Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kenwood Basic M2 - rosnący prąd spoczynkowy

BayerD 11 Jun 2019 18:32 1887 66
 • #61
  SlawekKedra
  Level 43  
  Pewnie tak samo. Hybryd jest tylko przełącznikiem
 • #62
  BayerD
  Level 12  
  Jak wlutuję to sprawdzę jak się zachowuje i podłącze głośnik. Tranzystory zamówione więc na oryginałach zobaczymy jak będzie.
  Oby się nie uszkodziły, na początku miałem wszystko zamontowane ale prąd spoczynkowy się zwiększał więc chciałem sprawdzić napięcia tranzystorów sterujących względem masy.
  Po dotknięciu kablem pomiarowym do Bazy Q25 rozłączył się przekaźnik załączający głośniki, po dotknięciu B Q21 tranzystory końcowe i bezpieczniki się skoczyły. Czy to był normalny objaw bo na drugim kanale bez problemu pomierzyłem napięcia ?.
 • #63
  SlawekKedra
  Level 43  
  BayerD wrote:
  Czy to był normalny objaw bo na drugim kanale bez problemu pomierzyłem napięcia ?.

  Szczerze mówiąc nie spotkałem się z taką sytuacją. Dziwne też jest to że w jednym kanale nic się nie dzieje podczas pomiarów a w drugim coś się pali.
  Aby uniknąć palenia się tranzystorów końcowych przy uruchamianiu lub innych czynnościach, dobrym sposobem jest tymczasowe wstawienie oporników 100 Ohm 0,25W pomiędzy kolektory tranzystorów końcowych a szyny zasilające. Chronią one lepiej niż żarówka ponieważ są one umiejscowione za kondensatorami głównymi tak więc ładunek zgromadzony w kondensatorach nie będzie w stanie zniszczyć tych tranzystorów. Z żarówką tak nie jest.
  Oczywiście jeśli coś się w układzie wydarzy co normalnie spowodowałoby spalenie tranzystorów, to doprowadzi to do spalenia oporników ale tranzystory powinny pozostać sprawne. Oporniki te należy tak zamontować aby ich ewentualne spalenie się nie spowodowało jakichś szkód.
 • #64
  BayerD
  Level 12  
  Myślałem że wszystko jest ok, więc nie pomyślałem o tym (zbyt pewny siebie byłem). Na oryginalnych tranzystorach nie jest łatwo założyć rezystory. Jak zakładałem tranzystory testowe to zamontowałem rezystory 47ohm 10W na kolektory.
  Obecnie pracują bez rezystorów. Czy zbyt wysoki prąd spoczynkowy mógł uszkodzić tranzystory końcowe w czasie pomiarów ?
  Czy na rezystorach 100ohm 0,25W kocówka mocy zagra czy tylko do pomiarów się nadaje ?
  Wystarczyło dotknięcie sondy multimetru do bazy Q25 lub Q27 powodowało to rozłączenie terminali wyjściowych, jakby się wzbudził lub na wyjściu pojawiło się stałe napięcie, nie mogę sobie tego wytłumaczyć.
 • Helpful post
  #65
  SlawekKedra
  Level 43  
  BayerD wrote:
  Czy zbyt wysoki prąd spoczynkowy mógł uszkodzić tranzystory końcowe w czasie pomiarów ?

  Zbyt wysoki prąd oczywiście tak, ale trudno go nazwać spoczynkowym. Każdy tranzystor ma tzw. obszar bezpiecznej pracy (SOA), który jest ograniczony z jednej strony maksymalnym prądem kolektora, z drugiej maksymalnym napięcie C-E a z trzeciej maksymalną mocą strat. Jeśli któryś parametr jest przekroczony, tranzystor może ulec uszkodzeniu.

  BayerD wrote:
  Czy na rezystorach 100ohm 0,25W kocówka mocy zagra czy tylko do pomiarów się nadaje ?

  Tylko do pomiarów w stanie spoczynku. Przy pracy z głośnikami ulegną one spaleniu.

  BayerD wrote:
  Wystarczyło dotknięcie sondy multimetru do bazy Q25 lub Q27 powodowało to rozłączenie terminali wyjściowych, jakby się wzbudził lub na wyjściu pojawiło się stałe napięcie, nie mogę sobie tego wytłumaczyć.


  Napięcie stałe pojawiło się jako skutek uszkodzenia i spowodowało odłączenie głośników, ale jaki jest związek tego uszkodzenia z faktem robienia pomiarów to nie mam pojęcia.
 • #66
  BayerD
  Level 12  
  Po dotknięciu sondą przekaźnik się rozłączył ale po chwili znów się załączył kilka razy próbowałem, za każdą razem się rozłączył po odłączeniu sondy po chwili się załączył. działo się to gdy chciałem zrobić pomiary napięć tranzystorów czy zmienia się napięcie sterowania tranzystorami końcowymi, próbowałem sobie wytłumaczyć wzrost prądu spoczynkowego, dopiero po dotknięciu bazy Q21 uszkodziły się tranzystory.
  Podczas tych pomiarów tranzystory końcowe były sprawne na niskim i wysokim napięciu.
  Ale już dużo wiem, bardzo dziękuję za pomoc i poświęcony mi czas, po tych wszystkich wskazówkach wydaje mi się że poskładałem wzmacniacz od podstaw.
 • #67
  BayerD
  Level 12  
  Wracając do tematu, wzmacniacz grał na połowie mocy, po godzinie uszkodziły się tranzystory kocowe i sterujące.
  Po zamówieniu z innego źródła tranzystorów sterujących i końcowych wzmacniacz pracuje poprawnie, po 20 min napięcie spoczynkowe stabilizuje się.