Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagłe wyłączenie komputera - Podczas obciążenia, przypominające odcięcie zasilan

Eisenmann 07 Jun 2019 20:11 354 3
 • #1
  Eisenmann
  Level 6  
  Dzień dobry,

  Piszę, aby zapytać się co może być problemem w komputerze w związku z nagłym wyłączeniem przypominającym odłączenie zasilania z dodatkowym krótkim dźwiękiem.

  Specyfikacja: Link
  Zasilacz Modecom 520W, ATX 12.2
  Podzespoły kupione w 2010 roku lub w podobnym czasie.

  W zasilaniu procesora zastosowałem undervolting 3 tygodnie temu, sprawdzona stabilność przez program Prime95 przez godzinę, brak bluescreenów i innych problemów. Wymieniłem pastę termoprzewodzącą (zastosowałem produkt dobrze sprawdzający się w testach) pomiędzy rdzeniem a zewnętrznym rozpraszaczem ciepła. Temperatura szczytowa przy maksymalnym obciążeniu 45 stopni. Podczas zwykłego użytkowania utrzymuje się w granicach 32 stopni.

  Komputer jest wyczyszczony z kurzu, łącznie z zasilaczem. Zawsze był czyszczony co około 6-12 miesięcy, więc to sprzęt zadbany. Nie korzystałem z overclockingu.  Napięcia ustawione na sztywno w narzędziu BIOS:
  Spoiler:

  VCore 1,0625V
  Termination 1,05V
  Reference 0,639V
  MCH Core 1,1V

  Tryb pracy pamięci: Standard (BIOS sugerował, że to ustawienie zwiększa stabilność pracy, jednakże komputer pracował eksperymentalnie również w trybach Turbo i Extreme, każda opcja nie miała wpływu na działanie).


  Odczyt czujnika: Link

  Podczas pracy w Photoshopie, rzadko ale jednak zdarzają się (doświadczyłem dotychczas dwóch) nagłe wyłączenia komputera, przypominające odłączenie zasilania. Ostatnie w okolicznościach dłuższego zapisywania pliku .png o wysokiej rozdzielczości na dysk (zapisywanie trwa kilka lub kilkanaście sekund w zależności od wielkości projektu).

  Czy na podstawie poniższych danych z czujnika (napięcia linii 5V i 12V przekraczają normę odchylenia wartości o 5%) i podanych danych można jednoznacznie stwierdzić, że problemem jest zasilacz? Nie posiadam miernika niestety :/

  Posiadam antywirusa i na pewno żadne szkodliwe oprogramowanie nie ma wpływu na tą sytuację.
 • #2
  tronic1
  IT specialist
  To może być zasilacz. Pożycz zasilacz markowy i sprawdź.
 • #3
  Eisenmann
  Level 6  
  To występuje raz na bardzo długi czas, ciężko będzie to tak sprawdzić. Jakbyście potrzebowali, tutaj S.M.A.R.T Link
 • #4
  tronic1
  IT specialist
  Ściągnij i uruchom OCCT test Power Supply.