Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BIOS nie widzi wentylatora płyty głównej i jego obrotów.

08 Cze 2019 16:47 228 17
  • Poziom 4  
    Witam, w płycie głównej Gigabyte B250m-ds3h, bios nie widzi podpietego wentylatora do sys_fan złącza 4 pinowego ale wentylator się obraca i działa, dodam że złącze od wentylatora posiada 3 piny. Natomiast cooler cpu ma przy obrotach ustawionych na Normal, przy temperaturze 38/41°C obroty od 1350 do 1500, i strasznie buczy. Czy takie obroty wentylatora na CPU wysokie i dość głośne mogą mieć wpływ na to że BIOS nie widzi drugiego wentylatora czy to nie ma powiązania? Posiadam chłodzenie CPU boxowe. A wentylator którego nie widzi BIOS to SilentiumPC Fan (wraz z obudową zakupiony). Dzieje się tak po zmianie płyty głownej, poprzednia MSi, przy tamtej nie było takich problemów.
    Procesor: Intel Core i5 7500 3.4 GHz
    Płyta główna: Gigabyte B250m-ds3h
  • Poziom 43  
    manuel11 napisał:
    złącza 4 pinowego

manuel11 napisał:
    złącze od wentylatora posiada 3 piny

Podpiąłeś nie do tych pinów.
  • Poziom 4  
    Robert B napisał:
    manuel11 napisał:
    złącza 4 pinowego

manuel11 napisał:
    złącze od wentylatora posiada 3 piny

Podpiąłeś nie do tych pinów.

Na tej płycie głównej nie ma wiecej wejść niz to jedno 4 pinowe wejscie na wentylatory
  • Poziom 43  
    Strona 14 instrukcji.
  • Poziom 4  
    Wszystko podłączone prawidłowo
    Bios nadal nie odczytuje obrotów wentylatora System Fan 1, natomiast wentylator CPU ma wysokie obroty i nie wiem czy przy 40 stopniach na procesorze to normalne
  • Poziom 43  
    Pokaż stosowne ustawienia BIOS.
  • Poziom 4  
    BIOS nie widzi wentylatora płyty głównej i jego obrotów. BIOS nie widzi wentylatora płyty głównej i jego obrotów.
    Po zmiane na CPU Fan z Silent na Normal jest różnica zaledwie maksymalnie 200 obrotów.
  • Poziom 43  
    Opcja CPU fan control mode nie może być ustawiona na PWM dla 3 pinowego wentylatora, a tak masz na zdjęciu.
  • Poziom 43  
    Co masz w System Fan 1 Control Mode poza Voltage?
  • Poziom 4  
    Poza Voltage jest jeszcze PWM i Auto, zmieniłem obroty za pomocą krzywych i uzyskałem maksymalnie 1000 obrotów, natomiast temperatura podwyższyła się o 5 maksymalnie stopni

Dodano po 6 [minuty]:

Jeżeli obroty CPU wentylatora będą wyższe niż wcześniej i przy tym lekko buczy ten wentylator to może być to spowodowane wyrobieniem się łożyska bądź zużyciem wentylatora?
  • Poziom 43  
    Dobra, teraz przeczytałem że chodzi o dwa wentylatory. Nie wiem co jest gdzie podłączone ale:
    1. Wetylator 3 pinowy ma trzy żyły, zasilanie, masa i odczyt obrotów. Podłączony niepoprawnie nie zadziała więc opcja odpada, na siłę da się tak podłączyć ale zakładam, że jest ok. Ma być sterowany napięciowo. Sterowany PWM (czwarta, nie istniejącą żyła, dostępna jest tylko na gniazdach 4 pinowych) będzie pracował na pełnej prędkości bez możliwości regulacji. Ma być sterowany napięciowo.
    2. Wetylator 4 pinowy - podłączony nieprawidłowo nie zadziała, trzeba by oczywiście na siłę więc wykluczam. Ma 4 żyły: zasilanie, masa, odczyt obrotów i sterowanie PWM. Ten ma być sterowany PWM (taką opcję mają tylko 4 pinowego gniazda). Sterowany napięciowo (obojętnie czy trzypinowym czy czteropinowym gniazdem) będzie świrował osiągając niestabilne raczej niskie obroty albo tylko drgał, w każdym razie jego praca będzie mizerna.
    3. Brak pomiaru obrotów to raczej zerwana żyła albo obroty poniżej granicy pomiaru - może obraca się za wolno w stosunku do nominalny obrotów?
  • Poziom 4  
    Wentylator Systemowy działa i jego obroty nie są liczone ale można je ustawiac kolejno: Normal, Silent, Manual, Full Speed, każda z opcji działa ponieważ sprawdzałem. Na początku powiązywałem to z tym że jeżeli BIOS nie czyta tego systemowego to ten drugi czyli CPU pracuje za tego pierwszego ale on chyba tylko jest dla procesora prawda?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tak, jak jest podłączony do gniazda CPU FAN to ma być ustawiany w opcjach CPU FAN. A czy jedno jest zależne od drugiego to zależy od fantazji producenta. Ja się z tym nie spotkałem ale na UEFI to nie jest problem zrobić takie coś.
  • Poziom 43  
    Zamień miejscami podłączenie wentylatorów i sprawdzisz.
  • Poziom 4  
    W programie everest i speedfan nie widzi również wentylatorów. W tym drugim nawet płyty głownej nie czyta ale to chyba ze względu na to że może nie obsługiwać jej.
    Będzie to miało sens podpięcie przewodu z wentylatora CPU pod ten drugi i ten systemowy pod CPU_fan? Jest pan pewien?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wykluczysz albo potwierdzisz uszkodzenie.

manuel11 napisał:
    W programie everest i speedfan nie widzi również wentylatorów.

Przecież masz program od producenta płyty: Easy Tune.
    http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-b250m-ds3h#support-dl

BIOS najnowszy masz?
  • Poziom 4  
    BIOS nie posiadam najnowszy ale mogę regulować tam wentylatorem CPU ( w Easy Tune), tego drugiego wentylatora niestety nie mogę.
    Spróbuję jeszcze podłączyć to odwrotnie tak jak pan mówił i zobacze czy wtedy czyta ten wentylatora w biosie i Easy Tune.