Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Vaillant turboTEC plus - wywala zawór bezpieczeństwa

superjachu 09 Jun 2019 11:00 2193 6
 • #1
  superjachu
  Level 10  
  Witam
  Prośba o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu.

  Piec Gazowy:
  - Kocioł Vaillant turboTEC plus
  - zamknięta komora spalania
  - jedno-funkcyjny
  - zasysane powietrze z zewnątrz budynku
  - wylot spalin w kwasoodpornej rurze w komin

  Piec zakupiony i uruchomiony pod koniec roku 2008r.  Problem polega na tym że od dwóch dni z zaworu bezpieczeństwa cieknie woda, ponieważ zwiększa się ciśnienie wody w obiegu centralnego ogrzewania. Po upuszczeniu - ręcznie przez zawór spustowy nadmiaru wody z instalacji do "normalnego poziomu -ciśnienia", po kilku minutach ponownie ciśnienie w obwodzie grzejnikowym rośnie a zawór bezpieczeństwa ratuje sytuacje opuszczając nieco nadmiar. Dodam tylko że sprawdziłem ciśnienie w przeponach (poduszkach powietrznych) i w piecu i na obwodzie wody użytkowej. Mamy lato więc nie włączam ogrzewania, piec powinien grzać tylko wodę użytkową.
  Sytuacja jest o tyle dziwna że do obwodu grzejników, dodatkowa woda nie może się dostać w żaden normalny sposób, ponieważ dobijanie wody do tego obwodu mam poprzez krótki bajpas z elastycznym wężem (który dla pewności, że to nie problem z nieszczelnymi zaworami odłączyłem). W momencie gdy zakręcę zawór wody użytkowej (czyli tej do mycia rąk i kąpieli), zatrzymuje to również wzrost ciśnienia w obwodzie grzewczym. Dodam jeszcze że gdy znów ten zawór jest zakręcony (zaworu wpuszczającego wodę do zbiornika na ciepłą wodę), w momencie puszczenia ciepłej wody w kranie spada ciśnienie na piecu na obwodzie grzewczym (oczywiście woda w kranie leci tylko przez chwile, bo nie ma dopływu nowej wody)

  Proszę o pomoc w zlokalizowaniu problemu, czy to możliwe żeby nieszczelność powstała w zbiorniku z ciepłą wodą, przez nieszczelną wężownice?) Zbiornik podobnie jak piec działają od 2008r.

  Pozdrawiam i dziękuje za pomoc
  Jan  Vaillant turboTEC plus - wywala zawór bezpieczeństwa
  Vaillant turboTEC plus - wywala zawór bezpieczeństwa
  Vaillant turboTEC plus - wywala zawór bezpieczeństwa Vaillant turboTEC plus - wywala zawór bezpieczeństwa Vaillant turboTEC plus - wywala zawór bezpieczeństwa
 • Helpful post
  #2
  bumble
  User under supervision
  Zbiornik cwu masz zasilany przez cały czas zimna woda niezależnie czy kran jest otwarty czy zamknięty. Tak. Jeśli dopuszczanie jest zamknięte to najbardziej prawdopodobna przyczyna. Odetnij obwód grzania bojlera. Napewno masz zawory i zobaczysz.
 • #3
  superjachu
  Level 10  
  Tak, zbiornik jest cały czas zasilany w "nową" zimną wodę, niezależnie od tego czy kran z ciepłą wodą jest otwarty czy też nie, ale jak pisałem w celach diagnostycznych zamknąłem zasilanie i po otworzeniu kranu z ciepła wodą, ciśnienie na obwodzie grzewczym również spadło ( a nie tak jak powinno tylko na obwodzie cwu)

  Niestety dom budowany przez deweloper "po taniości" . W instalacji ma tylko koniecznie niezbędne zawory. Proszę spojrzeć, piec połączony ze zbiornikiem bez żadnych dodatkowy odcinających zaworów.
  Ale to nie problem dołożę zawory, prósze tylko o sugestię co dokładnie ma być odcięte i w jakim celu.
  Proszę popatrzeć na zdjęcia
  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
  Vaillant turboTEC plus - wywala zawór bezpieczeństwa
  Vaillant turboTEC plus - wywala zawór bezpieczeństwa
 • Helpful post
  #4
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Najprawdopodobniej uszkodzona jest wężownica w zasobniku.
  Zasobnik do wymiany.
  Podejrzewam, że gdybyś na czas wymienił anodę magnezową mógłbyś uniknąć takiej usterki.

  Jeśli chodzi o zawory z kotła do zasobnika to mogą być takie na śrubokręt zaraz pod kotłem.
  Jednak te testy, które wykonałeś moim zdaniem są już wystarczające.
 • #5
  superjachu
  Level 10  
  Dziękuję za informację,
  We wtorek będę miał więcej czasu ( i sklepy będą czynne), odłączę od zbiornika przyłączą wężownicy i zobaczę czy będzie w nich lecieć woda, która w takim przypadku dostawała by się do dziurawej wężownicy z zbiornika.
  p.s o anodzie dowiedziałem się dopiero przed chwilą przeglądając ceny zbiorników (przeczytałem o gwarancji tylko w przypadku regularnej wymiany anody) Dodam ze piec serwisowałem regularnie co roku, niestety nigdy serwisant nic nie wspominał o anodzie...
 • Helpful post
  #6
  ls_77
  Level 35  
  Z opisu wskazuje na dziurawą wężownicę w zasobniku CWU. Standardowy zestaw przyłączy kocioł-zasobnik Vaillant'a nie ma osobnych zaworów do odcięcia zasobnika. Pozostaje szukać nowego zasobnika, ale nowy Vaillant ma już trochę inaczej rozmieszczone przyłącza więc nie będzie pasował w 100% bez przeróbek.
 • #7
  superjachu
  Level 10  
  Problem rozwiązany.
  Zamontowałem nowy używany bojler z nierdzewki. Koszt zbliżony do nowego emaliowanego. Jedyny problem to zupełnie inaczej ustawione przyłącza (mój miał od góry, w nierdzewnym z płaszczem wszystko było od tyłu). Wymusiło to na mnie małą rewolucję w instalacji, ale wszystko ogarnąłem własnymi rękoma, nic nie cieknie :) mimo, że kilka lutów musiałem wykonać w poziomie (zaznaczam,że nie miałem wcześniej doświadczenia w lutowaniu rur miedzianych)
  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc