Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe układy z rodziny STM32G4

ghost666 08 Cze 2019 20:15 438 1
 • Nowe układy z rodziny STM32G4
  Rozszerzając rodzinę mikrokontrolerów STM32 o zaawansowane układy dla nowych aplikacji, takich jak systemy zasilania oraz urządzenia konsumenckie i przemysłowe, firma STMicroelectronics wprowadziła nowy układ STM32G4 do swojej oferty. Nowa rodzina układów oferuje dwa nowe akceleratory matematyczne, zwiększające prędkość realizacji obliczeń, zaawansowane urządzenia peryferyjne, głównie analogowe, dla zwiększenia liczby czujników,jakie można podłączyć do układu i funkcji dostępnych dla użytkownika. Wprowadzono także nowe, ulepszone funkcje bezpieczeństwa.

  Nowa rodzina mikrokontrolerów została zaprojektowana z myślą o inteligentnych urządzeniach z funkcjami bazującymi mocno na czujnikach z zaawansowanymi technologiami zasilania, aby zaoferować wyższą wydajność obliczeniową i lepszą sprawność energetyczną układu. Układy te mają lepiej współpracować z nowoczesnymi układami wysokiej mocy, wytwarzanymi z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, takich jak węglik krzemu (SiC) oraz azotek galu (GaN). Potencjalne zastosowania układów z nowej linii obejmują rowery elektryczne, zasilacze cyfrowe, czy też zaawansowane systemy sterowania silnikami, oświetleniem i automatyką budowlaną.

  Mikrokontrolery STM32G4 są wyposażone w dwa nowe sprzętowe akceleratory matematyczne, które usprawniają przetwarzanie danych za pomocą algorytmów np. cyfrowego przetwarzania dla koordynacji współrzędnych. Akceleratory te oferują wydajne obliczenia algorytmów do obsługi podstawowych funkcji matematycznych z wysoką dokładnością i dodatkowymi funkcjami filtrowania sygnałów. Akceleratory te obliczają np. prędkość, czy funkcje takie jak funkcje trygonometryczne, co jest istotne np. dla energooszczędnych elementów sterujących silnikami w urządzeniach. Akceleratory te służą także do realizowania funkcji filtrowania dla kondycjonowania sygnałów lub cyfrowej regulacji mocy. Nowe układy robią to szybciej i wydajniej niż dotychczasowe procesor, jak wskazuje ST. Ponadto, odciążając układ z tych zadań, umożliwia się głównemu procesorowi otrzymywanie w tym czasie większej ilości danych z czujników i kontrolowanie większej liczby funkcji użytkownika, gdyż nie musi on skupiać się na realizacji obliczeń.

  Inne funkcje obejmują liczniki dedykowane do przetwornic napięcia - są one wyższej rozdzielczości i mają różnorodne, wbudowane funkcje, które odciążają procesor, a nie były dostępne w poprzednich generacjach tych układów. Nowe mikrokontrolery posiadają także wydajniejsze analogowe urządzenia peryferyjne i przetworniki, a także ultraszybkie interfejsy. W nowej rodzinie znajdziemy także sprzętową obsługę najnowszego interfejsu USB-C z funkcją zasilania, która umożliwia szybkie ładowanie lub zasilanie urządzeń do 100 W.

  Aby zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa, nowe mikrokontrolery zawierają skalowalny, specjalnie zabezpieczany obszar pamięci do przechowywania tajnych danych i bezpiecznych aktualizacji oprogramowania układowego na żywo, Dostęp do debugowania po zaprogramowaniu jest dodatkowo zabezpieczony, a mikrokontroler wyposażono w sprzętowe wsparcie szyfrowania AES-256, unikalny identyfikator urządzenia i generator liczb prawdziwie losowych (TRNG).

  ST planuje wprowadzić 152 rodzajów mikrokontrolerów w ramach tej rodziny. Spośród wszystkich zaplanowanych układów ponad 100 jest już dostępnych na rynku. Rozciągają się one od najprostszych układów w 32-pinowej obudowie po największe układy, które wyposażone są w aż 107 linii szybkiego GPIO i inne zaawansowane funkcje. Najtańszy układ z nowej rodziny - STM32G431K6U6 - ma 32 Kb pamięci Flash i produkowany jest w obudowie QFN32. Przy hurtowym zakupie (10 tysięcy sztuk) wyceniono go na 1,68 dolara.

  Dostępne są także płytki rozwojowe dla STM32G4 dostępne są w formacie Nucleo (NUCLEO-G474RE oraz NUCLEO-G431RB) jak i pełnych płytek deweloperskich (STM32G474E-EVAL i STM32G484E-EVAL z wsparciem dla kryptografii). Firma zaprezentowała także nowy pakiet oprogramowania STM32CubeG4.

  Dostępny jest także dedykowany pakiet do kontroli silników z poziomu płytek Nucleo (P-NUCLEO-IHM03) oraz dedykowane pakiety dla rozwijania oprogramowania (X-CUBE-MCSDK v5.4), a także webowe narzędzie do opracowywania algorytmów kontroli silników - ST-MC-SUITE - gdzie użytkownicy mogą również znaleźć bogatą dokumentacją do swoich projektów. Dedykowane układy uruchomieniowe dla STM32G4, prezentujące możliwości związane z sterowaniem silnikami z wykorzystaniem STM32G4 dostępne mają być w trzecim kwartale bieżącego roku.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/st-rolls-stm32g4-microcontrollers-for-digital-power-apps

  Fajne! Ranking DIY
 • #2
  Janusz_kk
  Poziom 21  
  Chyba STM32G431KBU6 i w digikey-u kosztuje 17zł + wysyłka.