Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria w laptopie nia ładuje sie juz na 93%

14 Wrz 2005 00:38 10539 20
  • Poziom 25  
    Witam

Mam komputerek Toshiba sattelite 460 cdt .
    Jak go kupilem to bateria ładowala sie do 93% , nagle z dnia na dzien
    spadło to do 86 % i dalej nie ładuje.....
    Nie wiem jak ma byc oryginalnie ale przy nowej baterii
    powinna sie chyba ladowac do 100% ?
    Rozladowalem baterie tak ze komputer juz sie na niej nie właczał i naładowalem ....ładowanie znowu sie zakonczyło na 86 % Dlaczego tak sie dzieje ?
    Co ciekawe wyglada na to ze pierwszy i drugi spadek pojemnosci zmniejszył sie tak samo o 7 %...

pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Jest to normalny proces zuzywania sie baterii. Jezeli jednak ma to miejsce z dnia na dzien to jest ewidentnie cos nie tak. Sprobuj rozladowac laptopa tak zeby sam sie wylaczyl (do 1%) i ladowac go przez 12-15 godzin. Caly proces powtorz 3 razy czyli wykonaj ponownie formowanie baterii - byc moze nieco ja ozywi. Jezeli proces bedzie sie poglebial to trzeba pomyslec o wymianie ogniw lub przejrzeniu elektroniki siedzacej w baterii.

Niektore baterie maja niestety taka elektronike ze po pewnej ilosci ladowan mimo sprawnej baterii calkowicie ja wylaczaja i powoduja jej bezuzytecznosc.

Pozdrawiam
    adamdn

P.S. U mnie na rocznym sprzecie laduje sie bateria do 99%/100%.
  • Poziom 25  
    Rozladowalem i naladowalem kilka razy baterie i nadal ładuje sie do dokladnie 86 % za kazdym razem .
    Bateria trzyma 1,5 godziny przy surfowaniu w necie :D.....
    adamdn - To calkiem niezle ze tylko 1 % spadł w ciagu roku , jaki to laptop ?
  • Poziom 19  
    Moj laptop to: Acer TravelMate 4501WLMi (Centrino 1.5GHz M715, 512MB DDR333, Ati Radeon 9700PRO, HDD 60GB, DVD±RW, WI-FI, ekran 15'4).

Laduje sie caly czas do 99%/100% ale byc moze dlatego ze przez 95% czasu pracuje pod pradem. Laptopa wypinam bardzo rzadko a jezeli juz to zrobie to rozladowuje go do 2% i laduje do pelna. Taka technika jest chyba jedna z najlepszych gdyz u znajomego elektronika bateria w laptopie Asus ladowana/rozladowywana w ten sam sposob pracuje na 95% pojemnosci juz od mniej wiecej 4lat.

Pozdrawiam
    adamdn

P.S. UWAGA!! W niektorych bateriach (bodajze IBM) rozladowanie baterii do 0% powodowalo ich calkowite uszkodzenie.
  • Poziom 25  
    Nie wiem czy dobrze zrozumialem .
    Chodzi o to zeby nie Ladowac bateri np od polowy do konca tylko od 2 % , czyli mniej wiecej tak jak w przypadku bateri Ni -Cd ?
    Tylko jest problem ze bateria sama sie troche rozladowuje(ok 5-10 procent na dobe ) nawet jak jest wylaczony ale to jest chyba normalne ?
    Wlaczajac komputer podlaczam zasilacz do prądu czyli za kazdym razem doladowuje baterie o te 5-10 % .
    Nie wiem czy ta bateria ma tą elektronike co zlicza ilosc ladowan jesli tak to dlugo mi nie pociagnie ta bateria.....jedynym wyjsciem jest wyjecie jej albo trzymanie kompa non stop pod zasilaczem .
    Nawet nie wiem czy mozna miec podlaczony zasilacz caly czas do 230 V :)?
  • Poziom 19  
    Ja mam wpiety do sieci praktycznie caly czas. Ladowanie baterii zawsze rozpoczynam gdy jest calkowicie rozladowana mimo iz teoretycznie nie maja one efektu pamieci - jak widac takie uzytkowanie sie sprawdza. No i nie laduje jej zbyt czesto - tak na wszelki wypadek :D

Co do dobowego zuzycia baterii to jest jakby zbyt duze - u mnie spada 5% ale na tydzien a nie dziennie (!!)

