Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie pokoju dwoma wentylatorami w oknie balkonu

09 Cze 2019 15:14 408 7
  • Poziom 13  
    Witam

Co roku dopada mnie problem upałów w moim południowym pokoju. Pokój 25m2, okno na całą ścianę nie otwieralne, otwieralne są tylko drzwi balkonu.

Montaż Splita niemożliwy.
    Monoblocki to syf, którego bym nie wziął za darmo (EOT).
    Kiedyś bywały takie fajne klimatyzatory z plecakiem, ale nigdzie ich obecnie nie ma w sprzedaży (gdzieś ktoś wspominał na forum, że jakieś przepisy ich zabroniły chyba, ale nie mogłem znaleźć nic na ten temat).
    Fajną opcją są klimatyzatory okienne, ale u nas nie ma zwyczaju ich montowania przez co modeli jak na lekarstwo, zwłaszcza tańszych. Tak za ~1000-1200 PLN bym przytulił taki okienny bez namysłu, jeśli jest coś do polecenia.

No to jak nie ma klimatyzacji to w piwnicy miałem 2 wentylatory przemysłowe z jakiegoś wcześniejszego projektu.

Wentylatory takie: allegro.pl/oferta/wentylator-przemyslowy-osiowy-450mm-ywf4e-450b-7710851989

Dane techniczne:
    Średnica: 450 mm
    Napięcie: 250W/230V/50Hz/ 1,15A, 1 faz;
    Przepływ powierza: 5100 m3/h;
    Waga: 8 kg;
    Obroty: 1350 obr/min;
    Poziom hałasu: 68 dBA;

Podłączone pod 220V to taka wichura, że włosy wyrywa, ale jak się podłączy szeregowo to solidnie wieją, a i nie brzmią jak samolot.

Z resztek jakichś łat, płyt HDF skleciłem panel we wnękę drzwi balkonowych i zamontowałem w nim te 2 wentylatory - jeden przy górze, drugi przy dole.
    Górny wyciąga ciepłe powietrze Z pomieszczenia. Dolny zaciąga zimne powietrze DO pomieszczenia. Firanka robi na razie za moskitierę, żeby nie zaciągało robali.

Oczywiście nie jest to klimatyzacja, bo działa tylko wtedy kiedy na zewnątrz jest chłodniej, czyli np. wieczorem. To takie wietrzenie pokoju wieczorem w wersji Turbo.
    Konstrukcja waży ok 25kg więc można sobie ją bez problemu wstawić w drzwi wieczorem i wyjąć jak się już schłodzi.

Wczoraj wieczorem przy niemożliwym upale 30st (...w dzień. Wieczorem było ok. 17) wstawiłem to pierwszy raz w drzwi i w ciągu 4h zbiło temperaturę w pomieszczeniu z 26-27 do 19st. Bez tego nawet przy otwartym balkonie całą noc upał w nocy był nie do wytrzymania. Więc jak na "darmową" konstrukcję z gratów z piwnicy jest nieźle.

W dzień nie pomoże, ale komfort spania nieporównywalny.

Pobór wentylatorów szeregowo ~200W więc koszt działania niewielki. W wolnej chwili dołączę przełącznik dźwigienkowy "szeregowo/równolegle", żeby można było sobie włączyć czasami oba na full.

Ale tak się zastanawiam czy jest jakiś sposób, żeby efektywniej zmontować tę konstrukcję.
    Wariantów jest trzy (wariant góra IN, dół OUT pomijam, bo fizyka...):
    - góra OUT, dół IN (tak jak teraz)
    - oba wentylatory przy dole (jeden nad drugim) IN a u góry dodatkowy otwór, przez który uciekałoby ciepłe powietrze wypychane przez nadciśnienie
    - oba wentylatory przy górze (jeden pod drugim) OUT a u dołu dodatkowy otwór, przez który zasysane byłoby powietrze przez podciśnienie

Żeby przetestować, którykolwiek z wariantów musiałbym nieco zniszczyć obecną konstrukcję (zwłaszcza zewnętrzną HDF która jest stosunkowo ładna) więc zastanawiam się czy którykolwiek z wariantów ma w ogóle jakiś sens?

Wersja z dwoma wentylatorami na górze w kierunku OUT wydaje mi się nie efektywna. Co prawda nie ma problemu ze wentylatory wdmuchują swoje ciepło do pomieszczenia, ale wydaje mi się, że siła wydmuchu na odległość jest znacznie silniejsza niż pasywnego zasysania i większość tego zassanego pasywnie dołem zimnego powietrza zaraz wciągana była by do góry i wyrzucana na zewnątrz.

Wersja z dwoma wentylatorami na dole w kierunku IN ma dla mnie więcej sensu. Jest na pewno problem, że poza zimnym powietrzem wentylatory wdmuchują też swoje ciepło. Ale zimno wtłaczane jest z taką prędkością na całe pomieszczenie, że nie raczej nie ma opcji żeby zostało wypchnięte nadciśnieniem szczeliną nad wentylatorami. Szczeliną zostanie wypchnięte powietrze które już się znajduje przy szczelinie, czyli ciepłe powietrze przy suficie.

