Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja fotowoltaiczna do bojlera

11 Cze 2019 10:44 411 15
  • Poziom 16  
    Witam wszystkich bardzo serdecznie. Chciałbym zamontować u siebie jeden panel o o mocy 250 watt i nim grzać wodę w bojlerze.Bojler o pojemności 170 l. Aktualnie mam piec na pelet, ekogroszek i muszę go rozpalać jak chcę mieć ciepłą wodę. Mógłby mi ktoś polecić coś sprawdzonego. Chodzi mi o całą instalację.
  • Poziom 43  
    Wystarczy policzyć, jak mizerne będą tego efekty. Dlatego niczego nie polecę, no może poza kolektorem słonecznym, a nie PV. :cry:
  • Poziom 26  
    Jaki koszt planujesz wspomnianej instalacji? Bojler o pojemności 170 l raczej trudno nagrzać z czegoś co daje 250W- zobacz analogicznie jakie grzałki są w bojlerach na 230 V.
  • Poziom 18  
    Pomysł jest ok ale żeby mieć pewność ciepłej wody, sugerowałbym instalację on-grid i grzałkę wpiętą w gniazdko domowe.
    Na 2-3 osoby wystarczy moc około 1,5-2kW, jak więcej osób to trzeba by zawiesić więcej.
    Nie jest to oczywiście tanie, ale pomysł odpalania pieca latem żeby grzać wodę jest tak absurdalny że pominę to milczeniem :]
  • Poziom 16  
    W bojlerach do 200L przeważnie są grzałki o mocy 2kW na napięcie 230V.
    Dlatego moc paneli do grzania przewiduje się na max 2,5 kW.
    Do tego np. inwerter przełączalny ON<>OFF grid , który jak się woda nagrzeje do odpowiedniej temperatury to się przełączy na sieć i pracuje ON Gridowo - na sieć 230V. Wtedy jest maksymalne wykorzystanie słońca.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Widziałem taką instalację z samych paneli dla pionowego boilera 300 litrów.
    Cały dach paneli o mocy 180 W. (chyba z 30 szt)Użytkownik przyznał że musiał grzałkę przenieść na dół boilera bo stara sie spaliła od mocy którą dostawała. Musiał też wymienić rozłącznik w obwodzie bo taki na prąd zmienny się zglijował. Przy obwodzie z prądem stałym
    może sie tworzyć łuk elektryczny przy słabym rozłączniku.
  • Poziom 17  
    Aby podgrzać 170l potrzebujesz jakieś 10kWh energii. Potrzebował byś jakieś 5 paneli 280W aby to uzyskać w miesiącach maj-wrzesień. Oraz odpowiedni inwerter, po podłączaniu paneli bezpośrednio są straty energii i ogromne niebezpieczeństwo (zwykły termostat może nie rozłączyć DC).

Ja mam boiler 140l I grzałkę 3kW, musi być w pionie i grzałka na dole, inaczej działa to tragicznie (miałem poziomo kiedyś).

Dodano po 1 [minuty]:

