniu przełącznika kanałów wyjąłem z niego lampy, powsadzałem je spowrotem w to samo miejsce, ale chyba omyłkowo musiałem je zamienić. Po włożeniu ich tak jak były na początku pojawia się śnieg, nie jest on na wszystkich kanałach, ale jest i nie da się nic więcej dostroić. Znaczyło by to na moje rozumowanie, że jedna z lamp jest bardziej wyeksploatowana. Poszukałem na allegro dokładnie takich samych i chyba zamówię komplet dla całego telewizora, ceny o dziwo nie są zbyt wygórowane :D

Tak jak pisałem wcześniej, ja przy takich objawach zaczynam od przełącznika kanałów(blaszki jeżeli są) potem stan wizualny elementów (rezystory kondensatory) i podmieniam lampy, dobrze mieć ich więcej bo nigdy nie wiadomo jaką emisje jeszcze mają, gdy to nie pomaga sprawdzam kondensatory i rezystory.
    MarioSpec
    Level 12  
    reset123456 wrote:
    pojawia się śnieg, nie jest on na wszystkich kanałach, ale jest i nie da się nic więcej dostroić.

Ja miałem podobnie objawy w moim Ametyst 102 i okazało się, że problem był w przełączniku kanałów.
    Moja "walka" ze starym TV opisana w temacie " Ametyst 102 - Uruchomienie"
    Andrzej4567
    Level 20  
    ucy7400 wrote:
    Wiesz o czym piszesz?

Pisze o zastąpieniu złego mechanicznego na nowszy elektroniczny
    LeDy wrote:

To muszę to rozwinąć. A co ci da to UHF jak masz cyfrowe?

szybciej coś pod niego podłączy na UHF niż na VHF.
    Dlatego tak napisałem, bo teraz po tylu latach to przypuszczam, że może być problem z dobrą naprawą takiego przełącznika.
    Pamiętam jak kiedyś dawno, to sam w celach serwisowych zrobiłem sobie na szybko taki tuner. Wystarczyła głowica w.cz. np. od telewizora tranz-lampowego. Wystarczyło dla niej zasilenie 12v, i potencjometrem stroić warikapy w zakresie 0-28v.
    ucy7400
    Level 21  
    Andrzej4567 wrote:
    Pisze o zastąpieniu złego mechanicznego na nowszy elektroniczny

Co ty chcesz zastąpić, czym? Jeden przykład! Brednie wypisujesz.
    Andrzej4567 wrote:
    szybciej coś pod niego podłączy na UHF niż na VHF.

Zielonego pojęcia nie masz.
    LeDy
    Level 43  
    Czy do ciebie nie dociera, że mamy sygnał cyfrowy? W przełączniku kanałów wystarczy jeden czynny kanał i modulatorem dostroisz. Tu ma szum na ekranie więc cały tor jest sprawny a ty mu każesz dorabiać "przystawkę" na UHF i jeszcze to będzie trzeba wiedzieć gdzie to w przełącznik podłączyć? Dawniej podłączało się w miejsce kondensatora. Coś pamiętasz ale chyba mgliście?
    ucy7400
    Level 21  
    Andrzej4567 wrote:
    Widać kolego, że mało robiłeś przy tamtych telewizorach.

Masz rację, mało robiłem - więcej naprawiałem.
    Na dzień dzisiejszy to można tylko podać sygnał na wejście antenowe do tego TV.
    400HW01 V4 też naprawiasz?
    Andrzej4567
    Level 20  
    Jeszcze dzisiaj bym znalazł z 5 takich głowic (chociaż ze 30 takich różnych płyt po Neptunach wyrzuciłem dawno temu. Oczywiście trzeba dorobić zasilanie 12v, strojenie warikapów. Ktoś tu pisał, że wystarczy jeden kanał. A ja się pytam, dlaczego ma być tylko jeden kanał. W bloku, gdzie jest kablówka odbierze wiele kanałów ( tam nadal ludzie korzystają z analogu). Jak już autor ma ochotę i determinację w usprawnianiu takich antyków, to niechby sobie czasami coś na nim pooglądał. "Ledy" miałeś kiedyś problem z wpięciem się z taką przystawką do lampowego ? bo ja takich problemów nigdy nie miałem.
    Do autora. Życzę ci powodzenia przy dobrej naprawie tego przełącznika kanałów.
    Chyba że ci nie będzie przeszkadzało ciągłe chodzenie do niego i ruszanie nim w celu załapania (na pewno będzie wyrobiony też i mechanicznie) jak i ciągłe dostrajanie.
    ucy7400
    Level 21  
    Andrzej4567 wrote:
    Oczywiście trzeba dorobić zasilanie 12v

Może 33V też.
    Andrzej4567 wrote:
    dlaczego ma być tylko jeden kanał

Żeby stacji czołowej nie kupował.
    3 muxy rozdzielić w analog? puknij się w ...

