Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router Huawei b593-s22 po burzy swieci tylko power

rafalkce1 19 Lip 2019 22:37 534 40
    rafalkce1
    Poziom 3  
    Przyszedl mi ten TTL. Czy ktos podppowie jak dokladnie skonfigurowac putty. w Configure the serial line.

Serial line to connect sprawdzam przy pomocy komendy dmesg.
    Code:
    [24378.248335] cp210x 2-1.2:1.0: cp210x converter detected

[24378.251123] usb 2-1.2: cp210x converter now attached to ttyUSB0

Router Huawei b593-s22 po burzy swieci tylko power Router Huawei b593-s22 po burzy swieci tylko power

Wykrywa mi ten ttl. Jak daje open to nie wyskakuje mi "Unable to open connection".
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis
    Możesz nie mieć uprawnień do dostępu do /dev/ttyUSB0. Spróbuj uruchomić terminal z uprawnieniami root'a (sudo) albo nadaj odpowiednie uprawnienia obecnemu użytkownikowi, jeśli takich nie posiada.
    rafalkce1
    Poziom 3  
    Słuszna uwaga. Po uruchomieniu putty z uprawnieniami roota pojawia mi sie oknto, ale niestety czarne.
    Router Huawei b593-s22 po burzy swieci tylko power
    Czyzby router byl martwy ?
    dt1
    Sprawdź najpierw, czy interfejs działa poprawnie. Odłącz go od routera, zewrzyj TX z RX. Wtedy znaki pisane na klawiaturze w putty powinny pojawiać się na ekranie.

Jeśli interfejs działa, to kombinuj z połączeniem. Zakładam, że poprawnie podłączyłeś TX, RX, GND (oczywiście TX routera do RX interfejsu, RX routera do TX interfejsu).

Nie znam dokładnie tego routera, ale może mieć kilka interfejsów szeregowych na płycie (warto sprawdzić, do którego się podłączasz). Również warto sprawdzić, czy na pewno komunikuje się z prędkością 115200, być może z niższą. Również należy sprawdzić, czy wybrane jest poprawne napięcie interfejsu (3.3V/5V). To ostatnie szczególnie warto sprawdzić dwukrotnie, bo jeśli urządzenie spodziewa się interfejsu 3V, a podłączysz 5V, to możesz spalić układ, do którego się podłączasz.
    rafalkce1
    Poziom 3  
    Interfejs dziala poprawnie. po zwarcu RX z TX znaki pojawiaja sie na consoli.
    Podłączenie wyglada nastepująco:
    Router Huawei b593-s22 po burzy swieci tylko power Router Huawei b593-s22 po burzy swieci tylko power Router Huawei b593-s22 po burzy swieci tylko power

Próbowalem wystartowac console z tymi predkosciami: 1200, 2400, 4800, 9600, 19200, 38400, 57600 and 115200. Niestety ciemnosc.
    rafalkce1
    Poziom 3  
    tak zamienialem.:(
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Dla mnie trochę nietypowe podejście do naprawy uszkodzenia, zaczynając od próby połączenia po RS. Takie połączenie wykonuje się do naprawy awarii softwarowych, a u kolegi jest ewidentnie awaria hardwerowa.
    Jeżeli przepięcie przyszło od strony sieci zasilającej, to przed uszkodzeniem routera musiał wcześniej uszkodzeniu ulec zasilacz. Wtedy sprawdzenie trzeba zacząć od strony elementów pasywnych. O ile dobrze widzę, to przy gnieździe jest stabilizator do przeglądu w pierwszej kolejności.
    Jednak z tego co rozumiem, zasilacz pozostał sprawny, więc przepięcie miało charakter indukowany. Prawdopodobnie w takim przypadku uszkodzony został stopień radiowy (przy antenie zewnętrznej raczej na pewno).
    Przy uszkodzeniu któregoś z układów scalonych naprawa jest kompletnie nieopłacalna (zdobywanie wsadu, programowanie, stacja lutownicza, ewentualna usługa elektronika) przy cenie routera (używka) poniżej 200zł na portalach ogłoszeniowych.
    dt1
    IC_Current napisał:
    Dla mnie trochę nietypowe podejście do naprawy uszkodzenia, zaczynając od próby połączenia po RS. Takie połączenie wykonuje się do naprawy awarii softwarowych, a u kolegi jest ewidentnie awaria hardwerowa.

Czyli dla Kolegi typowym podejściem będzie: była burza, musiało się coś zepsuć, nie naprawiamy wcale?

W takim razie się nie zgodzę. Zamiast założyć, że urządzenie jest do wyrzucenia to wolałbym jeszcze je podłączyć do terminala. Wtedy można ocenić, czy warto z tym walczyć. Można ocenić zgrubnie (a czasem dokładnie), co jest uszkodzone i wtedy zadecydować, czy jest sens naprawiać.

W przypadku, gdy na RS nie ma żadnego ruchu to raczej bym stawiał na uszkodzenie głównego CPU.

Z finalnym wnioskiem się zgodzę w większej części. W przypadku uszkodzenia procesora raczej nie ma sensu naprawa, biorąc pod uwagę wartość urządzenia.
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    @dt1
    Trochę mnie kolega źle zrozumiał. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem obecnego trendu produkcji urządzeń, których nie można naprawić, czy "przypadkowego" postarzania działających.
    Nigdzie nie pisałem, żeby nie próbować naprawiać, tylko przedstawiłem inną kolejność i sposób diagnostyki. Po prostu, jeśli przepięcie przyszło od strony anteny, to moduł radiowy, jako pierwszy element musiał ulec uszkodzeniu i już samo to każe policzyć opłacalność naprawy i daszych kroków diagnostycznych (choćby zakup interfejsu) w celu wykrycia innych potencjalnych uszkodzeń.
    dt1
    To wciąż założenia. I być może niepoprawne. Tym bardziej, że tutaj do modułu radiowego nawet się z diagnostyką nie doszło, bo jeśli Autor podłącza się pod główny procesor i on nie daje żadnego znaku życia - to modułu radiowego nie ma co testować.

Dla mnie niewłaściwym postępowaniem jest założenie, że coś się uszkodziło i przekreślenie z góry opłacalności naprawy nie wiedząc, co się uszkodziło. W przypadku wyładowania to może być loteria i wcale nie musi to być radio. A nawet jeśli to by było radio - to w tym routerze modem LTE jest w postaci modułu i (o ile uda się go kupić) - wymiana wymaga śrubokrętu i dwóch minut czasu, więc jeszcze może nie przekreślać opłacalności naprawy.

Co innego, jeśli podłączenie do głównego CPU daje pustkę na wyjściu. Przy takiej diagnozie można z jakąś odpowiedzialnością wydać wyrok na ten router.