Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie Subwoofera - Jak podłączyć subwoofer do amlitunera

09 Cze 2019 13:23 165 11
  • Poziom 8  
    Witam,

wiem, że było pełno tematów na ten temat, mam amplituner Yamaha RX-V485 i wczoraj sprzątałem piwnicę ś.p. dziadka i natknąłem się tam na subwoofer, niestety nie ma tabliczki znamionowej, więc nie wiem kompletnie czy się nada do ampa. Poniżej daję zdjęcia tego subwoofera, może ktoś doradzi. Sub ma 4 podłączenia, ale nie ma żadnego opisu.
  • Poziom 17  
    Cześć. Odkręć głośnik i zobacz gdzie podłączone są porty. Głośniki są 2 a porty 4, dlaczego? Moze to głośniki dwucewkowe, może 1 para portów łączy głośniki bezpośrednio, a druga przez zwrotnice. Ciężko powiedzieć co autor miał na myśli. Podłączając na oślep mozesz uszkodzić amplituner. Ponadto amplituner rx v485 ma wyjście subwoferowe bez wzmacniacza, należy zastosować tu subwoofer aktywny(taki ze wzmacniaczem).
  • Poziom 8  
    No to raczej nie będę podłączał tego suba, a może podejdzie pod ampa technics sa-ex700 ? Do Yamahy ze względu na to, że to nowy sprzęt wolę dokupić już nowy sub aktywny. Jeszcze się zastanawiam, czy ten sub można wykorzystać w aucie, może zrobić inną skrzynię i same głośniki wykorzystać ?
  • Poziom 8  
    A więc tak, lewa dolna i lewa górna jest sparowana i idzie do jednego głośnika przez cewki, prawa strona to samo co lewa i idzie do drugiego głośnika. Oba głośniki są 4 Ohm. Teraz pytanie czy próbować podłączać do amp technics sa-ex 700, jest jedno wyjście na 4-16 Ohm. i oddzielne dodatkowe na sub chinch.
  • Poziom 17  
    Cześć. Sprawa się komplikuje, masz 2 głośniki 4 ohm a tylko jedno wyjście z technicsa, bez przerobienia będzie kłopot by obydwa głośniki zagrały.chyba że podłączysz lewy kanał do jednego a prawy kanał do drugiego. Nie łącz ich równolegle pod jeden kanał ! Impedancja 2 ohm uszkodzi wzmacniacz!Sprawdź je omomierzem.
  • Poziom 8  
    Po podpięciu miernika bezpośrednio do głośnika pokazuje 7,8 ohm, ale to tak na sucho. Tak się zastanawiam, czy nie podłączyć tylko jeden kanał, będzie grał wtedy jeden głośnik, ale czy efekt będzie zadowalający ? Dodam, że po wpięciu miernika w zacisk wynik jest 8,3-8,4 ohm.
  • Poziom 17  
    Na mierniku mają 8 ohm?, pisałeś, że są dwa po 4 ohm?miernik masz pewny?Może rozrysuj jak to jest połączone lub zdjęcia wnętrzności zamieść? Bo to skomplikowana konstrukcja jakaś.
  • Poziom 8  

Tak to w wewnątrz wygląda. Od każdej "zwrotnicy-cewki" idą kable na pojedyncze głośniki. Kable biało czerwone idą od gniazd, biało niebieskie do głośników.
  • Poziom 17  
    Czyli są to 2 osobne układy? A głośniki są na pewno 8 ohm? Membrany mają luźne jak naciskasz? I nie obcierają?
  • Poziom 8  
    Tak osobne układy dla każdego głośnika, co dziwne to na głośnikach jest podane 4 ohm, ale jak wczoraj mierzyłem to wychodzi że 8 ohm. Co do membran, to chodzą lekko i nic nie obciera.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeśli głośniki mają po 8ohm to jest mozliwość połączenia równoległego, impedancja wyniesie 4 ohm do jednego wyjścia wzmacniacza. To chyba wszystko co można tu sprawdzić, podłącz pod wzmacniacz najpierw po jednym.
    Może były regenerowane i stąd niezgodność opisu na obudowie z tym co na mierniku.
  • Poziom 8  
    No tego to niestety nie wiem, wyciągnąłem go z piwnicy, pewnie przeleżał tam z 15 lat. Będę próbował i dam znać. Na razie dzięki za wszystkie sugestie.

PS. wszystko działa ;) basik piękny i mięciutki.