Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klimatyzacja do małego pokoju w bloku z wielkiej płyty

mini21 09 Jun 2019 18:46 8406 53
    mini21
    Level 10  
    Okna z opuszczonymi żaluzjami - widać na zdjęciu.
    Taki stan jest w 100% przez cały dzień (ogólnie nie lubię słońca - może to dziwne - zastępuje je witaminą D3 :D).
    Tak więc to nie pomaga na tyle.

Split - jak widać na zdjęciu - nad oknem jest bardzo mało miejsca.
    Tam nawet split nie wejdzie.
    Po lewej gdzie wisi zegar - to samo.
    Nie bardzo widzę gdzie mógłbym go zawiesić.

Przenośny - chyba tylko tu widzę ratunek...
    vodiczka
    Level 43  
    mini21 wrote:
    Nie bardzo widzę gdzie mógłbym go zawiesić.
    Na bocznej ścianie albo na suficie poza zasięgiem otwieranych skrzydeł? Są różne możliwości rozmieszczenia jednostki wewnętrznej.
    mini21 wrote:
    Przenośny - chyba tylko tu widzę ratunek...
    Tak jak napisałem - musisz sam zdecydować.
    Gdybym mógł polecić ten o którym pisałem w swoich postach, poleciłbym go bez zastrzeżeń. Aktualnie produkowanych nie znam.
    Spróbuj znaleźć kogoś kto ma tego typu klimatyzator w domu lub w biurze i przekonaj się jak działa.
    Poszukaj używanych np. na sprzedajemy.pl. W ciągu 1min znalazłem kilka ogłoszeń z Warszawy. Kupisz nie kupisz a obejrzeć możesz a nawet zażyczyć sobie godzinę testu o ile sprzedający się zgodzi.
    jack63
    Level 43  
    vodiczka wrote:
    Gdyby podawali uczciwie nie proponowałbym przewymiarowania bo przenośny klimatyzator dedykowany do pomieszczenia o powierzchni A spełniłby swoje zadanie.
    Gdy klimatyzator dedykowany do pomieszczenia 25m² wstawiłem do pomieszczenia 12m² to schłodził je tak jak oczekiwałem. Bezsensowne są twoje aluzje i próby wkładania w moje usta niewypowiedzianych słów. Żegnam ozięble czyli stosownie do obecnych upałów.

Bezsensowne jest Twoje branie osobiście do siebie każdego logicznego argumentu. Niestety nie rozumiesz problemu a bronisz jak nie podległości Twojej mylnej oceny tego urządzenia. Przykre ale prawdziwe. Nawet to, iż posługujesz się tymi samymi kryteriami co marketingowcy o tym świadczy. I nie ważne jest czy oni kłamią czy nie.
    Do oceny przydatności urządzenia grzewczego/chłodniczego używa się pojęcia mocy a nie m2!!!
    Robi się bilans zysków i strat a m2 służą tylko do np. obliczenia zysków ciepła związanych z nadłonecznieniem lub przewodnością cieplną przegród.
    Tak jak dla mocy dobieranego silnika elektrycznego nie jest istona powierzchnia napędzanej maszyny, choć jakiś tam niejednoznaczny związek istnieje, tak dla doboru mocy klimatyzatora mało istotna jest powierzchnia podłogi.
    Tak dobierano ilość żeberek grzejników kilkadziesiąt lat temu gdy energia była tania a domy "dziurawe" cieplnie.
    To jednak mniej istotna kwestia. Istotne jest to, że nie rozumiesz problemu małej realnej wydajności chłdniczej klimatyzatora "jednorurowego" nawet zamontowanego zgodnie z instrukcją. Możesz się pocieszyć, że nie jedteś jedyny. Mało tego jesteś w zdecydowanej większości...
    Nawet ten "dwururowy" ze zdjęcia może nie rozwinąć skrzydeł przy takim montażu rur w oknie. Jak wiesz o co chodzi to napisz.
    Do autora tematu.
    Które okno otwiera się do góry??? Na zdjęciu takiego nie widać...
    Dostałeś porządne propozycje, ale ci chyba nie pasują.
    Lepszych nie ma. Sorry.
    mini21
    Level 10  
    To mniejsze - tzn. po lewej patrząc na zdjęcie.
    Porad otrzymałem kilka i staram się do nich odnieść.
    Nie widać całości pokoju dlatego może ciężko to sobie wyobrazić, ale nie ma tu możliwości montażu na ścianie czy suficie.
    Na środku sufitu jest żyrandol składający się z odchodzących kilku lampek (ciężko opisać).
    Po prawej jest wysoka szafa - też nic się tam nie zamontuje.
    Dlatego mimo szczerych chęci - nie widzę możliwości wystawienia Splita.

