Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie

11 Cze 2019 11:14 561 22
  • Poziom 7  
    Witam,
    pytanie do specjalistów z dziedziny sterowania maszynami.
    Mam maszynę Irion uks300 w której zastosowano panel operatorski Kaltenbach aps 5df16346 który steruje suwakiem do przesuwania materiału na żądaną odległość od piły. Panel jest zepsuty i naprawa jego sporo kosztuje.
    Czy można i za jakie pieniądze (orientacyjnie) wykonać odpowiednie sterowanie do tej maszyny.
    w suwadle jest silnik z motoreduktorem firmy Bonfiglioli Components Lippo (BO)
    Bonfitronic 1.180.2900
    nr 9199 IP54
    V-180 A-1,6 W-240
    N1 -2900 INS CLASS F
    jest enkoder encoder OMRON E6B-CWZ 3C 600 p/r
    oraz dwa sprzęgła elektromagnetyczne firmy Lenze 14.115.12.10 24v 28w 35/90vdeo580

Czy można zrobić coś odpowiedniego do tego?
    Może koszt zrobienia będzie niższy niż naprawy.

Będę wdzięczny za każdą informację i sugestię.
    Pozdrawiam
    Darek
  • SterControl
  • Poziom 33  
    Lepiej naprawić panel niż tworzyć coś swojego, moim zdaniem nie wyjdzie taniej, a na pewno jest to dużo bardziej kłopotliwe.
  • SterControl
  • Poziom 17  
    A zaglądał tam jakiś elektronik do tego panela. Co tam jest uszkodzone ?
  • Poziom 7  
    tak, zaglądał i to nie jeden. Parę firm odwiedził ten panel. Koszty były podawane tak różne że głowa boli. od 2000 w jednej firmie do 8000 w innej.
    Sądziłem że zrobienie nowego to już w tej dobie rozwinięcia elektroniki i jej spadku cen może być taniej.
  • Poziom 23  
    A co steruje samą maszyną, jaki sterownik?
    Być może odczytanie rejestrów ze sterownika ,jeśli się da , i wprowadzenie ich w jakiś prosty panel typu SH300 pozwoli normalnie pracować.
  • Poziom 34  
    Osikam, niestety napisanie nowego oprogramowania nie będzie tańsze.
  • Poziom 17  
    A te 2000 nie jest w miarę tanio za naprawę ?
  • Specjalista Automatyk
    Witaj
    Kolego 2k za naprawę to jest kwota która warto wydać.
    Napisanie nowego programu zarówno do sterownika jak i HMI będzie dużo droższe.
    Oczywiście mogę taką usługę wycenić, ale do tego jest potrzebne więcej informacji.

Pozdrawiam daro
    http://dk-automatyka.pl
  • Poziom 7  
    dzięki za podpowiedzi. co do sterownika to nie wiem nawet jak on może wyglądać. ja jestem laik w elektronice.
    zamieszczę kilka zdjęć bebechów panela.
    Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie [img-2] [img-3] Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie
  • Specjalista Automatyk
    To elektronika z lat 90-tych i nie wymienisz jej na "nówka sztuka";
    nawet jak naprawisz "na dziś", to kolejne kłopoty mogą pojawić się za dzień, miesiąc, czy rok.
    Postaw na "nowoczesność" - nowy panel dotykowy i jakiś PLC to koszt 1000-1500.
    Niestety weryfikacja komponentów/podzespołów maszyny i dopasowanie (zasilanie, sterowanie, obwody bezpieczeństwa) do PLC oraz napisanie programu na sterownik PLC/HMI to dużo większe koszty.
    Zyskasz pewność działania maszyny, komponenty będą nowe i zastępowalne, a i program "wsadowy" pod ręką (z przeniesienia praw autorskich).
  • Poziom 7  
    a ten dodatkowy koszt to jaki rząd wielkości?
    nie można wykorzystać tego co jest sterowania i programu?
    proszę się nie śmiać pisałem wcześniej, jestem laikiem.
  • Specjalista Automatyk
    To co posiadasz to zamknięty projekt do którego zapewne nie ma dokumentacji;
    program zawarty jest w epromie (układ scalony z naklejką) - w kodzie maszynowym, więc nie da się go zdekodować i wykorzystać. Cały projekt (elektrykę i sterowanie, a może i szafkę sterowniczą?) trzeba zbudować od "zera"; - koszt jest ustalany indywidualnie, a że to jednostkowa maszyna więc...tanio nie będzie.

Dodano po 2 [minuty]:

Może Koledzy przez PW zaproponują coś sensownego (rozwiązanie i wycenią własną pracę)?
  • Poziom 34  
    pafciowaw, jak można zrobić wycenę nie widząc maszyny, schematów i nie znając zasady działania ?.
  • Poziom 17  
    Osikam napisał:
    dzięki za podpowiedzi. co do sterownika to nie wiem nawet jak on może wyglądać. ja jestem laik w elektronice.
    zamieszczę kilka zdjęć bebechów panela.
    Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie [img-2] [img-3] Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie

Ze zdjęć wynika, że ktoś tam już grzebał. Czy sterownik w ogóle się nie uruchamia, czy co tam konkretnie nie działa. Sterownik był już u jakiegoś elektronika ? i on stwierdził taki koszt ? czy po skontaktowaniu się Pana z jakąś firmą która się zajmuje naprawą sterowników powiedzieli cenę w ciemno z dobra górką bez jakiejkolwiek diagnozy ?
  • Poziom 26  
    Osikam napisał:
    tak, zaglądał i to nie jeden. Parę firm odwiedził ten panel. Koszty były podawane tak różne że głowa boli. od 2000 w jednej firmie do 8000 w innej.
    Sądziłem że zrobienie nowego to już w tej dobie rozwinięcia elektroniki i jej spadku cen może być taniej.

Cały czas żyjemy ze świadomością, że za flaszkę wszystko można załatwić, a głowa boli to od tej flaszki, koszt nowego sterowania z oprogramowaniem to min 10 tyś. zł.
    Jak tylko jest jakaś firma która podejmuje się uruchomienia owego sterownika za mniej niż 5000 zł /firma sprawdzona/ to nie ma nad czym się zastanawiać.
    Choć jeżeli jest dobrze znana zasada działanie urządzenia, to postawiłbym na nowe sterowanie PLC.
  • Poziom 17  
    nuszek napisał:
    Osikam napisał:

Cały czas żyjemy ze świadomością, że za flaszkę wszystko można załatwić, a głowa boli to od tej flaszki, koszt nowego sterowania z oprogramowaniem to min 10 tyś. zł.
    Jak tylko jest jakaś firma która podejmuje się uruchomienia owego sterownika za mniej niż 5000 zł /firma sprawdzona/ to nie ma nad czym się zastanawiać.
    Choć jeżeli jest dobrze znana zasada działanie urządzenia, to postawiłbym na nowe sterowanie PLC.

Zgadza się, tylko żeby umieli dobrze lutować, bo jak patrzę na te luty to mam wątpliwości.
  • Specjalista Automatyk
    Ja bym się nie czepiał lutowania tylko bym się zastanowił czemu rezystory są przegrzane w okolicy drivera ULN2003 (jedno z drugim jest związane) - ale to praca dla ewentualnego "naprawiacza elektroniki".
    Ryszard49 napisał:
    pafciowaw, jak można zrobić wycenę nie widząc maszyny, schematów i nie znając zasady działania ?.