Pozdrawiam
    adamdn
  • Poziom 25  
    To rozumiem ze jakbys nie korzystał ok tygodnia to o kilka procent sie rozladuje bateria , i wtedy trzeba rozladowac do konca (2%) i dopiero podlaczyc zasilacz... żeby sie naladowała i korzystac z zasilania z zasilacza.....jakbys podlaczył odrazu zasilacz to nienajlepiej wplynie na zywotność bateri....
    Bardzo przydała by sie opcja na ktorej komp bylby zasilany z sieci ale bateria by sie nie ładowała....
    U mnie jak podlacze zasilacz to jesli tylko da sie baterie doladowac to sie laduje:D .niestety, raczej nie ma mozliwosci zeby to wylaczyc ...nie wiem nie znam sie :)
  • Poziom 19  
    Jezeli komputer jest wpiety do sieci to bateria nie jest ladowana (komputer jest zasilany bezposrednio z gniazdka z pominieciem baterii) i ulegla ona samorozladowywaniu. Jednak po odlaczeniu laptopa od pradu badz zaniku pradu w gniazdku chocby na chwile laptop wykryje ten fakt i rozpocznie ladowanie baterii. Napewno zadna bateria nie lubi doladowywania i lepiej jest ja juz od tych np. 80% rozladowac i dopiero wpiac do zasilacza. Trzeba wziac tez pod uwage fakt iz baterie oryginalne do laptopow sa strasznie drogie :/

Pozdrawiam
    adamdn
  • Poziom 25  
    To ja juz nie wiem u mnie sie laduje non stop chyba ze jest naladowana.
    Podlaczam zasilacz i gdy bateria nie jest pelna -laduje sie
    wlaczam kompa nadal sie laduje .....
  • Poziom 19  
    Wytlumacze raz jeszcze:

Krok 1. Bateria naladowana maksymalnie i komputer pracuje pod pradem - bateria nie jest uzywana ani ladowana, ulega w miedzy czasie samorozladowywaniu

Krok 2. Gdy odlaczymy laptopa od pradu nawet na chwilke (nie wazne czy bateria jest naladowana w 100% czy nie) laptopa wykrywa ten fakt i rozpoczyna doladowywanie; gdybysmy nie rozlaczali laptopa od zasilacza to po jakims czasie np. miesiaca lub dwoch miesiecy rozladowalaby sie bateria do 0%. Proces ladowania rozpoczalby sie dopiero po odlaczaniu i podlaczeniu powtornym do gniazdka.

Pozdrawiam
    adamdn

P.S. Krotko mowiac zasilacz zaczyna ladowanie baterii TYLKO i wylacznie w momencie podlaczenie go do laptopa. Gdy go naladuje (lub stwierdzi ze ladowanie nie jest potrzebne) zapomina o sprawie i baterii nie laduje az do kolejnego rozlaczenia/podlaczenia do gniazdka. Uffff :D
  • Poziom 22  
    Witam.
    Kolego "adamdn" co do twojej ostatniej wypowiedzi to sie oczywiście zgodzę ale niestety w laptopach toshiba nie ziała to tak jak piszesz działa to na takiej zasadzie.

1. bateria ma 0% podłączamy zasilanie z sasilaczai trwa ładowanie aż do pełnego naładowania (ładowanie pod włączonym kompem 6-10 godzin pod wyłączonym 4-6godzin) pełne naładowanie to az dida z pomarańczowej zmieni się na zieloną

2. po pełnym naładowaniu następuje ciągłe monitorowanie bateri i jest ona czały czas naładowana jak delikatnie spadnie na nie napięcie to laptop nie poinformuje nas o tym (pomarańczowa dioda) że ją doładowywuje poprostu jakby ładuje ją w tle (ciągle pali się zielona dioda)

Taki sam efekt miałem we wszytskich starszych laptopach Toshiby obecnie posiadam Toshibe Satelite Pro 480CDT i jest ona cały czas pod pradem od 3 lub 4 rech tygodni ale dziś specjalnie odłączyłem go od prądu aby sprawdzić twoją teorie ale niestety nie sparwdziła sie laptop miał baterie naładowaną na 100% i pochodził mi około 3ch godzinek.
    Może ta teoria faktycznie działa ale nie w starszych laptopch toshiba.