Zostaje jedynie stacjonarny - ale to też nie jest pewne, bo i tu nuejsca jest malutko.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodano po 5 [minuty]:

Po prawej stronie od okna

Dodano po 1 [minuty]:

Po lewej
    zbych48
    Level 12  
    Mobali wrote:

1. Po pierwsze folia na okna! Koszt zakupu folii lustrzanej, odbijającej ponad 70 proc., to koszt kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych. Zamontujesz sobie sam. A wybierając tzw. folię elektrostatyczną, możesz ją po sezonie zdemontować i wykorzystać ponownie. To działa bez klejenia, przeróbek i demolki, a efekty uzyskasz właściwie natychmiast.

Jeżeli możesz podaj jakieś namiary na taką folię (najlepiej jasną ).
    vodiczka
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Niestety nie rozumiesz problemu a bronisz jak nie podległości Twojej mylnej oceny tego urządzenia. Przykre ale prawdziwe.
    Przykre, że cały czas mi wmawiasz jakobym uważał przenośny klimatyzator za urządzenie porównywalne, ze splitem i wyciągasz mylne wnioski, ze nie rozumiem na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy nimi.
    jack63 wrote:
    Do oceny przydatności urządzenia grzewczego/chłodniczego używa się pojęcia mocy a nie m2!!!
    Podobnie jak do oceny auta używa się mocy jego silnika a nie powierzchni garażu a do oceny jego zasięgu przeciętnego lub maksymalnego zużycia paliwa i pojemności zbiornika. Jeżeli jednak diler poda, że zasięg samochodu wynosi 400 km to przyjmuję, że jest to zasięg realny dla przeciętnych warunków eksploatacji, maksymalny może być np. 600 km, minimalny 300 km ale mam pewność, że nie wysuszę baku po przejechaniu 200km. Podobnie z tym czego nie chcesz zrozumieć - gdyby sprzedawca uczciwie podał pewne dane to klimatyzator spełniłby oczekiwania klienta.
    Teraz wycofali się z podawania powierzchni, podają tylko moc cieplną i moc elektryczną urządzenia, które też wcześniej podawali.
    Jeżeli autor tematu obstaje przy przenośnym to bądź tak łaskaw, poproś go o niezbędne dane i oblicz mu moc cieplną klimatyzatora potrzebną do zaspokojenia jego potrzeb :)
    Mobali
    Level 39  
    zbych48 wrote:
    Jeżeli możesz podaj jakieś namiary na taką folię (najlepiej jasną ).
    Folię dostaniesz bez problemu w każdym markecie budowlanym. Jeśli sklep nie pasuje, to także w sieci. Są zwykłe "przyciemniające" (stopień zaciemnienia trzeba dobrać sobie samodzielnie), są też folie z efektem weneckiego lustra - te szczególnie polecam. Tu kilka stron z przykładami: https://allegro.pl/kategoria/wystroj-okien-fo...baseline-var-n-dict4-sort-sqm-bp-hou-1-5-0522

Zapewniam, że folia jest wielokrotnie bardziej skuteczna niż żaluzje, nawet te aluminiowe. Szczególnie dobry efekt uzyskasz, oklejając zewnętrzną powierzchnię szyby. Wtedy część światła zostanie odbita jeszcze zanim trafi do wnętrza mieszkania. Unikasz w ten sposób efektu "gorącej poduszki" pomiędzy szybą, a żaluzją czy też roletą. Jeśli masz okna podwójne, najlepiej oklejać szybę zewnętrzną.