Sądząc z opisu Autora post#1 nie jest to jakieś skomplikowane urządzenie (ta maszyna), a weryfikacja na miejscu da podgląd jak to ma finalnie wyglądać i działać.
    Zakładając rozwiązanie na PLC-HMI - już teraz wiadomo, że należałoby wymienić np. enkoder aby dopasować napięcia sygnałów, rozwiązać sprawę zasilania silnika z przekładnią, sprzęgieł (dotychczasowe zasilanie na driverach?!)
  • Poziom 7  
    dziękuję za cenne uwagi (informacje) firma która to chciała naprawić wycenę zrobiła bez podłączania chyba z "lekką górką"
    nie miałem pojęcia o takich rozwiązaniach i cenach. Zastanowię się dobrze nad automatyzowaniem jej. Jest to jak pisałem pilarka do cięcia poprzecznego która działa i bez tego (panela) ale ustawianie odcinków cięcia było automatyczne. Przez rok pracowaliśmy na ręcznym ustawianiu i może jeszcze tak będzie jeśli w grę wchodzą takie kwoty.
    Dziękuję wszystkim za informację.
  • Poziom 31  
    Elektronika i sterowniki z tamtego okresu są bardzo trwałe, dlatego są warte naprawienia.
    Jednak usunięcie usterki polega na pełnej znajomości działania sterownika i nie jest to zadania dla "naprawiacza elektroniki", lecz dla elektronika z obszerną wiedzą w temacie urządzeń automatyki z tamtego okresu.

Papranina na płycie, widoczna przy układzie 2003 uświadamia, że takiego "naprawiacza" należy omijać szerokim łukiem; do jednej drobnej usterki dołoży od siebie kilka nowych, w prezencie i takim działaniem urządzenie może być wysłane w zaświaty :( .
  • Poziom 7  
    bardzo trafna ocena.
    ale skąd laik może przypuszczać że ktoś taki proponuje naprawę. To właśnie "ON" powinien wiedzieć czy zdoła naprawić takie coś a jeśli ma obawy to powinien odpuścić sobie naprawę i dobijanie i rzeczy naprawianej oraz klienta.
    Ja znam się trochę na budownictwie drewnianym i nigdy gdy nie mam pewności że coś mogę zrobić poprawnie lub dobrze nie biorę się za to.
    Bo to ja niby jestem fachmanem a klient.

A wracając do tematu. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy to że nie mam schematów i innych rzeczy do tego panela to jest duży problem?
    I jeszcze jedno pyt. nasuwa mi się. Jak droga może być folia klawiaturowa do tego urządzenia? i czy musi to być jakaś specjalna z pamięcią i innymi bajerami?

Pozdrawiam wszystkich.
  • Poziom 34  
    Osikam, napisał:
    Cytat:
    A wracając do tematu. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy to że nie mam schematów i innych rzeczy do tego panela to jest duży problem?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć co wykonuje ta maszyna. Znać jej cykl pracy. Znając to można pomyśleć o "reanimacji".
    Na przykład w krajarkach do papieru posiadających manualny pomiar odległości, montuje się elektroniczną nastawę. Po tym zabiegu maszyna dostaje drugie "życie".
  • Poziom 7  
    myślę że jest to prosta funkcja suwaka. bazą jest piła a suwak przesuwa materiał do cięcia na odpowiednią odległość od piły, przy długiej belce np. dł. 6m i powtarzalnych odcinkach to wstawia się długość i liczbę sztuk, po zrobieniu jednego cięcia suwak przesuwa materiał automatycznie o następną długość itd. Choć w instrukcji którą znalazłem w sieci może jeszcze wycinać wady w drewnie ale chyba do tego potrzebny jest skaner określający odcinek do wycięcia. Bo chyba piła nie jest ze sztuczną inteligencją, bo to chyba nie te czasy wykonywania jej.
    Zamieszczam zdjęcie z manuala ale nic nie rozumie bo po niemiecku i francusku.
    Może coś to pomoże w zrozumieniu działania tej piły.

Pozdrawiam w te upalne dni. Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie Wykonanie panela operatorskiego - sterowanie
  • Poziom 27  
    Wady w tej maszynie zaznacza się specjalną kredą fluorescencyjną, powinien być czujnik kontrastu.