Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega32]Podłączenie modułu GSM SIM800L

bartas87poz 08 Jun 2019 01:03 1122 16
Tespol
    bartas87poz
    Level 9  
    Witam serdecznie,

Mam już działający układ Atmega32 z Siemens C35 i obsługą wysłania SMS. Niestety telefon odmawia powoli współpracy i chciałbym go zastąpić układem SIM800L.
    Z najistotniejszych informacji wyczytałem, że jest mi potrzebne zasilanie 4V (max 2A), które chce dostarczyć przetwornicą opartą na LM2596S.
    Niestety nie za bardzo wiem jak podłączyć UART zachowując poziom napięcia na interfejsie : 2.7V.
    Cały układ pracuje na 5V, myślałem nad wykorzystaniem dostępnych konwerterów poziomów logicznych 3,3 / 5 V.
    Ale czy napięcie 3,3V nie będzie za duże? Nie znalazłem konwerterów na poziom 5V / 2,8V.

Prosiłbym o rade jak połączyć oba układy.
  • Tespol
    kaczakat
    Level 33  
    W sprzedaży widziałem dwa rodzaje tych układów. Jeden z kabelkiem i doczepianą antenką:

drugi z dwoma rzędami pinów:
    Ten niebieski podłączałem normalnie pod zasilanie 5V i łączyłem piny RX/TX (ewentualnie przez rezystory R100).
    Drugi zasiliłem z akumulatorka wyjętego z baterii laptopa 4V, faktycznie nie ma nic na płytce, co sugerowałoby konwersję napięć, więc do uC podłączyłem przez 3.3V. Właściwie to do PC i testowałem go po prostu komendami AT. Jeśli chcesz mieć dokładnie logikę 2.8V to bierzesz konwerter poziomów logicznych.
    łączysz HV do 5V, LV do 2.8V (SIM800L ma wyjście tego napięcia, niestety nie jest wyprowadzone na tę płytkę z obrazka, musisz sobie dodać stabilizator regulowany/dedykowany), łączysz GND i gotowe - masz konwerter na 2.8V. Te płyteczki do logiki z tranzystorami testowałem do 1.8V i działały OK.
  • Tespol
    Gienek
    Level 36  
    Ja mam zrobione tak, że nie wykorzystuję żadnego konwertera. Mam Atmega32A i SIM800L. Zasilam całość z jednego źródła 4,2V. Pracuje to już dwa lata i bez problemów.
    Dlatego rozważ sprawę czy nie warto przejść na Atmega32A lub Atmega32L (oba pracują przy napięciu 2,7-5,5V).
    bartas87poz
    Level 9  
    Pomysł z Atmega32A lub Atmega32L zasiloną z niższego napięcia rozwiązałby problem, ale cały układ mam już wykonany i musiałbym go w dużym stopniu przerabiać.
    Jeśli budowałbym coś od nowa to na pewno bym się na to pokusił.

Znalazłem jeszcze jeden sposób obniżenia napięcia, przez wykorzystanie dwóch rezystorów.
    Ale wszystkie opracowania podają tylko dzielnik z Tx na Rx (w drugą stronę sygnał idzie bezpośrednio)
    Czy stan 2,8V nie jest za niski dla Atmegi, aby widziała go jako stan wysoki?
    Dlatego nadal jestem bardziej za rozwiązaniem użyci konwertera stanów logicznych.

Odnośnie dostępnego na płytce SIM800L napięcia 2,8V - nie znalazłem
    Mając napięcie 4V na zasilanie SIM800L mogę zastosować dwie diody w szeregu i uzyskam 2,6-2,8V.
    Czy takie rozwiązanie będzie zgodne ze sztuką?
    LChucki
    Level 31  
    bartas87poz wrote:
    Odnośnie dostępnego na płytce SIM800L napięcia 2,8V - nie znalazłem

Sam SIM800 ma takie napięcie niestety, jak widać, producent modułu nie wyprowadził go na goldpiny.

bartas87poz wrote:
    Mając napięcie 4V na zasilanie SIM800L mogę zastosować dwie diody w szeregu i uzyskam 2,6-2,8V.

Zły pomysł.

bartas87poz wrote:
    sposób obniżenia napięcia, przez wykorzystanie dwóch rezystorów.

Wystarczy jeden.

Dodano po 1 [minuty]:

bartas87poz wrote:
    Czy stan 2,8V nie jest za niski dla Atmegi, aby widziała go jako stan wysoki?

