Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja domofonu IKA, inne oznaczenia niz na starym domofonie

10 Cze 2019 00:02 456 11
  • Poziom 2  
    Witam. Prosze o pomoc - nie moge sobie poradzic z instalacja domofonu. Kupilem nowy domofon i ma inne oznaczenia niz stary - nie mam pojecia gdzie mam podpiac kable w nowym urzadzeniu. Ponizej zalaczam zdjecia obu domofonow

Stary:
    https://obrazki.elektroda.pl/1941461200_1560117398.jpg

Nowy:
    https://obrazki.elektroda.pl/1189060800_1560117515.jpg

Dodam, ze probowalem sam dowiedziec sie w jaki sposob mam to zrobic, ale nie znalazlem niczego konkretnego.

Z gory dziekuje Wam za pomoc!!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 14  
    Jakiej firmy jest stary unifon?
  • Pomocny dla użytkowników
    W tym starym widać na górze takie małe czarne pudełeczko. Co to takiego jest? Wygląda na brzęczyk. Jaki miałeś sygnał wywołania?

W tej chwili jest tam trochę "bałaganu" i nie widać dokładnie ile kabelków z instalacji jest podłączonych. Spróbuj to jakoś ogarnąć, tzn. zapisz sobie gdzie jaki kolor kabelka instalacyjnego jest przyłączony.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 2  
    Czarne? Hmmmmm nie wiem a sygnał wywołań - nie wiem co to znaczy. Nie mialem zadnen stycznosci z elektronika, jestem poczatkujacy. Domofon jest firmy Terraned. Dzieki za odpowiedzi!
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Sygnał wywołania( a tu sygnał dzwonienia, dzwonek) to dzwięk, który słychać jak gość naciśnie przycisk wywołania w bramofonie.
    Steinar11 napisał:
    Domofon jest firmy Terraned.

Niestety internet nie podstawia żadnego domofonu o takiej nazwie. Najbardziej podobna to Terraneo.
  • Poziom 14  
    Ile przewodów było wykorzystanych przy podpięciu starego unifonu?
    Jeśli masz woltomierz możesz wykorzystać taki sposób. Musisz po kolei mierzyć przewody, każdy z każdym, jak znajdziesz napięcie około 10V (to tylko przypuszczenie nie wiem jakie masz napięcie zasilacza w kasecie) to znaczy, że masz już żyłę masy i mikrofonu. Żyłę masy naturalnie podłącz pod symbol masy, a żyłę mikrofonu analogicznie pod symbol mikrofonu. Szukamy dalej… teraz trzymając słuchawkę przy uchu dotykamy kolejno przewodami do zacisku oznaczonego symbolem głośnika, jak znajdziemy wpinamy. I w tym miejscu pojawia się pewien dylemat bo schemat nowego unifonu pokazuje że instalacja powinna być 4 przewodowa a Ty jaką masz? Między Z5 a mikrofonem powinien być mostek. Chyba że się mylę.
    Niestety taka podpowiedź nie pomoże autorowi. Potrzebna jest konkretna podpowiedź co i jak podłączyć. Według mnie to jest unifon Terraneo i ma on taką rozpiskę:

1 - mikrofon
    2 - słuchawka
    3, 7 - masa
    6 - wywołanie
    T - zamek

Autor powinien podać jakie kolory kabelków są podłączone i do jakich konkretnie zacisków. Wtedy podpowiem jak podłączyć nowy unifon.

Inna opcja, to podgląd podłączeń u sąsiada, który ma inny unifon.
    W każdym razie na tym zdjęciu trudno jednoznacznie ustalić które to kabelki idą z instalacji i do których zacisków. Autor powinien to ustalić.

W tytule tematu napisałeś, że nowy unifon ma inne oznaczenia niż stary. Dodam tylko od siebie, że jest sporo unifonów analogowych których zaciski są oznaczone cyframi i nie koniecznie cyfra 1 czy 2 oznacza to samo. Przykładowo zacisk mikrofonu może mieć numer 1, 2, 3 a nawet 5. Sam zresztą zobacz jak to jest w tej tabeli.

• Poziom 2  
    Dzieki za odpowiedzi!! Jutro jak wroce do domu bede probowal cos z tymi informacjami zrobic, napisze update jak do czegos dojde.
    Przy ustalaniu przeznaczenia poszczególnych kabelków możesz posiłkować się poniższym schematem.

Jak widać na schemacie jest nawet więcej elementów, które u ciebie nie występują. Skup się jedynie na tych zaciskach, które były podłączone do instalacji. Jak już wyżej napisałem, według tego co udało mi się znaleźć w necie, masz takie przeznaczenie zacisków:

1 - mikrofon
    2 - słuchawka
    3, 7 - masa
    6 - wywołanie (resonator)
    T - zamek

Odnośnie wywołania, to czy miałeś brzęczyk, czy było słychać wywołanie w słuchawce?
  • Poziom 2  
    Zybex, wysylam lepsze zdjecia starego unifonu. Problem jest w tym, ze nie wiem ktory kabel odpowiada za co, bo wiekszosc wpiec jest opisane numerkiem. Dodam, ze mieszkam na Islandii, wiec unifony moga byc troche inne. Dzieki za rady.

Instalacja domofonu IKA, inne oznaczenia niz na starym domofonie Instalacja domofonu IKA, inne oznaczenia niz na starym domofonie
    Niestety niewiele te zdjęcia dały. Wszystko widać tak samo jak na pierwszym zdjęciu. Przecież nie jest dal ciebie problemem zapisać gdzie jaki kabelek jest podłączony. Zawsze możesz rozchylić kabelki, czego my nie możemy zrobić.
    Mimo to spróbuję napisać to co widać, a ty najwyżej uzupełnij lub popraw mój opis.

1 - biały
    2 - niebieski
    3 - biały
    6 - czerwony

Jeden kabelek na dole (pomarańczowy) nie widać dokładnie czy jest podłączony do 0 czy do T.

Nie odpowiedziałeś jeszcze na istotne pytanie odnośnie dzwonka (wywołania). Czy to czarne na górze to brzęczyk i on przywołuje ciebie do domofonu, czy jednak w samej słuchawce gra jakaś melodia?