Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST2000DM001 nie uruchamia się

11 Cze 2019 13:02 342 28
  • Poziom 16  
    Witam
    Dysk ST2000DM001
    dysk kilka dni temu sprawdzałem MHDD tak z czystej ciekawosci i nic nie wskazywało ze cos niedobrego z dyskiem sie dzieje
    Dysk sie uruchamia cicho talerze sie zaczynają kręcić słychac jakby dwie próby wyjscia głowic takie "cykniecia" tylko głosniejsze
    po czym dysk sie sam wyłącza i to tyle.
    W trakcie startu dość szybko gorący robi się układ BGA Seagate ST2000DM001 nie uruchamia się
    Dla mnie ten dysk od poczatku dziwnie sie zachowywał mianowicie od nowości co jakiś czas dało sie słyszeć to charakterystyczne cykniecie niby można było sie przyzwyczaić.
    Czy bardziej elektronika padła czy coś sprzętowego?
  • PCBway
  • Poziom 16  
    Niestety nie mam czy taki z allegro może być?
  • Red. Komputery FAQ
    Nie mam pojęcia, zapytaj sprzedawcy. Poza tym raczej jak ci zależy na danych to lepiej oddać do labu niż coś samemu kombinować.
  • Poziom 16  
    Zastanawiałem się nad wymianą elektroniki tylko nie mam pewności że ona padla

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zacznij od przeczyszczenia złącza głowic na PCB bo jest mocno zaśniedziałe, użyj gumki do ołówka.
    Jeżeli dysk startuje to nie wina elektroniki. Przyczyny szukałbym w degradacji głowic i terminal były tutaj pomocny.
  • Moderator - Komputery Serwis
    wierch napisał:
    W trakcie startu dość szybko gorący robi się układ BGA

Ten układ, jeśli dobrze kojarzę, odpowiedzialny jest za sterowanie pracą silnika napędzającego talerze i potrafi się on dość mocno grzać.

wierch napisał:
    Dla mnie ten dysk od poczatku dziwnie sie zachowywał mianowicie od nowości co jakiś czas dało sie słyszeć to charakterystyczne cykniecie niby można było sie przyzwyczaić.

Zarówno ST2000DM001 jak i ST1000DM003, które miałem - wszystkie tak robiły. W sumie też duża część z nich padła bez specjalnego powodu.

wierch napisał:
    Niestety nie mam czy taki z allegro może być?

Taki czyli jaki? Skąd go kupisz nie ma znaczenia, ważne co kupisz. Ja polecam interfejsy na układzie FTDI FT232, ale jest sporo innych i też będą działać.

wierch napisał:
    Zastanawiałem się nad wymianą elektroniki tylko nie mam pewności że ona padla

Jest to mało prawdopodobne.
  • PCBway
  • Poziom 16  
    Tak styki wydają się zaśniedziałe zaraz to zrobię
    Kurczę pech bo właśnie równolegle uruchomiłem sobie serwer nas na trzech czerwonych dyskach WD😐
    A co mają 3 czerwone dyski WD do tego? Zupełnie inne dyski, trochę inna półka.
  • Poziom 16  
    Nic nie mają... tylko tak napisałem ze licho nie śpi bo akurat miałem przenosić dane i problem zszedł się w tym samym czasie.
    Napisałem po to żeby uczulić innych ze ważne dane kopiować odrazu bo póżniej tylko problem:(

Niestty po wyczyszczeniu styków nic się nie zmienia
    Dysk wchodzi na obroty następuje próba z głowicami tak ze dwa razy po czym parkowanie jak po wyłączeniu komputera i z dyskiem cisza
    Co do układu BGA nie ma na nim nakładki odprowadzającej ciepło ciekawe czy tak było seryjnie czy w tym akurat moim egzemplarzu tylko nie było.
  • Poziom 16  
    czy terminal potwierdzi takowe uszkodzenie?
  • Poziom 16  
    Jeżeli się to potwierdzi to idzie coś z tym zrobić?

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    W domowych warunkach mało prawdopodobne.
    Procedura dla takich wypadków wygląda w ten sposób, że włącza się wszystkie głowice poza głowicą 0, jeżeli ona jest sprawna testuje się kolejne głowice (oczywiście diagnostykę przeprowadza się na podstawie logów z terminala).
    Dla przykładu ostatnio trafił na stół ST3000VN000, miał dokładnie takie same objawy.
    Przyczyną była uszkodzona głowica numer 3, została ona wyłączona i dysk pracuje poprawnie na pozostałych pięciu głowicach kosztem integralności danych. Skończy się jednak pewnie na wymianie zespołu na w pełni sprawny.
  • Poziom 16  
    Czyli nie zrobię tego przy pomocy terminala?
  • Poziom 16  
    W domowych warunkach czyli co masz na myśli?
    Piszesz że przy pomocy terminala sprawdza się głowice czyli coś jednak mozna próbować.
  • Red. Komputery FAQ
    wierch napisał:
    W domowych warunkach czyli co masz na myśli?
    Piszesz że przy pomocy terminala sprawdza się głowice czyli coś jednak mozna próbować.

Z pomocą terminala może uda się zdiagnozować, o naprawie nikt nie mówił.
  • Poziom 16  
    Łukasz_W napisał:
    Zacznijmy może od tego, abyś pokazał zdjęcie z naklejki tego dysku lub podał Part Number.

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Czy taki interfejs może być?

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

A pod ręką mam akuratnie takie programowalem sonoff .
    Na układzie cp2102

• Poziom 24  
    Uszkodzenia elektroniki też są uszkodzeniami sprzętowymi, ale skoro mechanika rusza, uszkodzenie elektroniki jest skrajnie mało prawdopodobne, więc jej nie wymieniaj. Czy dysk Ci się wyłącza, czy zawiesza (BSY w rejestrze stanu, silnik może się zatrzymać)? Bo to dwa różne objawy.
  • Poziom 16  
    W biosie nie jest widoczny
    Ale poprzez adapter USB Sata jak i bezpośrednio po Sata jest widoczny czyli jakaś komunikacja jest

• Poziom 24  
    Jak jest widziany przez MHDD?
  • Poziom 16  
    Jest nazwa ST2000DM001(137gB)
    W HD Tune
    A tak jest w Victorii

• Poziom 24  
    Prosiłem o informację z MHDD. Może też być Wiktoria. 137 GB, to bzdura, ale i tak najbardziej ciekawi mnie rejestr stanu - czy dysk jest w zwisie, czy wychodzi w gotowość. Dopiero potem będzie dla nas ważne, czy z taką pojemnością jest widoczny i przez inne programy.

Dodano po 3 [minuty]:

No to wiemy, że wykrywana pojemność jest bzdurą. I najprawdopodobniej masz uszkodzone głowice. Nie do zrobienia w domu.
  • Poziom 16  
    No to załamka :-(
    Cały. Ten smart o kant... rozbić
    Test robiłem kilka dni wcześniej i nic nie wykazał niedobrego.
    Czyli rozumiem że nie mam co już diagnozować?
    Terminala nie szukać
    Terminal na CP2102 się jak najbardziej nadaje, możesz skorzystać z niego.

• Poziom 24  
    Podasz odpowiedź na 7>X i będziemy wiedzieli dużo więcej.
    A że wartość diagnostyczna SMARTa jest ograniczona...taka jego uroda. Zresztą czasem mam wrażenie, że w Seagatach F3 lepiej, żeby go nie było.