Alternatywa to solary cieczowe - konstrukcja według mnie trochę bardziej skomplikowana oraz wymagają zbiornika z wężownicą. Ale ich sprawność jest dużo lepsza, jeden solar mógłby ci wystarczyć.
  • Poziom 19  
    Grzałka musi być w pionie czy zasobnik Cwu musi być pionowo.
    Zbieram informacje bo w sobotę mam plan na montaż grzałki w boilerze.
  • Poziom 17  
    Grzałka musi być na samym dole zbiornika. W typowych zbiornikach podłączanych do pieca, grzałka jest w osi walca (na środku), więc jak zbiornik leży, to grzałka jest na środku jego wysokosci. Więc taki zbiornik stawiasz w pionie z grzałka na dole.
  • Poziom 17  
    O to spoko. A masz tam wężownice? Przy takim zbiorniku mógłbyś dać solara cieczowego, nie ma praktycznie ryzyka przegrzania, albo dwa solary i przez większość roku zapominasz o grzaniu wody.
  • Poziom 19  
    Mam wężownicę ale tylko jedną sztukę podłączona do pieca więc trzeba by robić kombinacje bo instalacja jest na wodzie.
    Z drugiej strony mam 3100W (teoretycznie) 12 paneli off grid akumulator 48V 460Ah UPS-a. Zasilam z niego oświetlenie lodówkę piec stacje uzdatniania wody oczyszczalnie ścieków, dwa telewizory komputer. Dziala to cały czas wogóle nie wyłączam UPS-a.Nadmiarem prądu będę zasilam grzałkę 48V w zasobniku. Teraz grzeje piec bo grzałka jest na powrocie. Dodatkowo mam jeszcze panele on grid 3650W czekam tylko na montaż inwertera. Więc póki co nie planuje kolektorów bo nie wiem czy będzie taka potrzeba.
  • Poziom 16  
    Wpierw zasilać akumulator a potem grzałkę to wielkie marnotrawstwo energii. Sprawność ok 30%. Zamiast grzać akumulator a potem grzałkę to lepiej bezpośrednio grzałkę z inwertera . Grzałka 48V - 2KW - nietypowa i droga i konieczny termostat na DC - potworne koszty . Stosować grzałki standardowe tylko na 230V AC z termostatem. Inwerter przełączalny ON<>OFF pracuje również jak nie ma prądu w sieci 230V. Przełączy się na zasilania z paneli i dalej pracuje grzejąc wodę. Przy inwerterze przełączalnym ON<>OFF masz prostą instalacje. Grzałkę i siec podłączasz bezpośrednio do inwertera.
    Inwerter sam się przełączy na sieć jak nagrzeje wodę !
    Patrząc na instalacje twojego bojlera to dobrze bym ocieplił wyjście cieplej wody, tak to masz kaloryfer w piwnicy !
  • Poziom 19  
    Wiem ze off grid jest be, ale cóż narazie jest i dziala, może kiedyś zmobilizuje się i przerobie to na on grid ale wtedy nie będzie mi potrzebny jakis specjalistyczny Inwerter tylko zwykły sieciowy do tego termostat i gotowe.
    Póki co to mam jeszcze plan na elektrownię wiatrową i stąd mam off grid.
    Co do ocieplenia go muszę go obłożyć welną i i obić płytą.
  • Poziom 31  
    T.O.M.M.Y napisał:
    Witam wszystkich bardzo serdecznie. Chciałbym zamontować u siebie jeden panel o o mocy 250 watt i nim grzać wodę w bojlerze.Bojler o pojemności 170 l. Aktualnie mam piec na pelet, ekogroszek i muszę go rozpalać jak chcę mieć ciepłą wodę. Mógłby mi ktoś polecić coś sprawdzonego. Chodzi mi o całą instalację.

Za mała moc. Z tego PV w słoneczny dzień uzyskasz ok. 2 kWh energii co pozwoli na ogrzanie 170l o ok. 10 stopni. Czyli woda w kranie będzie miała góra 30 stopni, daleko poza komfortem. W dodatku panel na 24 V (Umpp ok. 30V) wymusza zakup niskonapięciowej grzałki...

Moim zdaniem optymalne będzie zainstalowanie 4 PV połączonych szeregowo. Daje to 1 kW mocy zainstalowanej czyli ok. 0.8 w słoneczny dzień. Przy panelach Umpp=30V mamy 120V co dla typowej grzałki 2 kW/230V (27 Ω) daje:

P=120*120/27=533 W

Czyli taka grzałka będzie dosyć mocno niedopasowana ale nawet bez sterowników da całkiem znośne efekty. W słoneczny dzień ogrzeje 170l o ok. 30 stopni. Można wstawić grzałkę 2x1.5 kW (18/36 Ω) co pozwoli na używanie prostego przełącznika mocy. Miałaby ona dwa punkty pracy:

praca na 3kW: P=120*120/18=800W
    praca 1.5kW: P=120*120/36=400W

Użyłem takiej grzałki + przełącznik na zenerach opisany w temacie "bojler i dwie grzałki" w instalacji sąsiadów i dały dobre efekty. Niestety poziome bojlery mają zbyt dużo wad, obecnie sąsiadka ma dwa: pionowy 140l + poziomy 70l oraz przełącznik grzałek. Do tego 1 kW ze starych GS50 na dachu (Umpp w okolicy 120V) i woda w kranie typowo ma 60 stopni. Dzięki pionowemu zbiornikowi dostarczajacemu wstępnie podgrzaną wodę do poziomego jest duży komfort nawet w pochmurne dni. Właśnie rysuję schemat tej instalacji i jak skończę umieszczę w moim temacie o bojlerze i dwu grzałkach.