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Andrzej4567 wrote:
    Dlatego pisałem, żeby zainstalować nowszą głowicę która ma zakres kablowy.

Człowieku, w jakim celu! Jaki programator zainstalujesz ( ZZP ), po co, gdzie tu mowa o odbiorze z kablówki.TV ma głowice, wystarczy modulator w paśmie VHF i basta.
    To jeszcze opisz jak zrobić fonie. :D
    Andrzej4567
    Level 20  
    Miałem na myśli prace głowicy na jednym zakresie np. UHF. W końcu to przecież Antyk. Ale owszem o fonii zapomniałem. Tak czy inaczej nie rokuje wielkiej radości z tego telewizora. Nie wiem jak jest z lampami do tego telewizora. Ja bym na miejscu autora sobie odpuścił. Kupując takie lampy w obecnych czasach (po tylu latach) jest duże ryzyko, że nie bendą dobrze pracować (mogą być jakieś wybrakowane).
    LeDy
    Level 43  
    Do kompletu dodam, że aby podłączyć przystawkę UHF część przełącznika kanałów musi być sprawna. Chodzi o to i podłączało się do mieszacza.
    MarioSpec
    Level 12  
    LeDy wrote:
    Do kompletu dodam, że aby podłączyć przystawkę UHF część przełącznika kanałów musi być sprawna. Chodzi o to i podłączało się do mieszacza.

Nie mam pewności jak jest w przypadku odbiornika Rekord ale podłączałem taką przystawkę ZTA-201 do TV z przełącznikiem TV67 i żadna część tego przełącznika nie była wykorzystywana (jedynie rażenie lamp). Tak jak napisałem już wcześniej (post został usunięty :( ) ta przystawka wymaga tylko zasilania 190V i daje sygnał, który wchodzi na wejście wzmacniacza p.cz. dokładnie tam gdzie idzie sygnał z oryginalnego przełącznika (kabel ekranowany) w zasadzie zastępując cały przełącznik. W załączeniu instrukcja.
    Andrzej4567
    Level 20  
    Andrzej4567 wrote:

A czym się różni mechaniczny od elektronicznego?, jeśli chodzi o sygnał wyjściowy?

Ledy, możesz odpowiedzieć na to pytanie?
    Były takie telewizory (radzieckie), gdzie orginalnie były dwa tunery. Jeden VHF, a drugi UHF który nie miał mieszacza. Tam owszem tak było, ale my mówimy teraz o przystawce, z której wychodzi już sygnał p.cz. Taką przystawką wchodzi się prosto na wejście pierwszego wzmacniacza p.cz.
    Nawet jeżeli by tak było w tym odbiorniku, to nic to nie przeszkadza. Wchodzisz od razu na p.cz. i tyle.
    LeDy
    Level 43  
    W opisie TV 69 widać, że wyjście przystawki podłącza się do PP2 a to jest wejście na siatkę pierwszą PCF801. Napięcie brało się z przełącznika kanałów (Ua1 Ua2) tam był mostek, mostek się rozłączało i poprzez wyłącznik w przystawce napięcie Ua dla PCC88 było odłączane a dla PCF 801 pozostawało.
    Piszę to z pamięci a dopiero po uwagach zobaczyłem schemat podłączania.
    Nie wiem oczywiście jak jest w tym TV?
    P.S.
    No chyba nie myślisz o głowicy ZTG zamiast przełącznika kanałów?
    Andrzej4567
    Level 20  
    Przeczytaj w instrukcji tego adaptera. Pisze tam wyrażnie, że ma przemianę częstotliwości. A jak ma przemianę częstotliwości to znaczy, że wychodzi p.cz.
    Przy tym się już nie robi 30 lat, to trudno o szczegóły. Ja to miałem w celu sprawdzania tunerów w.cz. w telewizorach(czy jest OK.) polską głowicę (z tych pierwszych, od tych tranzy-lampowych) osobno w pudełku(tam było dorobione zasilanie 12v, 30v regulowane potencjometrem), która była dla prostoty podłączona tylko na jeden zakres UHF.
    Jak nie byłem pewny co do pracy orginalnej głowicy w telewizorze, to wpinałem się tą dorobioną i już wiedziałem, co jest grane. Zawsze obraz i głos uzyskiwałem. Wpinałem się tak zarówno do telewizorów tranzystorowych (czarno-białych) jak i do lampowych np. Ametyst 1012.
    LeDy
    Level 43  
    Andrzej4567 wrote:
    Przeczytaj w instrukcji tego adaptera. Pisze tam wyrażnie, że ma przemianę częstotliwości. A jak ma przemianę częstotliwości to znaczy, że wychodzi p.cz.

A ty przeczytaj instrukcję montażu adaptera do przełącznika kanałów TV-69 i tam jest podany punkt PP2 i tak właśnie montowałem .
    Po co ta dyskusja?
    Jeśli dobrze pamiętam to TV tranzystorowo-lampowe miały już głowice zintegrowane.