Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyzwalanie zabezpieczenia nadprądowego przy oświetleniu.

ZIZOU 09 Jun 2019 22:26 519 12
 • #1
  ZIZOU
  Level 14  
  W instalacji znajdują się 4 transformatory toroidalne każdy o mocy 300 W. Transformatoy zasilają oświetlenie halogenowe na szynach, na każdej szynie 6 sztuk halogenów. Została wymieniona instalacja elektryczna wraz z rozdzielnią. Przewody oświetleniowe 3x1.5, zabezpieczenie B10. W starej instalacji zabezpieczenia na oświetlenie miały wartość C25 oraz C32. I tu zaczyna się problem gdyż na nowej instalacji przy załączaniu halogenów nawet jednej szyny wyzwala zabezpieczenie B10. I teraz zastanawiam się jakie byłoby najlepsze wyjście z sytuacji. Zwiększać zabezpieczeń nie mam zamiaru co najwyżej C10 ale nie jestem przekonany że to pomoże. Szyny na daną chwile mają tylko po dwa halogeny. Zastanawiam się na soft startem albo wymiana na impulsowy i wymiana halogenów na ledy. Sprawdzałem jaki płynał prąd po stronie wtórnej i było to ok 8 A, po pierwotnej jakaś małą wartość, przy rozruchu nie jestem w stanie zmierzyć gdyż cęgi nie wykrywają jakiegoś większego skoku natężenia. Jakaś porada jak najlepiej ogarnąć temat?
 • Helpful post
  #2
  fuutro
  Level 43  
  1. Softstart.
  2. Opchnij transformatory i za to kup zasilacze i ... LEDy. Energożerność obniży się.
  3. Zamień toroidy na transformatory elektroniczne do żarówek i halogenów (dla obciążeń rezystancyjnych). Powinno być spokojniej ze startem.

  Osobiście brałbym się za 2 propozycję.
 • #3
  ZIZOU
  Level 14  
  Też jestem za drugą opcją jednak wolę mieć pole manewru gdyż nie zależy ode mnie ostateczna decyzja.
 • #4
  opornik7
  Electrician specialist
  fuutro wrote:
  1. Softstart.

  Chyba Kolego odleciałeś.
  fuutro wrote:
  3. Zamień toroidy na transformatory elektroniczne do żarówek i halogenów (dla obciążeń rezystancyjnych). Powinno być spokojniej ze startem.

  Kolejny odlot w Twoim wykonaniu. A może autor lubi halogeny?
  Szanowny autorze, wszystko możesz opchnąć i to do Ciebie należy decyzja. Pewnie Kolega fuutro odkupi od Ciebie te "zbędne" materiały. ;)
  Nie chce mi się wierzyć, że B10 nie jest w stanie utrzymać załączenie toroida 300W. Jeżeli jednak tak jest to zanim zaczniesz rozwalać instalację spróbuj zamienić B10 na C10.
 • #5
  ZIZOU
  Level 14  
  Też mi się nie chciało wierzyć że będzie wyzwalać B10, a jednak co ktoreś załaczenie to wywala B10. Sprawdzone na drugim obwodzie i sytuacja taka sama. Jak się już załaczą to świecą. Ktoś przede mną miał ten sam problem i zostawił C25 na jednym obwodzie a na drugim C32.
 • #6
  fuutro
  Level 43  
  Nim ocenicie mój stan umysłu zagwarantuje mi, że dany obwód jest tylko dla danego toroidalny, Szczególnie kolega opornik7 - jestem już dawno fanem LEDów.
 • Helpful post
  #7
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przestrzegam przed pochopnym pozbywaniem się toroidów. Dzięki zwykłym transformatorom mam światło od lat. Ani halogeny nie padały, ani zasilaczy nie trzeba było co rusz wymieniać na nowe. I LED-y jakoś się trzymają.
  W Twojej sytuacji spróbowałbym załączać poszczególne toroidy po kolei, a nie wszystkie do kupy naraz. Albo tak jak sugeruje kol. opornik7. Tylko trzeba też sprawdzić impedancję pętli zwarcia.
 • #8
  ZIZOU
  Level 14  
  Nawet załączenie pojedynczego zestawu potrafi wyzwolić zabezpieczenie. Pętlazwarcia była mierzona jak dobrze pamiętam 0.90, więc spokojnie mogę dać inną charakterystykę "esa"
 • #9
  CYRUS2
  Level 42  
  Kupić soft-start i nie kombinować.
 • #10
  lukiiiii
  Level 28  
  Wkładka 10A plus gniazdo na szynę DIN.
 • #11
  ZIZOU
  Level 14  
  No też przymierzałem się do rozłącznika z bezpiecznikami topikowymi.
 • Helpful post
  #12
  zworys
  Level 39  
  http://www.elektro.info.pl/artykul/id1116,pra...dalnych-pod-napiecie-w-stanie-jalowym?print=1
  Tu jest w miarę jasno wytłumaczone dlaczego trafa toroidalne powodują problemy z zabezpieczeniami. Propozycja kol. z postu nr 2 dotycząca softstartu wcale nie była taka "kosmiczna" i byłaby chyba najlepszym wyjściem - także pod kątem długowieczności żarówek halogenowych.
 • Helpful post
  #13
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  Transformator możesz traktować jak zwarcie w momencie załączania gdy trafisz pechowo i rdzeń się nasyci, masz wtedy ok 100-150A prąd i C10 może też wyzwolić. Najlepiej soft start lub wymiana na przetwornice ale one nie zniosą tyle co transformator (przepięć).