Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejne wielkie fuzje napędzane sektorem komunikacyjnym

ghost666 11 Cze 2019 12:55 156 0
 • Kolejne wielkie fuzje napędzane sektorem komunikacyjnym
  Jak donosiliśmy niecały tydzień temu firma Infineon zamierza przejść Cypress Semiconductor za kwotę 10 miliardów dolarów. To jednakże tylko ostatnia z fuzji w sektorze układów komunikacyjnych, jaka wydarzyła się w czasie ostatnich kilku miesięcy. Ok. dwóch tygodni temu NXP poinformowało, że przejmuje od Marvella zasoby związane z łącznością Wi-Fi oraz Bluetooth za około 1,76 miliarda dolarów. W marcu z kolei Nvidia zakupiła giganta układów sieciowych Mellanox Technologies za 6,9 miliarda dolarów. Wspólny element wszystkich transakcji - komunikacja.

  Jak wskazuje Hassane El-Khoury, CEO Cypressa, układy Wi-Fi i BT dla systemów IoT i motoryzacyjnych produkowane przez jego firmę mogły być głównym punktem zainteresowania nabywcy, szczególnie po ostatnim dużym zakupie w tym sektorze, w ramach którego ON Semiconductor zakupił Quantenna Communications za ponad miliard dolarów w gotowce. Wszystko wskazuje, że Cypress aktywnie szukał nabywcy co najmniej od tamtego czasu. El-Khoury potwierdził to, informując, że firma niezmiernie cieszy się, łącząc z Infineonem, aby "skapitalizować ogromne szanse w stosowaniu nowoczesnych systemów komunikacyjnych w nowej fali technologii". Z pewnością doświadczenia Infineona w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego i Cypressa w sektorze łączności zaowocują nowymi systemami IoT w segmencie przemysłowym i konsumenckim.

  Podobnie, zakup przez NXP działu łączności bezprzewodowej od Marvella, także ma na celu wzmocnienie tego połączenia. NXP informuje, że przejęcie umożliwi oferowanie klientom pełnej gamy rozwiązań łączności bezprzewodowej, w tym układów WiFi 4, 5, 6 i Bluetooth/BLE wraz z flagowymi platformami komputerowymi, w tym I.MX, Layerscape, Kinetis, LPC i nowo wprowadzonym procesorami czasu rzeczywistego dla rynków przemysłowych, IoT, motoryzacyjnych i komunikacyjnych.

  NXP przejmie około 550 osób na całym świecie, firma spodziewa się stworzenia nowych możliwości uzyskania przychodów na rynkach docelowych. Przy przychodach Marvella w wysokości około 300 milionów dolarów w roku finansowym 2019, NXP przewiduje, że jego przychody związane z nabytymi aktywami podwoją się do 2022 roku.

  Globalny zasięg

  Chociaż zakup Cypressa przez Infineona może wydawać się posunięciem defensywnym, jako że nastąpił chwilę po podobnym przejęciu w wykonaniu jego konkurenta NXP, jasne jest, że duzi producenci chipów szukają obecnie nowych sposobów strategicznego zwiększenia swoich przychodów i zasięgu. Infineon informował, że dodanie R&D Cypressa i jego geograficznej obecności w USA wzmacnia możliwości firmy współpracy z klientami z Ameryki Północnej. Infineon poszerzy swoją działalność badawczo-rozwojową w USA i zyska większa ekspozycję na rynku w Japonii. W tym samym czasie, fuzja firm poprawia ekonomię ich działania, dzięki skalowaniu działania. Szacuje się, że po połączeniu firm, Infineon będzie ósmym na świecie, co do przychodów, producentem układów scalonych. W sektorze motoryzacyjnym będzie jednak numerem jeden. "Łączne przychody Infineona i Cypressa na rynku motoryzacyjnym w 2018 wyniosły 5 miliardów dolarów" wskazuje Antonio Garzon, analityk z IHS Markit.

  Oczywiście pamiętać trzeba, że transakcja musi przejść jeszcze przez udziałowców i akcjonariuszy Cypressa i odpowiednie urzędy. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to umowa sfinalizowana zostanie pod koniec tego roku lub na początku 2020.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334772

  Fajne! Ranking DIY