Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak zrobić układ chłodzenia, taki jak w chłodziarce sprężarkowej?

Piotr562 13 Cze 2019 11:24 537 49
    Piotr562
    Poziom 6  
    4mkwadratowe tam stoi tylko komputer moja tak pracownia komputerowa tam najwięcej czas spędzam ciepłe powietrze z płytek odprowadzane jest na zewnątrz domu. Bo zasadniczy błąd który widziałem w klimatyzatorach na YT to fakt iż ciepłe powietrza nie było odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia które ma zostać schłodzone . Na zewnątrz temperatura wynosiła 30 stopni a w pokoju 24 stopnie
    vodiczka
    Poziom 43  
    Piotr562 napisał:
    Bo zasadniczy błąd który widziałem w klimatyzatorach na YT to fakt iż ciepłe powietrza nie było odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia które ma zostać schłodzone .
    Bo to nie były klimatyzatory tylko ich imitacje. :)
    Klimatyzator albo musi mieć skraplacz na zewnątrz pomieszczenia (splity) albo możliwość odprowadzania ciepła (klimatyzatory przenośne)
    Nawet przy powierzchni pokoju 4m² obniżenie temperatury powietrza o 6°C (30-24) wydaje mi się mało wiarygodne.
    jack63
    Poziom 42  
    vodiczka napisał:
    Nawet przy powierzchni pokoju 4m² obniżenie temperatury powietrza o 6°C (30-24) wydaje mi się mało wiarygodne.

A ty znowu m2... Niereformowalny.
    Nic nie pisał że potrafi obniżyć temperaturę o 6K.
    Pisał tylko o temperaturach w danej chwili...
    Tak jest, jak się podaje wyniki pomiaru, bez dokładnego opisu sytuacji.
    Zwykła ściema. Peltier 150W w idealnych warunkach.
    Przecież człowiek prawie tyle emituje. O komputerze nie wspominając.
    Takie rzeczy tylko w Erze lub świecie chorej wyobraźni, a nie w realu.
    vodiczka
    Poziom 43  
    jack63 napisał:
    Nic nie pisał że potrafi obniżyć temperaturę o 6K.
    Niech ci będzie, chwilowo utrzymał taką różnicę temperatur. Nie napisał też gdzie mierzył temperaturę w pokoju. Jeżeli postawił termometr przed wylotem powietrza schłodzonego to jest możliwe, że zauważył taką różnicę.

Masz jakiś uraz do m² w moim wydaniu :D Nie zauważyłem, abyś ostrzegał forumowiczów przed takimi chwytami sprzedawców a mimo iż część z nich się wycofała to nie wszyscy.
    https://www.komputronik.pl/product/390866/camry-cr-7902.html

jack63 napisał:
    Przecież człowiek prawie tyle emituje. O komputerze nie wspominając.
    W innym temacie pisałeś nieco inaczej "Jak widać "osiągnięcie" tych 100, 150W nie jest "łatwe". Wymaga albo niskich temperatur pomieszczenia albo ciężkiej pracy fizycznej. Pisanie na komputerze ciężką pracą fizyczną nie jest, a niskie tempetatury nie wymuszają użycia klimatyzatora...." :)
    jack63
    Poziom 42  
    vodiczka napisał:
    Nie zauważyłem, abyś ostrzegał forumowiczów przed takimi chwytami sprzedawców

Ostrzeganie przed chwytami marketingowców jest tak skuteczne jak ostrzeganie przez piciem alkoholu...
    Mają naukowo ropracowaną "naturę ludzką" i idą na pewniaka, że iluś ludzików się nabierze. Nie musi to być100%
    Wystarczy kilka kilkanaście procent aby zrobić zysk na frajerach.
    vodiczka napisał:
    W innym temacie pisałeś nieco inaczej