Jeśli zasilasz AVR z 4V jak SIM800 to będzie ok, jak z 5V to musisz doczytać w dokumentacji AVR (wydaje mi się, że "H" to 55% Vcc ale pewny nie jestem).
    khoam
    Level 41  
    bartas87poz wrote:
    przez wykorzystanie dwóch rezystorów.

Dość często stosowane dla SIM800L i tak, jak napisał kolega @LChucki wystarczy jeden rezystor z TX (procesor) do RX (SIM).
    Jako konwerter poziomów, z jednym źródłem zasilania 5V można zastosować układ, jak na poniższym obrazku - trzeba tylko dobrać dzielnik w bramce mosfeta dla 2.8V (na schemacie poniżej jest policzony dla 3V3).

Dla konwersji 5/2.8 lepiej zastosować 2N7002 albo lepiej BSS138 (mniejszy gate threshold voltage).
    kaczakat
    Level 33  
    Skoro masz już działający układ na 5V to kup sobie ten niebieski moduł SIM800L EVB, po prostu podłączysz i zadziała bez żadnych konwerterów. Nie ma wyprowadzonych pinów do dźwięku, ale do SMS to nie jest potrzebne. Jest droższy, ale dostajesz antenę, którą możesz wyprowadzić na zewnątrz urządzenia.
    FoxMurder
    Level 6  
    Mam pytanie o zasilanie, w dokumentacji jest że powinien działać nawet na 3,4V, co jest bzdurą bo widzę że przestaje działać poniżej 3,8V, tzn led się świeci że jest zalogowany ale już dodzwonić się nie da pin RING nie reaguje. Co sprawia że przy zasilaniu bateryjnym jest nonsensem. Jest na to jakaś rada bez przetwornic? Czemu jest to tak kretyńsko rozwiązane? Przecież układy na płytce SIM800l mogą i pewnie działają na 1,8V, wiem bo zdjąłem shield metalowy i pomierzyłem.
    Czy jest gdzieś ukryty stabilizator który można zmostkować? Widzę na płytce coś co wygląda jak stabilizator ale to raczej nie to bo napięcia się nie zgadzają.
    khoam
    Level 41  
    FoxMurder wrote:
    Mam pytanie o zasilanie, w dokumentacji jest że powinien działać nawet na 3,4V, co jest bzdurą bo widzę że przestaje działać poniżej 3,8V, tzn led się świeci że jest zalogowany

O jakiej konkretnie płytce z SIM800L piszesz?
    FoxMurder
    Level 6  
    No tej pod ekranowaniem [Atmega32]Podłączenie modułu GSM SIM800L
    Gdzieś jakiś stab marnuje dostatecznie dużo napięcia, ok 0,25V to dość dużo wg mnie.
    khoam
    Level 41  
    FoxMurder wrote:
    Mam pytanie o zasilanie, w dokumentacji jest że powinien działać nawet na 3,4V, co jest bzdurą bo widzę że przestaje działać poniżej 3,8V, tzn led się świeci że jest zalogowany ale już dodzwonić się nie da pin RING nie reaguje.

A czy w momencie "dzwonienia" dalej jest te 3.4 V? Ten moduł może pobierać nawet do 2A.
    Natomiast rekomendowane napięcia zasilania dla niego jest 4V.
    Link do noty: https://img.filipeflop.com/files/download/Datasheet_SIM800L.pdf (strona 21)
    FoxMurder
    Level 6  
    Tak utrzymuje powyżej tych 3,8V.
    FoxMurder
    Level 6  
    @kaczakat tu nie chodzi o to ze nie działa, działa zgodnie z notą, do 3,7V ale mnie ciekawi dlaczego potrzebuje to to tyle napięcia a nie może zejść do ok 3,5V.
    khoam
    Level 41  
    FoxMurder wrote:
    ale mnie ciekawi dlaczego potrzebuje to to tyle napięcia a nie może zejść do ok 3,5V.

Być może dlatego, że wewnętrzny regulator napięcia 3V do zasilania karty SIM przestaje działać poprawnie, kiedy na wejściu ma mniejsze napięcie niż 3.4V.
    FoxMurder
    Level 6  
    Pewnie tak, ale simkarta nie zużywa tyle żeby spowodować spadek o 0,7V mi się wydaje. Chyba że chińczyki zastosowali wybitnie gówniany stabilizator który ma z LDO nic wspólnego. Ale jakoś mi się nie wydaje. Chociaż kto wie. Są popularne LDO których spadek wynosi zaledwie 0,2V przy 100-150mA.