Nie wiem co za nauka za tym stoi ale dmuchanie jest IMO silniejsze kierunkowo niż ssanie i przez to wersja dolna zdążyła by wepchnąć zimne powietrze na całe pomieszczenie, a przy górnej wersji wydaje mi się że cała (większość) cyrkulacja odbywałaby się w tym pionie 1x1m przy drzwiach, bo zimne powietrze zasysane byłoby nie z takim impetem co te ciepłe wypychane na zewnątrz.

Ma ktoś może jakąś sprytną opinię/teorię na ten temat? Czy mam rację że wersja dolna byłaby w tym przypadku efektywniejsza? Ale czy była by efektywniejsza niż aktualna wersja IN-OUT (niby dwa wentylatory wdmuchują więcej zimnego powietrza, ale i też 2 a nie 1 wentylator wdmuchuje swoje ciepło)?

Jest sens kombinować z obecną konstrukcją?
  • Poziom 26  
    Ja bym jeszcze myślał nad tym by zrobić czerpnie chłodnego powietrza z piwnicy.
  • Poziom 13  
    yanes napisał:
    Ja bym jeszcze myślał nad tym by zrobić czerpnie chłodnego powietrza z piwnicy.

No niestety, blok 3 piętro, więc czerpanie chłodu z piwnicy odpada. A szkoda, bo jak schodziłem do piwnicy po te wentylatory to myślałem, że już tam zostanę.
  • Użytkownik obserwowany
    A w czym problem ze stojącymi klimatyzorami? Na pewno lepiej wyglądają niż twoja konstrukcja.
  • Poziom 29  
    Jak blok to ssanie odpada. Przez wentylacje grawitacyjna będzie ciągnąć. Jak sa dwie rury sąsiada i twoja obok siebie to obiad sąsiada będziesz miał w chałupie.Trudny temat. Ja rolety elektryczne zewnetrzne zamontowałem w całym domu. Sporo chłodniej. Łebski chłop z ciebie.
  • Poziom 13  
    bumble napisał:
    A w czym problem ze stojącymi klimatyzorami? Na pewno lepiej wyglądają niż twoja konstrukcja.

No nie wiem czy mini lodówka w pokoju z paskudną rurą i jeszcze paskudniejszym mocowaniem/uszczelnieniem tej rury w oknie wygląda tak dużo lepiej.
    Poza tym wygląd to sprawa drugorzędna. A efektywność tych monoblocków (jednorurowych) jest zerowa. Jeszcze siedząc przy biurku można sobie podmuchać na siebie, ale do spania się tym pokoju nie schłodzi (a spać się przy tym tym bardziej nie da). Już jeden taki badziew mam gdzieś na działce (nie, nie najtańszy z allegro) dlatego jeśli chodzi o monoblocki to EOT. Zresztą już chyba wszystko co było do powiedzenia o tych klimatyzatorach zostało tu na forum powiedziane więc szkoda literek na ten temat.

Dodano po 3 [minuty]:

wacek.wacek napisał:
    Jak blok to ssanie odpada. Przez wentylacje grawitacyjna będzie ciągnąć. Jak sa dwie rury sąsiada i twoja obok siebie to obiad sąsiada będziesz miał w chałupie.Trudny temat. Ja rolety elektryczne zewnetrzne zamontowałem w całym domu. Sporo chłodniej. Łebski chłop z ciebie.

O zaciąganiu z komina nie pomyślałem. Fakt, skoro szczelina w drzwiach byłaby mniejsza niż światło dwóch wentylatorów to mogło by sobie pomagać i zaciągać gdzie indziej. Kolejna wada wariantu Góra-Góra.

Więc chyba tylko wariant Dół-Dół zostaje do przemyślenia. Tam conajwyżej nadciśnienie zostało by wypchnięte przez komin.

Rolet ani jakichś większych inwestycji nie przewiduje, bo to nie moje mieszkanie (rolety zaciemniające zrobiłem, bo bez tego to już była katastrofa). W swoim domu (a może i mieszkaniu) już dawno bym SPLITa zamontował, ale niestety na razie nie mam opcji.
  • Poziom 29  
    Dół dół najrozsądniejsza. Ciepłe powietrze zgromadzone w górnych partiach uleci kratkami wentylacyjnymi grawitacji. Gora Góra przy jeszcze nie daj Boże junkersie w łazience to niechybna śmierć
  • Poziom 13  
    Junkersa żadnego nie ma, centralne.

Przy tych dodatkowych wariantach to nie ma się wszystko rozchodzić po kominach i innych szczelinach. Poza dwoma wentylatorami będzie w tym panelu otwór na wyrównanie ciśnienia, tyle że pasywny, a nie z wentylatorem. Myślę, że w obu wariantach nie było by problemu z tym brakiem przepływu i wyrównywania ciśnienia kominami/szczelinami ale jakieś prawdopodobieństwo jest to warto uwzględnić.

Chyba jutro zaimprowizuję ten wariant dół-dół i po prostu zobaczę. Tak na rozum to wydaje mi sie też, że powinna być poprawa względem tej wersji co jest aktualnie że jest IN na dole i OUT na górze.