Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens Simatic S5 115U CPU PS 3A - podtrzymanie/programowanie.

Schpakoo! 07 Jun 2019 10:58 636 8
SterControl
 • #1
  Schpakoo!
  Level 10  
  Dzień dobry.

  Walczę z maszyną, którą bronię przed zezłomowaniem. Jest to paletyzator automatyczny z początku lat '90 zbudowany w oparciu o sterownik jak w temacie. Maszyna miała wgrany program, który powoli udawało nam się zrozumieć.
  W pewnym momencie pojawił się błąd komunikacji, który ujawnił się na wyświetlaczu, ale maszyna jako taka działała - klawisze funkcyjne pracowały z wyjątkiem, bardzo ważnego, trybu przejścia na sterowanie ręczne. W pewnym momencie zapaliła się kontrolka "batt low" i postanowiliśmy zmierzyć napięcie baterii. Najprawdopodobniej decyzja zbyt szybka. Po wyjęciu baterii, zmierzeniu i założeniu jej z powrotem sterownik nie przechodzi w tryb "run".
  Kilka pytań:
  - czy program był podtrzymywany bateryjnie i uległ skasowaniu?
  - czy można to jakoś zaprogramować? Mamy jakiś backup na dyskietkach - jeszcze nie odczytanych, bo musimy zbudować komputer ze stacją dyskietek, co się właśnie dzieje. Czy taki backup jest możliwy do "wrzucenia" do sterownika bez dodatkowego oprogramowania? Jeżeli nie, to jakie oprogramowanie jest potrzebne?
  - czy sterownik posiada jakąś kopię programu, którą można uaktywnić inicjalizując/przegrywając ją do innego obszaru pamięci sterownika? Jak?

  Dziękuję za każdą podpowiedź.

  Pozdrawiam,

  --
  Tomasz
 • SterControl
 • Helpful post
  #2
  andy1955
  Automation specialist
  Przyp.1) maszyna podczas sprawdzania baterii była wyłączona to skasowany został programm w pamięci roboczej (podtrzymywanej przez baterię).
  Po ponownym włączeniu maszyny CPU kopiuje program z karty pamięci do pamięci roboczej ale jeżeli tej karty nie ma w slocie - :cry: to nie był twój najlepszy dzień.
  Przyp.2) maszyna (CPU) podczas sprawdzania baterii była pod napięciem to nie powinno się nic stać.
  Do wgrania programu potrzebujesz np. program Link (osobiście tego właśnie używam) ale istnieją zapewne inne programy.
 • Helpful post
  #3
  vindevil
  Level 27  
  S5 pod dos znajdź , tu na forum powinien być . Kup kabel TTY , może być i chiński. Kwestia wgrania.
  Baterie sprawdza się przy włączonym sterowniku.
  Link do schematu : http://plc.myforum.ro/pg2000-vt6068.html
 • SterControl
 • #4
  daro31ie
  Automation specialist
  Witaj kolego
  Tutaj zgadzam się z kolegą andy1955.
  Jeżeli nie załadował projektu przy restarcie to albo nie masz epromu albo jest uszkodzony.
  W takim wypadku pozostaje postawienie maszyny z dyskietek.
  Boję się jednak, że będzie to program źródłowy.
  Często bywa tak, że przez wiele lat użytkowania maszyny wgrywane są kolejne zmiany co może w konsekwencji utrudnić pracę na źródłowym projekcie.
  Najlepiej będzie jednak zlecić komuś diagnozę czy poleciał program, czy może jest inny powód blokowania w trybu run.
  Jaka marka paletyzatora?
  Pozdrawiam daro
  http://dk-automatyka.pl
 • Helpful post
  #5
  Micek64
  Level 18  
  Dodam od siebie że przerabiałem identyczny przypadek (bateria była wyjęta przy włączonym PLC). Program "nie wyleciał" ale CPU nie chciał przejść w tryb RUN.
  Pomogło (i nadal pomaga do dziś jeśli trzeba) podpięcie się do CPU softem jakim proponuje Kolega z #2 i wykonanie "Warm restart".
 • #6
  Schpakoo!
  Level 10  
  Witaj.

  daro31ie wrote:
  W takim wypadku pozostaje postawienie maszyny z dyskietek.
  Boję się jednak, że będzie to program źródłowy.
  Często bywa tak, że przez wiele lat użytkowania maszyny wgrywane są kolejne zmiany co może w konsekwencji utrudnić pracę na źródłowym projekcie.

  Dziękuję za odpowiedzi. Istotnie maszyna była odłączona od zasilania w momencie wyciągnięcia baterii więc ... Mam kilka dyskietek dość dobrze opisanych kolejnymi wersjami, ale jeszcze się do nich nie dostałem. Chwilowy problem ze znalezieniem FDD. Poza tym mam listing w FBD z naniesionymi poprawkami, ale chodzi generalnie o odpalenie urządzenia w dowolnym działającym algorytmie bo i tak będzie przeznaczone do sprzedania/oddania prawie za darmo. Potencjalnemu nabywcy trzeba jednak coś pokazać. Mam nadzieję, że uda mi się wgrać cokolwiek. Maszyna wcześniej zadziałała, ale pojawiły się problemy z komunikacją i stąd nasz błąd przy próbie diagnozy przyczyny. Wyciągnięcie baterii było zbyt pochopne. Modułu EPROM nie ma. Jest w drugim sterowniku zarządzającym innym segmentem maszyny, ale chyba to nie możliwe, żeby na jednej karcie EPROM znalazły się oprogramowania do dwóch sterowników.


  PS: Firma, która wykonała urządzenie nazywa/ła się KVL Fördertechnik z Beckum (DE). Ale chyba już jej nie ma, lub zmieniła nazwę.

  Pozdrawiam,

  --
  Tomasz
 • #7
  xjester
  Level 2  
  Przenośniki i paletyzatory robi firma Beumer z Beckum. Polski oddział jest w Gliwicach. Zapytaj czy to czasem nie ich wynalazek.
 • #8
  maxkat
  Level 11  
  Jeżeli mogę coś pomóc, to mam możliwości przeglądnąć zawartość dyskietek jak również obsłużyć w/w sterownik.
  Pozdrawiam
 • #9
  pgru2
  Level 9  
  Schpakoo! wrote:
  Chwilowy problem ze znalezieniem FDD.


  Jesli moge sie zapytac to jaka to stacja dyskietek, ze jest problem ze znalezieniem stacji (FDD = Floppy Disk Drive)? 3,5 czy 5,25 sa zasadniczo latwo dostepne, kwestia tylko zaplacenia odpowiedniej sumy.