Próbujesz na różna sposoby złapać mnie na nawet najdrobniejszych nięścisłościach, ale Ci się nie udaje to posuwasz się do manipulacji faktami...
    Wyrwałeś zdanie z kontekstu nie będąc łaskaw przedstawić dalszej dyskusji. Z resztą ja opierałem się na danych opublikowanych w branżowym czasopiśmie.
    Odpuść sobie dla dobra użytkowników Elektrody.
    vodiczka
    Poziom 43  
    jack63 napisał:
    Próbujesz na różna sposoby złapać mnie na nawet najdrobniejszych nięścisłościach
    Dokładnie tak jak Ty mnie na m² :) Odpuść sobie dla dobra użytkowników przenośnych klimatyzatorów.
    Chcesz się popisać to proszę: Uruchom swoje dane i policz jaka jest potrzebna wydajność cieplna i moc przenośnego klimatyzatora dwururowego aby w pomieszczeniu o powierzchni 25 m2 zapewnić maksimum 24 stopnie przy 32 stopniach na zewnątrz.
    Wysokość pomieszczenia 3,00m, współczynnik przenikania ciepła (średnio dla wszystkich przegród) 0,3 W/(m2*K) sumaryczna wymiana powietrza 15m3/h. Pomiń wpływ nasłonecznienia, pełne zachmurzenie.
    Piotr562
    Poziom 6  
    Jest to zbudowane tak, zrobiłem mały pojemnik obłożony styropianem tam pracują 4 płytki peltiera które z radiatorów z wiatraczkiem wpuszczają zimne powietrze do komory chłodniczej w tym pojemniku jest spirala która jest zrobiona z giętkiej rurki miedzianej tam pochłania chłód. Do ciepłej strony ogniw Peltiera są przymocowane bloki wodne z płynem chłodniczym z tych bloków idzie w spiralę miedzianą i to jest chłodzone przez wielki wiatrak i to wychodzi rurą z obi taka do wentylacji na dwór przez małe kwadratowe okienko. Rurka miedziana chłodnicza jest ułożona w wielką spirale w którą dmucha wiatrak dając zimne powietrze. Na dole pod spiralą jest pojemnik bo na niej woda się skrapla i tam wpada by nie narobić kałuż. ale wracając do tematu.

Niech ktoś napisze mi jak zrobić chłodnice taka jak w lodówce ale zamiast freonu dać jakiś płyn i zamiast sprężarki pompa. Gdzieś dalej pisałem jak to wykonać i pytałem się czy dobrze myślę.
    jack63
    Poziom 42  
    Piotr562 napisał:
    to wychodzi rurą z obi taka do wentylacji na dwór przez małe kwadratowe okienko.

A którędy wchodzi????
    Piotr562 napisał:
    Niech ktoś napisze mi jak zrobić chłodnice taka jak w lodówce ale zamiast freonu dać jakiś płyn i zamiast sprężarki pompa

Nie da się!!!!
    W ogóle nie rozumiesz chłodnictwa.
    Ta chłodnica z lodówki czy innego urządzenia chłodniczego nigdy nie pracuje samodzielnie! Jest tylko częścią układu. Sprężarka skraplacz element rozprężny parownik sprężarka.
    Układ musi być zamknięty a obieg czynnika ciągły gdy sprężarka pracuje.
    Wyjęcie któregokolwiek elementu rozwala wszystko!
    Także twoje pomysły są bajaniem...
    Piotr562
    Poziom 6  
    Ok dzięki za odpowiedź. Bo ktoś tu pisał ze będzie działało gdybym czynnik zamienił na ciecz tylko sprawność byłaby niższa. Którędy wychodzi?? tyłem klimatyzatora . Wiem, rysunek pokaże najlepiej jak to działa Jak zrobić układ chłodzenia, taki jak w chłodziarce sprężarkowej?
    Nie rysowałem dokładnie jak wszystko jest zbudowane tylko ta część gdzie następuje wymiana ciepła
    jack63
    Poziom 42  
    jack63 napisał:
    którędy wchodzi????

Nie odpowiedziałeś na bardzo ważne pytanie!
    Ono jest wręcz kluczowe dla ewentualnego efektu cieplnego.
    Czy będzie ujemny - chłodzeniie czy wręcz didatni. - grzanie. Tego ostatniego ponoć chcesz uniknąć...
    Piotr562 napisał:
    Bo ktoś tu pisał ze będzie działało gdybym czynnik zamienił na ciecz tylko sprawność byłaby niższa

Nie wiem skąd taki wniosek i kto ci tak doradził lub potwierdził.
    Sprężarka służy do przetłaczania GAZU a nie cieczy, wiec już poległeś. Nawet jak użyjesz pompy to będzie ona tak wielka i wydzielać będzie więcej ciepła niż potrafi przetransportować przez cieniutkie rureczki. Do tego wymienniki projektowane dość że do malutkiej mocy cieplnej (poniżej 100W) to jeszcze uzyskiwanej przy duuużo większej różnicy temperatur.
    Ogólnie pomysł chory...
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Wiatrak (chyba wentylator?) pchający zimne powietrze na rurki - a którędy wylatuje? Bo z tego co narysowałeś wygląda, że wiatraczki (wentylatorki...) na ogniwach Peltiera oddają zimno, a całość jest w jednej pojemnosci (obudowie). No i dość dziwne jest samo odbieranie "gorąca" z ogniw... a raczej brak tego odbierania skoro na Peltierach nie ma ani radiatorów, ani wentylatora...
    Stawiam na niechlujny rysunek, skoro twierdzisz że działa, albo na to, ze narysowałeś go ad hoc.