Masz do wyboru folie samoprzylepne oraz elektrostatyczne. Oba rozwiązanie mają wady i zalety. Głównie takie, że folia elektrostatyczna jest teoretycznie wielokrotnego użytku. Z kolei samoprzylepne są znacznie tańsze. Koszt oklejania dobrą folią to koszt od około 15zł za metr kwadratowy.
    mini21
    Level 10  
    Z tego wątku który podałeś wynika, że nie ma sensu kupować przenośnego i że muszę żyć i męczyć się w tym upale.

Choć ciężko dojść do konkretnego wniosku bo jak zwykle - opinie bardzo skrajne, jednak pod uwagę wypowiedź autora wątku a on wie najlepiej czy coś to daje czy nie.

Tak więc ja już nie mam pomysłu.
    Kupię wiatrak i zrobię sobie piekarnik.
    vodiczka
    Level 43  
    mini21 wrote:
    tego wątku który podałeś wynika, że nie ma sensu kupować przenośnego
    Nie z tego wątku tylko z autorytatywnych wypowiedzi kolegi jack63 :)
    mini21 wrote:
    jednak pod uwagę wypowiedź autora wątku a on wie najlepiej czy coś to daje czy nie.

Autor wątku ma pokój 20m² a ty 7m² czyli prawie 3x mniejszy.
    Nie namawiam ale gdybym mieszkał w Warszawie a autor wątku udostępnił swój klimatyzator to sprawdzibym "organoleptycznie" czy wystarczy na moje potrzeby. Pozdrawiam chłodno co jest chyba poprawną formą na obecne upały :|
    jack63
    Level 43  
    vodiczka wrote:
    Autor wątku ma pokój 20m² a ty 7m² czyli prawie 3x mniejszy.

Co wcale nie oznacza, że będzie lepiej....
    Ba, może być gorzej.
    Ciągle Ci się "odbija" metrami kwadratowymi. Widać jak skuteczny jest marketing.
    Dalej nie rozumiesz problemu, pomimo logicznego przekazu z PW.
    Patrzysz, jak większość punktowo, wybiórczo, a problem jest bardzo szeroki. Jest duża ilość zmiennych, których wartości aktualne są niepowtarzalne. Każdy ma inne warunki i inaczej podchodzi do problemu.
    mini21
    Level 10  
    Ok, dla mnie zrozumiałe jest że takie urządzenie prócz tego że chłodzi to również grzeje.
    Nawet jeśli by miało dwie rury, jedną do pobierania powietrza, druga do odprowadzania skroplin to i tak samo urządzenie wydziela ciepło.

Kwestia jest teraz taka ile to daje chłodu vs ile to daje ciepła.
    Żeby nie okazało się że po jakimś czasie (no bo urządzenie nie jest gorące od momentu wyłączenia) w pokoju zamiast chłodniej to robi się coraz cieplej.

U mnie w tym małym pokoiku stoi komputer który trochę ciepła wydziela, ale też PLAZMA która tego ciepła wydziela całkiem sporo, dlatego w pokoju mam dość ciepło :) a boje się że jak dojdzie jeszcze jeden "grzejnik" w postaci klimatyzatora to spadek ciepła będzie nieodczuwalny.

Najgorsze jest to że nie mam jak tego sprawdzić w praktyce.

Jeśli źle myślę to mnie poprawcie.
    vodiczka
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Ciągle Ci się "odbija" metrami kwadratowymi. Widać jak skuteczny jest marketing.
    Ciągle się czepiasz, bo nie rozumiesz że nie działam pod wpływem marketingu a na podstawie własnego doświadczenia - klimatyzator nie sprawdził się w pokoju prezesa a sprawdził w moim. Może zbyt upraszczam swoje wypowiedzi nie zaznaczając, że mówię o różnych powierzchniach przy bardzo zbliżonych pozostałych czynnikach mających wpływ na zapotrzebowanie mocy cieplnej klimatyzatora jak wysokość pokoju, współczynnik przenikania ciepła przez ściany, okna i stropy, usytuowanie względem słońca.