Wracając do głównego zapytania podpowiem że albo bateria faktycznie jak józ padło w tym temacie pomału traci pojemności na poszczególnych odniwach a być może uszkodzony jest układ który informuje o ładowaniu bateri mozliwe że tak naprawde naładowuje ją na maxa ale mu się wydaje że jest nie naładowana. ale mogę się mylić.
    Niestety baterie do tych laptopów są dość drogie na allegro nowa troszke mocniejsza od oryginału kosztuje około 300zł + wysyłka. ale oczywiście przy regenerowaniu bateri tzreba wymienić wszytskie ogniwa a nie tylko pare dlatego najlepiej byłoby znaleśc kogoś z podobną baterią i na niej zrobić próby. Jesli sytuacja by się powtóżyła nalezy szukać przyczyny w module zasilacza i ładowarki.
    Pozdawiam.

P.S. A moze to wina zasilacza (jest za słaby ) z moim laptopem dostałem zasilacz Panasonic o mocy na wyjściu 4.8A i na nim laptop jest non stop podłączony do prądu.
  • Poziom 19  
    Ja swoja teorie (no nie do konca swoja) sprawdzilem na kliku laptopach (Acer, Asus, HP i Gericom). Na wszystkich sie sprawdzala tzn. bateria po zakonczonym procesie ladowania nie byla ladowana do momentu wypiecia i wpiecia kompa z gniazdka. Byc moze wszystkie obecna laptopy sa tak robione - tego nie wiem...

Co do pojemnosci baterii to sa 2 mozliwosci:

1. ogniwa baterii stracily pojemnosc - istnieje mozliwosc ich zakupu w cenie okolo 20zl za sztuke. Potrzeba jednak zgrzewarki do ich zgrzania (mam taka :D) w pakiety.

2. szwankowac moze elektronika z naprawa ktorej raczej mozna sie pozegnac gdyz ciezko jest dostac scalaki czesto stosowane w bateriach m.in. Compaqa, Della i innych tzn. BQ2057A oraz BQ2058 (o ile dobrze pamietam).

Mozna takze kupic nowa baterie na Allegro za 300-400zl ale nie pochodzi ona dlugo jezeli nie jest oryginalna. A o cenie oryginalu lepiej nie wspominac...

Pozdrawiam
    adamdn

P.S. Aktualnie system pokazuje ze bateria jest naladowana w 88%/89% - laptop nie byl wypinany z sieci jakies 1.5 do 2 tygodni.
  • Poziom 22  
    Widocznie nowsze laptopy mają taką funkcję jak opisujesz wbudowywaną ale z drógiej strony jest to dobra funkcja bo zapobiega efektowi pamięci i jednocześnie przedłóża żywotność bateri.
  • Poziom 25  
    Zasilacz tez dostałem panasonic :)
    Moja toshiba(460CDT) napewno tak jak twoja 480 CDT
    MA :
    napiecie zasilania :15 V
    natezenie pradu : 3.0 A

A zasilacz ma :

Napiecie :15,6 V
    prad : 3.85 A

Nie zostawialem go podlaczonego nawet na dobe do sieci myslalem ze troche za mocny ten zasilacz i cos sie troche bedzie przegrzewać ....
    ale jak masz mocniejszy i nic sie nie dzieje to chyba u mnie bedzie tymbardziej ok.
    Takze tez podlącze lapka na stale do sieci.....tak sie chyba robi bo to jedyny sposob zeby bateria troche podzialala....no chyba ze wyjmowac baterie ....
  • Poziom 22  
    Witaj.
    Nie masz co się bac laptop może chodzić cały czas z tego co sie dowiedziałem to oryginalny zasilacz ma na wyjściu równe 3A a wiec twój jak i mój mają większą moc i laptop ma mocy w zapasie (podobają mi sie te zasilacze panasonica bardzo małe są :D ) jeszcze mam jedno pytanie próbowałes go ładować na wyłączonym systemie zostaw go na nocke włączonego do sieći (ale nie odpalaj systemu) i zobacz czy kontrolka zmieni się na zieloną (skończone ładowanie) potem włącz system i zobacz ile naładował.
    Pozdrawiam.
  • Moderator Samochody
    Potwierdzam zachowanie laptopów Toshiby opisane przez oki188, moim zdaniem wpływa ono bardzo niekożystnie na żywotność ogniw.
    Podobnie np. HP czy Acer po podłączeniu zasialcza nie będą ładować baterii jeśli ma powyżej 95% a Toshiba będzie...
  • Poziom 19  
    Moim zdaniem technologia niedoladowywania baterii jest lepsza. Oszczedza i "regeneruje" ogniwa gdyz co jakis czas kazda bateria potrzebuje byc przeformowana (rozladowana i ponownie maksymalnie naladowana). W laptopach bodajze ktos na Elektrodzie pisal ze najlepiej jest tak robic ze 2 razy na miesiac (nie wiem wiec nie skomentuje).