Dodano po 7 [minuty]:

Piotr562 napisał:
    Jeżdżę sobie na rybki i chciałbym ze sobą zabrać czasem jakieś lody kanapkę przechować. Taka mała żeby kilka rzeczy mogło się zmieścić.

A pomyślałeś o zasilaniu do Twojej pompki? O zasilaniu tej lodówki?
    Jak masz dostęp do prądu z sieci na tych rybach, to zamiast kombinować wyciągnij lodówkę z piwnicy. Bo jeśli miało by do tego wynalazku jeszcze dojść kilka akumulatorów.... To ani to nie będzie małe, ani poręczne. Koledzy podali Ci propozycję, która stworzona była do takich rzeczy - lodówkę turystyczną Co prawda kłopot z zasilaniem pozostaje, ale przynajmniej nie musiałbyś niczego nie wynajdować od nowa. A jak nie chcesz zasilania to do wnętrza wkładasz kostkę suchego lodu - kilka godzin na pewno utrzyma wewnątrz zimno (taka turystyczna lodówka jest jak termos).
    Piotr562
    Poziom 6  
    398216 Usunięty napisał:
    Wiatrak (chyba wentylator?) pchający zimne powietrze na rurki - a którędy wylatuje? Bo z tego co narysowałeś wygląda, że wiatraczki (wentylatorki...) na ogniwach Peltiera oddają zimno, a całość jest w jednej pojemnosci (obudowie). No i dość dziwne jest samo odbieranie "gorąca" z ogniw... a raczej brak tego odbierania skoro na Peltierach nie ma ani radiatorów, ani wentylatora...
    Stawiam na niechlujny rysunek, skoro twierdzisz że działa, albo na to, ze narysowałeś go ad hoc.

Dodano po 7 [minuty]:

Piotr562 napisał:
    Jeżdżę sobie na rybki i chciałbym ze sobą zabrać czasem jakieś lody kanapkę przechować. Taka mała żeby kilka rzeczy mogło się zmieścić.

A pomyślałeś o zasilaniu do Twojej pompki? O zasilaniu tej lodówki?
    Jak masz dostęp do prądu z sieci na tych rybach, to zamiast kombinować wyciągnij lodówkę z piwnicy. Bo jeśli miało by do tego wynalazku jeszcze dojść kilka akumulatorów.... To ani to nie będzie małe, ani poręczne. Koledzy podali Ci propozycję, która stworzona była do takich rzeczy - lodówkę turystyczną Co prawda kłopot z zasilaniem pozostaje, ale przynajmniej nie musiałbyś niczego nie wynajdować od nowa. A jak nie chcesz zasilania to do wnętrza wkładasz kostkę suchego lodu - kilka godzin na pewno utrzyma wewnątrz zimno (taka turystyczna lodówka jest jak termos).

Pisałem ze nie narysowałem całego układu tyl;ko część. Z tych rurek idzie woda do sprali a ta spirala znajduje się na wentylatorze.

Dodano po 8 [minuty]:

jack63 napisał:
    jack63 napisał:
    którędy wchodzi????

Nie odpowiedziałeś na bardzo ważne pytanie!
    Ono jest wręcz kluczowe dla ewentualnego efektu cieplnego.
    Czy będzie ujemny - chłodzeniie czy wręcz didatni. - grzanie. Tego ostatniego ponoć chcesz uniknąć...
    Piotr562 napisał:
    Bo ktoś tu pisał ze będzie działało gdybym czynnik zamienił na ciecz tylko sprawność byłaby niższa

Nie wiem skąd taki wniosek i kto ci tak doradził lub potwierdził.
    Sprężarka służy do przetłaczania GAZU a nie cieczy, wiec już poległeś. Nawet jak użyjesz pompy to będzie ona tak wielka i wydzielać będzie więcej ciepła niż potrafi przetransportować przez cieniutkie rureczki. Do tego wymienniki projektowane dość że do malutkiej mocy cieplnej (poniżej 100W) to jeszcze uzyskiwanej przy duuużo większej różnicy temperatur.
    Ogólnie pomysł chory...