Nie proponuję koledze mini21 kupna klimatyzatora a jego wypróbowanie. :)
    Tobie proponuję abyś mu policzył. Zrobiłbyś coś pożyteczniejszego od straszenia kolegi mini21:
    jack63 wrote:
    Co wcale nie oznacza, że będzie lepiej....
    Ba, może być gorzej.

Dodano po 3 [minuty]:

mini21 wrote:
    Najgorsze jest to że nie mam jak tego sprawdzić w praktyce.
    Jeżeli uda ci się pożyczyć klimatyzator to go sprawdzisz. Czy skontaktowałeś się z kolegą fazi_michal? Być może chętnie go odstąpi po cenie niższej niż kupił, skoro nie spełnia jego wymagań a ty możesz uzależnić zakup od możliwości wcześniejszego sprawdzenia urządzenia w swoim mieszkaniu.
    mini21
    Level 10  
    vodiczka wrote:

Jeżeli uda ci się pożyczyć klimatyzator to go sprawdzisz. Czy skontaktowałeś się z kolegą fazi_michal? Być może chętnie go odstąpi po cenie niższej niż kupił, skoro nie spełnia jego wymagań a ty możesz uzależnić zakup od możliwości wcześniejszego sprawdzenia urządzenia w swoim mieszkaniu.

Tak, kontaktowałem się i zostałem zaskoczony pytaniem o temperaturę w pokoju :)
    Nie mam termometru (nigdy bym nie pomyślał że będzie mi potrzebny) więc nie mam jak sprawzdzić.
    vodiczka
    Level 43  
    mini21 wrote:
    Tak, kontaktowałem się i zostałem zaskoczony pytaniem o temperaturę w pokoju
    Kolega napisał w swoim temacie "Niestety nie działa on tak jakbym oczekiwał, schładza pomieszczenie o maksymalnie dwa stopnie z 29 na 27" czyli u niego jest a raczej było 29°C bez schładzania.
    U ciebie pewnie jest podobnie. U mnie w Łodzi rano (po całonocnym wietrzeniu mieszkania) było 26°C a teraz jest 28°C. Według prognozy pogody w Łodzi jest teraz 29°C
    Możesz przyjąć, że masz w mieszkaniu 28-29°C
    jack63
    Level 43  
    mini21 wrote:
    dla mnie zrozumiałe jest że takie urządzenie prócz tego że chłodzi to również grzeje.
    Nawet jeśli by miało dwie rury, jedną do pobierania powietrza, druga do odprowadzania skroplin to i tak samo urządzenie wydziela ciepło.

Pisząc coś takiego dajesz świadectwo tego, że nic nie rozumiesz. Tyle pisania na nic. Przykre.
    Zastanów się po co do skroplin rura fi 125 ??? Do tego idąca do góry.
    Albo jesteteś troollem albo zupełnym ....
    Ja się wypisuję z tego bałaganu.
    mini21
    Level 10  
    Może i dobrze.
    Zapominasz chyba że nie każdy się na tym zna i nie każdy musi wiedzieć...
    Widocznie jestem zupełnym ..... w twoim mniemaniu ale skoro masz problem z tym, że ktoś się nie zna - to może po prostu nie pisz i nie obrażaj innych.
    Mobali
    Level 39  
    mini21 wrote:
    Nie mam termometru (nigdy bym nie pomyślał że będzie mi potrzebny) więc nie mam jak sprawzdzić.
    Koszt prostego termometru to... Około 5zł? Jeśli chcesz w miarę rzetelnie schłodzić mieszkanie i ocenić efektywność tych działań, to chyba warto ustalić jakieś warunki wstępne? Zainwestuj więc te kilka złotych. Opłaci się bardziej, niż... nietrafiony klimatyzator ;-)
    mini21
    Level 10  
    Spoko - już kupiłem (tzn. właśnie przyniesiono mi do domu, tylko okazało się że to termometr zaokienny - ale to chyba nie przeszkadza).

