Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MB A-klasa W169 109KM CDI 2011 - Jaki olej do wspomagania kierownicy i automatyc

08 Cze 2019 14:06 321 9
  • Poziom 13  
    Witam jak w temacie jaki olej do wspomagania do A-klasy W169 CDI DPF z 2011 roku z automatem.
    Wyczytałem, że wspomaganie zasilane jest chyba z oleju w automacie?
    I doczytałem że do automatu idzie MB 236.20. Chciałem kupić FEBI BILSTEIN 27975 z normą MB236.20 ale jest on żółty a nie czerwony (jak do układu wspomagania kierownicy)..
    Podpowie ktoś jak to w oryginale szło?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    viper111 napisał:
    Wyczytałem, że wspomaganie zasilane jest chyba z oleju w automacie?

Czyli nie masz w ogóle oddzielnego zbiornika płynu wspomagania kierownicy?
    jeśli tak to gdzie wlejwsz to co kupisz?
  • Poziom 13  
    No do skrzyni automatycznej z mechanizmem różnicowym.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    viper111 napisał:
    No do skrzyni automatycznej z mechanizmem różnicowym.

No to szukaj właściwej cieczy do skrzyni automatycznej. Upewnij się że faktycznie wspomaganie nie ma oddzielnego zbiornika.
  • Spec od Mercedesów
    jdubowski napisał:
    gdzie wlejwsz to co kupisz?

Nigdzie nie wleje. W tej przekładni nie ma żadnego oleju.
    Podaj VIN tego auta.
  • Poziom 13  
    Gerri napisał:
    Podaj VIN tego auta.

Poszło na PW
  • Pomocny post
    Spec od Mercedesów
    viper111 napisał:
    Poszło na PW

Silnik 640.940 - płyn chłodzący wg specyfikacji 325.0
    Skrzynia 722.800 specyfikacja 236.20 - jak widać nie ma tam oleju FEBI BILSTEIN 27975. Postaraj się rozróżniać "zgodny ze specyfikacją", "spełniający warunki specyfikacji" i "znajdujący się na liście". Olej w skrzyni zmienia się raz na kilka lat i osobiście nie zalecam na tym wydatku oszczędzać. Skrzynię spieprzyć łatwo, a producent oleju może sobie na butelce napisać co chce i nikt tego nie będzie kwestionował. Byłem świadkiem, jak oleje "spełniające specyfikację" psują ASB. Zwróć uwagę, że w specyfikacji 236.20 są TYLKO DWA OLEJE. Jak by to był byle jaki olej, to lista liczyłaby kilkadziesiąt pozycji. Ale twoje auto - zrobisz co zechcesz.
    Wspomaganie pracuje (jak już wspomniałem) bez oleju.
    Specyfikacje znajdziesz tu (klikasz po lewej stronie na specyfikację i otwiera się lista olejów):
    https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/bevo-sheets-sort1.html#close
  • Poziom 13  
    Gerri napisał:
    Wspomaganie pracuje bez oleju.

A to zaskoczenie, czyli jest elektryczne wspomaganie?
    Mnie w aucie nie działa po kolizji - wyciekł olej przez chłodnicę oleju stąd konieczność uzupełnienia oleju i jak sądziłem dlatego tez nie działa wspomaganie...
    Skoro auto ma oryginalny mały przebieg 74 tys km to zapewne olej w skrzyni nie był wymieniany w ASO czyli jest oryginalny od nowości a zatem faktycznie zasadne byłoby uzupełnić również oryginalnym olejem MB 0019894603.

Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie, skoro dla MB 236.20 mercedes dopuszcza tylko dwa oleje:
    1. własny brandowany Mercedes-Benz 0019894603
    2. FUCHS TITAN ATF CVT (https://olejefuchs.pl/fuchs-titan-atf-cvt-4-litry.html)

to pytanie czy przypadkiem firma Fuchs nie jest jednocześnie producentem oleju pod marka Mercedesa? Czy Mercedes sam ma fabrykę i produkuje własne oleje?
  • Pomocny post
    Spec Automatyczne skrzynie biegów
    Do bezstopniowej skrzyni biegów CVT (722.8xx) w Mercedesie możesz zastosować oleje:
    Fuchs Titan ATF CVT
    Ravenol CVT Fluid
    Shell CVT Fluid 0282
  • Poziom 13  
    Zatem kupuję Fusch, jest w oficjalnej specyfikacji Mercedesa a przy tym cena połowę niższa niż oryginalny Mercedesa.
    FUCHS TITAN ATF CVT (https://olejefuchs.pl/fuchs-titan-atf-cvt-4-litry.html)

p.s. pytanie jeszcze czy jeśli robię uzupełnienie oleju (mam w skrzyni zapewne oryginał) w skutek wycieku przez chłodniczkę w wyniku kolizji, to czy olej oryginalny mogę uzupełnić tym Fuchs-em ?