Jak grzeje mi w pokoju??? strona ujemna jest skierowana do pojemnika. Przepraszam ale chyba nie rozumiem o co Ci chodzi. Najważniejsze że działa.
    Jk to możliwe ze taki mały klimatyzator jest taki wydajny?? https://allegro.pl/oferta/klimatyzator-klimat...j2obiWFay8JwuvFQ_Tp9zc6CcsmjYSZUaAg-5EALw_wcB. Jaki to ma agregat??? Może dało by się coś takiego zbudować.

Dodano po 7 [minuty]:

Czyli według Was nie da się zrobić wydajnego klimatyzatora???
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Piotr562 napisał:
    Mam swojej roboty klimatyzatory i on działa na 4 płytka Peltiera 140w i fajny chłodek w domu jest,
    Bajki Cioci Korozji :D . Swojego czasu fma. Bauknecht wypuściła lodówkę bodaj o pojemności 200 litrów w oparciu o ogniwa Peltiera. Ch.....j, dupa i kamieni kupa :cry: ....szybko wycofali się z tego projektu. A ty nam Koleżko takie klechdy opowiadasz. :cry:
    Piotr562
    Poziom 6  
    To napisz jakbyś Ty zbudował taki klimatyzator.

Dodano po 47 [minuty]:

Ale mam pomysł na zrobienie lodówki/klimatyzacji na co2.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Piotr562 napisał:

Co prawda prośba nie do mnie, ale ja gdy potrzebuję czegoś na czym się nie znam a co jest mi niezbędnie potrzebna - kupuję. Zbyt leniwy może jestem do wyważania otwartych drzwi, a może po prostu oceniam siły na zamiary - nie wiem.
    Piotr562 napisał:
    To zrób to według własnego pomysłu i potem napisz dlaczego nie działa.
    Piotr562
    Poziom 6  
    Rozprężony gaz zamienia się w suchy lód, a sprężony jest taki ciepły.

Dodano po 3 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    Piotr562 napisał:

Co prawda prośba nie do mnie, ale ja gdy potrzebuję czegoś na czym się nie znam a co jest mi niezbędnie potrzebna - kupuję. Zbyt leniwy może jestem do wyważania otwartych drzwi, a może po prostu oceniam siły na zamiary - nie wiem.
    Piotr562 napisał:
    To zrób to według własnego pomysłu i potem napisz dlaczego nie działa.
    Jak dlaczego nie działa. suchy lód jest zimny, a nie ciepły.
    Mam wrażenie, że próbujecie mnie zniechęcić, po to bym zdecydował się na gotowe rozwiązania. Ale to tylko moje lekkie przeczucie.
    vodiczka
    Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    Zbyt leniwy może jestem do wyważania otwartych drzwi, a może po prostu oceniam siły na zamiary - nie wiem.
    Ja zrobiłem się bardzo leniwy; od pięciu lat zastanawiam się nad kupnem klimatyzatora i kolejne upały mnie zaskakują.
    Przedwczoraj sięgnąłem po wentylatorki z demontażu czegoś tam, chyba kserokopiarek. 6 szt 12V2W. Pomyślałem, że zrobię z nich dodatkowy nawiew, miałem "w pająku" układ zasilania 20VDC. Uruchomiłem 2 wentylatorki na próbę a potem jak zorientowałem się, że mam w upalny dzień składać to wszystko do kupy to odłożyłem "na chłodniejsze dni" :)

Wczoraj ktoś przysłał do programu "Szkło kontakowe", SMS o treści:
    "Dobrze, że teraz śnieg nie pada bo odgarnianie go w taki upał byłoby bardzo męczące"
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Piotr562 napisał:
    Jak dlaczego nie działa. suchy lód jest zimny, a nie ciepły.
    Nie chcę Cię zniechęcać, ale może najpierw dowiedz się jak sprężyć CO2 w domowych (bądź co bądź) warunkach.
    Chyba, że chcesz wykorzystać pomysł z postu 22. Przy wykorzystaniu w lodówce nie masz co mówić o pomyśle - to akurat znane rozwiązanie od dziesięcioleci i żadnej filozofii w nim nie ma. Natomiast co do klimatyzatora - musiałbyś sam sprawdzić ile suchego lodu dziennie musiałbyś zużyć dla osiągnięcia zadowalającego efektu w taki dzień jak np. dziś (30*C). I dlatego napisałem, żebyś napisał dlaczego nie działa - z czysto ekonomicznych względów. No i jak by nie patrzeć jest to nadal dwutlenek węgla - w małych ilościach bezpieczny. W małych ilościach...
    Piotr562
    Poziom 6  
    Dobrze, dzięki teraz wszystko chyba mniej więcej wiem.