Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmieszczenie czujek ruchu w domu

11 Cze 2019 08:11 267 13
  • Poziom 10  
    Witam,
    Piszę z prośbą o pomoc w rozmieszczeniu czujek ruchu do alarmu. Im więcej analizuję tym większy mętlik w głowie... Na schemacie zaznaczyłem na czerwono czujki. Nie wiem jak z salonem bo chyba nie powinny być naprzeciw okien dużych? Rozmieszczenie czujek ruchu w domu
  • Poziom 10  
    Zastanawiam się czy nie dołożyć jeszcze na korytarzu obok WC. Nie zależy mi na jakiś super zabezpieczeniach. Chciałbym mieć tylko odrobinę komfortu psychicznego, tym bardziej że narazie dom jest w fazie wykończenia
  • Poziom 10  
    Przez porządnie rozumiem kontaktrony w oknach i drzwiach i więcej czujników PIR? Bardziej chodzi mi teraz o przygotowanie okablowania stąd to pytanie. Elektrycy nie zawsze potrafią dobrze doradzić...
  • Poziom 19  
    No to się kolego dowiedziałeś. Elektroda w najlepszym wydaniu:-)

Ja nie jestem instalatorem i moje wypowiedzi mogą być błędne, ale napiszę jak ja to widzę. Chyba od tego są fora, od dyskusji.

Rozmieszczenie czujek powinno być takie, żeby intruz nie mógł swobodnie łazić po domu bez wchodzenia w zasięg którejś. Z tego powodu ewidentnie brakuje Ci czujki w pokoju obok łazienki. Masz tam duże okno. Złodziej sobie zajrzy, zobaczy że czujki nie ma i tamtędy wejdzie. Łazienka i pom. gospodarcze też bez czujek. Zamiast w łazience, można by się zastanowić nad czujką w korytarzu. Z pom gospodarczego jest przejście tylko do garażu, a tam czujkę powiesiłeś, więc od biedy OK. Czujkę w wiatrołapie powiesiłeś sobie nad szafą. Może lepiej byłoby ją przenieść na lewą stronę. Dodatkowo przemyśl sprawę czujek p.poż, zalania, gazu itd. Nie musisz ich już teraz wieszać, ale przewody zrób. No i oczywiście manipulatory, samo miejsce umieszczenia centrali

Co do kontaktronów, to tak, ja bym postawił na ochronę obwodową, czyli zabezpieczenie wszystkich okien i drzwi zewnętrznych kontaktronami. Duże okna i drzwi dodatkowo czujkami wibracyjnymi. To Ci da możliwość zabezpieczenia domu także jak jestes w środku np. na noc. Odpada problem zwierząt z którymi czujki PIR mają problem. No i to jest tanie, a skuteczne.
  • Poziom 10  
    Na zielono zaznaczyłem manipulator. Centralę chcę umieścić na strychu/poddaszu. Na czerwono zaznaczyłem czujki. Nie chcę za dużo czujek ponieważ chcę ograniczyć koszty do minimum
  • Moderator Zabezpieczeń
    chudy_b napisał:
    No to się kolego dowiedziałeś. Elektroda w najlepszym wydaniu:-)

Ale przecież koledze nikt nie zabrania doradzać. Wręcz zachęcam. Jak po raz setny przyjdzie koledze tłumaczyć czemu czujka w garażu raczej nie powinna być z tyłu, czemu warto dać chociażby czujki otwarcia na drzwi i bramę garażową, że cztery przypadkowo rozmieszczone czujki nie stanowią systemu alarmowego, to pogadamy.
    Dla osób zupełnie zielonych w alarmach, a chcących okablować budynek, przygotowane zostały i wyróżnione następujące tematy:
    1. cały blok tematów w FAQ
    2. poradnik dot okablowania: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3570896.html
    3. poradnik dot. typów czujek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3422723.html
    Wystarczy zajrzeć.....
    Uważa kolega ze robimy mało dla takich użytkowników, jak autor pytania?
    Proszę bardzo może kolega zrobić więcej... Nikt nie broni. Ale tego typu uwagi wobec zasłużonych userów tego forum, w tym wypadku byłego wieloletniego moderatora działu zabezpieczeń, proszę zachować dla siebie. Za co z góry dziękuję.

Mako1331 napisał:
    Elektrycy nie zawsze potrafią dobrze doradzić...

To może zlecić to hydraulikowi :) A tak poważnie to takiego gniota to i kucharz koledze wysmaży....
    Zapraszam do lektury.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czujka w jadalni w najgorszym miejscu - mnóstwo niechronionych obszarów (dla przykładu: sofę i przynajmniej dwa fotele od Bodzia szlag trafi), jeśli to będzie zwykła czujka, to momentalnie ktoś kumaty ją zesabotuje, (bo ona się o to prosi) i wejdzie do obiektu, jak do siebie; brak czujek w pomieszczeniach -grozi błyskawicznym przełamaniem "ochrony"; brak kontaktronów w otworach wejściowych itd.
    Lepiej nie zakładaj tego "alarmu" bo będziesz trwał w złudnym przeświadczeniu o dobrym zabezpieczeniu.
  • Poziom 19  
    suworow napisał:
    typu uwagi wobec zasłużonych userów tego forum, w tym wypadku byłego wieloletniego moderatora działu zabezpieczeń, proszę zachować dla siebie.

