Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz LCD licznika wyblakłe segmenty

09 Cze 2019 09:15 270 5
  • Poziom 18  
    Witam. Od kilku dni walczę z problemem zaniku lub słabo widocznych segmentów w wyświetlaczu LCD licznika. Sam temat sterowania takiego LCD jest u mnie słaby, ale do czego doszedłem:
    -układ sterujący to TMP47C422N w obudowie SDIP42
    -steruje LCD za pomocą portów SEG0...SEG19 oraz linie COM1...COM4 (będę pisał trochę uproszczonym językiem, bo temat dla mnie nowy).
    -wg. noty układu, LCD pracuje w trybie 1/4 Duty (1/3 Bias) - tak sądzę, bo przebiegi na prostym oscyloskopie odpowiadają tym z noty i wykorzystane są wszystkie cztery wyjścia COM (mogę się mylić).
    Teraz pytanie dla obeznanych z tematem:
    - pomiar częstotliwości na wyjściach COM:
    COM1 - 32Hz (i tak chyba powinno być)
    COM2 - 90-100HZ (skacze w tych granicach, ale przebieg wygląda OK)
    COM3 - tak samo jak COM2
    COM4 - tak samo jak COM1

- pomiar częstotliwości na wyjściach SEG:
    SEG0 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG1 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG2 - 32Hz
    SEG3 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG4 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG5 - 32Hz
    SEG6 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG7 - 32Hz
    SEG8 - 32Hz
    SEG9 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG10 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG11 - 32Hz
    SEG12 - 32Hz
    SEG13 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG14 - 100-130Hz (skacze, ale przebieg wygląda na OK)
    SEG15 - 32Hz
    SEG16 - 38,5Hz (dziwne)
    SEG17 - 32Hz
    SEG18 - GND
    SEG19 - 5,5v stałe, ale sterowane z innej części układu

Moje wnioski:
    Czy częstotliwość kluczowania nie powinna być czasem taka sama dla wszystkich wyprowadzeń COM, aby poprawnie synchronizować pracę segmentów? Jeśli nie, to chociaż nie powinna tak oscylować, a ty 32Hz jest wręcz wzorcowe, a COM2,3 skacze - może dlatego nie zapalają się lub są blade poszczególne segmenty?
    Układ pracuje na kwarcu 32,76kHz dołączonym do wejść XTin, XTout (pin 24,25) - pomiar na oscyloskopie OK, oraz na rezonatorze 4,19Mhz na wejściach Xin, Xout (pin 33,34) -tu miernik nie pokazuje częstotliwości taktowania, rezonator podmieniony.
    Proszę o wszelkie uwagi, mnie już się pomysły na chwilę obecną wyczerpały.Wyświetlacz LCD licznika wyblakłe segmentyIMG_201906...010933.jpg Download (915.85 kB)
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Miałem podobną usterkę kiedyś z ciekłym wyświetlaczem.
    wymieniłem elektrolity, pomogło niewiele, dopiero wyczyściłem wyświetlacz IPA znaczy styki na szkle i gumki poprawiłem docisk i wyświetlacz wyświetlał prawidłowo.
    Sprawdź styki, jeżeli to nie pomoże wyświetlacz do wymiany, bo mogą być słabe styki na szkle a na to już nic nie poradzisz
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Elektrolity ok, wyświetlacz lutowany do pcb. Jak zwieram wyjścia COM2, 3 lub COM1, 4 to pojawiają się segmenty z idealnym kontrastem. Podejrzewam, że brak synchronizacji sygnałów z niektórych wyjść SEG i COM, co powoduje brak polaryzacji segmentów. Może ktoś wie, czy różnica częstotliwości pomiędzy wyj. COM to normalne. Mniemam, że dwa kwarcie to osobny zegar dla procka i osobny zegar do taktowania wyjść sterujących. I dlaczego częstotliwości "pływają", a nie są stałe jak w przypadku 32Hz.
  • Poziom 21  
    Podmień wyświetlacz jeżeli jest nierozbieralny to połączenie miedzy nóżkami a ścieżkami na szkle może być słabe. Jeżeli to nie pomoże to wtedy zajmuj się starowaniem czy kwarcami.
    Na 90% to wina wyświetlacza (słońce, wilgoć, jakość wykonania, starość powoduje uszkodzenie ścieżek w szkle)
  • Poziom 18  
    No niestety wyświetlacz niedostępny, nawet w "czajna".
  • Poziom 21  
    to szukaj na autozłomie, może będzie lepszy stan niż twój wyświetlacz