W tej chwili termometr pokazuje 32 stopnie.
    Tylko mam otwarte okno niemal na oścież, więc jest lekki przewiew, co powoduje że daje się jeszcze wytrzymać.
  • Helpful post
    r103
    Level 31  
    Jeżeli przy 32 stopniach Celsjusza lekki przewiew powoduje że "da się wytrzymać" - to może tak niskobudżetowo zainwestuj w wentylator
    on może spowodować "mocny przewiew" :-)

W pokoju 6 metrów kwadratowych to pewnie i nie trzeba i się nie zmieści stojący 40 cm średnicy full wypas z obrotem itp, starczy z naddatkiem pewnie jakiś tzw. "biurkowy" 30 cm
    w cenie ok 50 zł, niekoniecznie go trzeba trzymać na biurku może stać na podłodze

Ja osobiście używam"wentylator gabinetowy PREDOM METRIX" rok produkcji 1981 średnica 15 cm - w podobnej wielkości pokoju daje rady...
    Mobali
    Level 39  
    r103 wrote:
    ...niekoniecznie go trzeba trzymać na biurku może stać na podłodze
    jeszcze lepiej powiesić na ścianie - są takie bezkolizyjne modele do ciasnych wnętrz. No i są dostępne także wentylatory zintegrowane z lampami sufitowymi. Główna zaleta? Wolnoobrotowe, o relatywnie dużej średnicy, więc bardzo ciche w porównaniu z większością "biurkowych wyjców".
    vodiczka
    Level 43  
    mini21 wrote:
    skoro masz problem z tym, że ktoś się nie zna - to może po prostu nie pisz i nie obrażaj innych.
    Dokładnie, pytałem kolegę jack63 (na PW) jak rozmawia z klientami. Może należy do tej grupy usługodawców do których należą adwokaci - za pieniądze są bardziej cierpliwi (udzielą więcej informacji i odpowiedzą na każde "głupie" pytanie) niż "pro publico bono"
    jack63
    Level 43  
    vodiczka wrote:
    pytałem kolegę jack63 (na PW) jak rozmawia z klientami

Jak rozmawiam z klientami, to moja sprawa. Ja tu na Elektrodzie w tym temacie żadnego klienta nie zaważyłem...
    Jest za to nieogarnięty cwaniaczek, który zamiast podziękować idzie w obrazę. Typowo roszczeniowa postawa, bez wkładu własnej pracy, nawet umysłowej.
    Termometr zakupił po długich namowach kolegów....
    Zamiast zaprosić firmę(my) aby przedstawiła ofertę i np. poddać proponowane rozwiązania pod dyskusję, to płacze że mu gorąco...
    Napisał, że okno otwiera się go góry. Myślę sobie . doradzę kasetę wkładaną pod skrzydło. Po usilnych prośbach widzę zdjęcia. Okna najzwyklejsze otwierano-uchylne. Żadnego okna otwieranego do góry nie widać...
    mini21
    Level 10  
    Wątek zszedł już na taki tor że nie ma sensu go ciągnąć dalej...
    Atmosfera jaka panuje w tym podforum (mam nadzieję że nie w całej Elektrodzie) jakoś nie zachęca do przyszłych pytań - nawet jeśli to jedna osoba powoduje taki stan rzeczy.

Pisałem do kolegi który nie jest zadowolony z zakupu ale temat się uciął....

Natomiast udało mi się znaleźć wśród zaniżonych osobę która używa klimatyzatora przenośnego.
    Dokładnie model Maltec KLP-8000KWA .
    Mówi że jest zadowolony, chłodzi nim pokój z 2-3 razy większy niż mój i mając ok. 30 stopni schładza do 22-23, więc u mnie powinno to działać jeszcze lepiej.

Boli trochę cena - gdy on kupował zapłacił 799 zł a teraz ten sam kosztuje 1100 zł ale to było do przewidzenia.

Tak więc (zaraz pewnie się zacznie krzyk) chyba się zdecyduje.
    Niestety nie wiem na jaki model bo jest tego na rynku dużo, tańszych i droższych ale o to może już nie będę Wam truł.