Jeśli kogoś uraziłem to oczywiście przepraszam. Wydaje mi się jednak że nie zwróciłem się do nikogo konkretnie, nikogo nie zacytowałem. Po prostu tak to już na tym forum jest, że najczęstszą odpowiedzią jest coś w stylu - nie masz chłopie pojęcia, nie zabieraj się za to, zleć komuś fachowemu. Nie tak łatwo dziś znaleźć kumatego człowieka nawet za dobre pieniądze o czym dobrze wiesz, bo nawet nie odpowiedziałeś na moje zapytanie parę tygodni temu. Więc niektórzy dłubią we własnym zakresie. Co zrobić, takie czasy. Moja budowa stoi od trzech miesięcy, bo nie mogę znaleźć wykonawców. Ja w temacie alarmów jestem zielony, w innych tematach trochę mniej, ale zawsze pochwalam chęć poznania problemu i próbę samodzielnego rozwiązania. Fakt, wielokrotne odpowiadanie na takie same pytania może irytować. Rozumiem.

suworow napisał:
    Uważa kolega ze robimy mało dla takich użytkowników, jak autor pytania?

Absolutnie nie. Nikt Wam za to nie płaci, robicie to w wolnym czasie. Chwała Wam za każdą radę. Czasem tylko chcąc się czegoś dowiedzieć trzeba mieć bardzo grubą skórę. Nie mam na myśli tylko działu Zabezpieczenia, tu i tak obchodzicie się z zielnymi w miarę łagodnie:-)

Mako1331 napisał:
    Na czerwono zaznaczyłem czujki.

Pierwszy rozkład był zdecydowanie lepszy. Teraz przeniosłeś czujkę salonu w najgorsze możliwe miejsce o czym napisał sharp. Wywaliełeś czujkę z kuchni. W takim układzie chronisz tylko wejście i garaż. Złodziej ma kilka okien do wejścia w tym drzwi balkonowe (najłatwiejsze do pokonania) i może chodzić po domu bez problemu.

Dołóż jeszcze ze dwie,trzy czujki + kilka kontaktronów i może to będzie miało jakiś sens.
  • Moderator Zabezpieczeń
    chudy_b napisał:
    Jeśli kogoś uraziłem to oczywiście przepraszam.

Np mnie, ale czuję się przeproszony :)
    chudy_b napisał:
    Nie tak łatwo dziś znaleźć kumatego człowieka nawet za dobre pieniądze o czym dobrze wiesz, bo nawet nie odpowiedziałeś na moje zapytanie parę tygodni temu.
    Raz odpowiedziałem. Ale rzeczywiście na propozycję współpracy, już nie. Przepraszam, nosiłem się z zamiarem skreślenia kilku słów- należało się- po prostu zapomniałem :oops: A kilka słów z mojej strony należało się.
    chudy_b napisał:
    Czasem tylko chcąc się czegoś dowiedzieć trzeba mieć bardzo grubą skórę.

A jednocześnie być jak dziecko, ufne, żądne wiedzy, ciekawe świata, dopytujące o każdy szczegół. Trudne połączenie :)
    Ale co tam- pochwalę kolegę. To bardzo dobrze, że kolega tu zagląda, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi userami, mniej zorientowanymi w temacie. Bo na tym właśnie polega forum.
    A do autora tematu:
    Rozmieść tak przynajmniej te czujki ,by nie dało się omijając je wejść na górę. Oczywiście jakaś czujka na piętrze też by się zdała. ( może dwie ;) )
  • Poziom 19  
    suworow napisał:
    Jak po raz setny przyjdzie koledze tłumaczyć czemu czujka w garażu raczej nie powinna być z tyłu

A z tym stwierdzeniem się nie spotkałem, możesz podlinkować? Bo ja mam z tyłu + kontaktron na bramie.
  • Poziom 14  
    sharp napisał:
    dwa fotele od Bodzia szlag trafi
    No ale jak będą z Agaty, to są cięższe i nie wyniosą tak łatwo..
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie będą z Agaty, bo chata oszczędnościowa a nie będziemy chyba oskarżać autora o januszowanie, że złote krany, pikasy na ścianach a z instalacji trzy piry na krzyż...

Instalacja alarmowa w domu to nie popierdółka - tu trzeba brać wszystkie rzeczy pod uwagę. Zastosowanie np. rekuperacji bądź tylko klimy lub wentylacji mechanicznej może nam rozwalić koncepcję czujek; kejter w chacie (duży) rozwala koncepcję, kot - rozwala, latająca papuga - bez komentarza. Brak czujek w pomieszczeniach dostępnych z zewnątrz zachęca złodzieja wprost do wejścia do pomieszczenia i - nie, nie do okradzenia go... Do próby rozłączenia całej instalacji elektrycznej w domu - a nuż bohater w swoim domu dał jeden RCD na wszystkie obwody i wystarczy zrobić zwarcie w gniazdku i spokojnie poczekać (np. podczas urlopu właściciela, czy innej sytuacji, gdy parę dni go nie będzie) aż akumulator w centrali wyzionie elektrolita.
    Więc proszę mi nie mówić, że to typowe elektrodowanie - my zza monitora gówno widzimy, co NAPRAWDĘ jest na obiekcie, oraz na co zwracać na gotowym obiekcie. A tu najmniejszy błąd podczas instalacji zemści się prędzej, czy później.