Jedno jest jednak pewne - doladowywanie baterii napewno w dluzszym okresie czasu jej nie sluzy i moze prowadzic do obnizenia jej pojemnosci lub rychlego jej wylaczenia (niektore elektroniki maja zapisana maksymalna ilosc cykli ladowan/rozladowan po ktorych sie wylaczaja na stale i bateria staje sie bezuzyteczna)

Pozdrawiam
    adamdn

P.S. Jezeli juz o bateriach mowimy to w palmtopie Acer n30 bateria naladowana w 100% przy wylaczonym urzadzeniu rozladowywala sie po 6-7 dniach. Z tym ze tam podtrzymywala cale urzadzenie tzn. zegar, ram, itd.
  • Poziom 25  
    Ładowałem go przy : wyłaczonym , właczonym w windowsie
    przy właczonym ale bez wgranego windows nie próbowalem..
    Ładuje sie tak samo wszystko tak samo tylko pewnie przy wylaczonym troszke szybciej .
    Jedna rzecz mnie zastanawia cały czas tak mam ze w windows pokazuje sie że caly czas laduje jak jest podlaczona zasiłka .
    Dokładnie jest tak : dioda baterii nie swieci na pomaranczowo tylko juz na zielono czyli bateria skonczyla sie ladowac .
    W windows jest wtyczka kolo zegarka z niebieska błyskawica ,
    jak przesune na nia mysz to pokazuje sie : 86%pozostało(ładowanie) .
    Jeszcze cos napisze o tej baterii:D wsumie przy serfowaniu w necie bateria wytrzymuje do 1,5 godziny .
    Zauwazylem cos takiego ze było 19% i nagle spadło do kilku ok 4 % ...dziwna ta bateria , wychodzi na to ze tak naprawde ma nie wiele wiecej niz połowa pojemnosci .
    Ty masz chyba w idealnym stanie baterie jak trzyma 3 godziny .moja 1.5 takze mniej wiecej sie zgadza co napisalem wyzej....
  • Poziom 19  
    Mi bateria trzyma na max. wydajnosci procesora i karty graficznej (Centrino 1.5 i Ati Radeon 9700) trzyma okolo 3 godzin, na minimalnych ustawieniach ponad 5 godzin. W obydwu wariantach janosc ekranu maksymalna.

Niestety baterie w urzadzeniach przenosnych to koniecznosc a producenci robia wszystko zeby po zakupie sprzetu zmusic Klienta do zakupu akcesoriow czy odwiedzenia serwisu. Dlatego staram sie dbac o baterie :)

Sprobuj uzyc innych programow (nie wbudowanych w Windows) w celu sprawdzenia % naladowania baterii. Pomoga Ci w tym: Everest (dawniej Aida32), SiSoft Sandra, Battery Monitor (inaczej Batter Mon - pokazuje prad ladowania, napiecie na baterii, itd) czy tez narzedzie dedykowane to Twojej baterii.

Pozdrawiam
    adamdn
  • Poziom 22  
    Witam wszytskich.
    dziś pobiłem chyba swój rekord bez przerwy grałem w grę GTA1 na tym laptopie aż 5 godzin i 20 minut jeszcze mam takie pytanko jak dostałeś laptopa to zainstalowałeś nowy system bo ja jak go dostałem to miał win98 pierwsza edycja (która ma wieeeele błędów ) po wgraniu win98 SE wszytsko chodzi idealnie jeśli nie wgrywałeś nowego to proponuję wgranie systemiku jeszcze raz ale tylko win98SE.
    Pozdrawiam.