Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

--- MiniMeter - AVT3245 ---

mpanus 11 Cze 2019 15:17 3108 11
  • MiniMeter to niewielkie urządzenie przydatne przy projektowaniu układów elektronicznych na płytce stykowej. Potrafi dekodować dane na magistralach: I2C, UART, 1-Wire, SPI, USRT, IRCOM oraz mierzyć napięcie, prąd, częstotliwość i ładunek elektryczny. Zarówno hardware jak i frimware są w pełni open source (licencja MIT).
    Pełną dokumentację projektu można znaleźć na: https://github.com/minimeter
    Więcej informacji w aktualnym numerze "Elektroniki dla Wszystkich" (czerwiec 2019) lub online.

Podsumowanie możliwości:
    - I2C, SPI, USRT do 1MHz
    - UART, IRCOM do 2Mbps
    - 1-Wire (standard speed)
    - pomiar napięcia ±7V
    - pomiar prądu –0,25A÷1A
    - pomiar częstotliwości 40Hz ÷ 4MHz (±2,5%)
    - pomiar ładunku elektrycznego (orientacyjny)

--- MiniMeter - AVT3245 --- --- MiniMeter - AVT3245 ---

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    khoam
    Poziom 31  
    mpanus napisał:
    Zarówno hardware jak i frimware są w pełni open source (licencja MIT).

Za to szacun i duży plus.

mpanus napisał:
    Potrafi dekodować dane na magistralach: I2C,

Doczytałem, że do 1MHz. Testowałeś faktycznie I2C przy takiej częstotliwości?
    mpanus
    Poziom 2  
    khoam napisał:
    Doczytałem, że do 1MHz. Testowałeś faktycznie I2C przy takiej częstotliwości?

Testowałem z układem zegara RTC (MCP7940M), którego producent deklaruje kompatybilność do 400kHz (tylko taki miałem pod ręką). Taktowanie mastera było ustawione na 1MHz, ale slave może "rozciągać" sygnał zegarowy w razie potrzeby. Nie sądzę, aby były jakieś problemy przy 1MHz, ponieważ próbkowanie magistrali odbywa się na takiej samej zasadzie jak dla innych protokołów (z wykorzystaniem DMA i systemu zdarzeń) a tam nie ma problemów nawet powyżej 1MHz. Z mojej strony różnica pomiędzy I2C a powiedzmy SPI polega tylko na innej interpretacji danych zgromadzonych w buforze.
    leonow32

Poziom 30  
    Urządzenie wyszło bardzo kompaktowe. Zawsze chciałem zrobić taki mini oscyloskop, ale jakoś nigdy nie mogłem się za to zabrać. Płytka wygląda bardzo porządnie. Sam to lutowałeś? Wygląda jak lutowanie w piecu rozpływowym. Przydałaby się tabelka podsumowująca w jednym miejscu wszystkie możliwości i parametry tego urządzenia.

Uważaj - zaraz zostaniesz zaszczuty przez hejterów, za to że użyłeś AVR a nie STM32 :D
    grzgol
    Poziom 11  
    A skąd miałeś płytkę, bo do sklepu chyba jeszcze nie dodali.
    Lub nie umiem znaleźć

Grzegorz
    LChucki
    Poziom 30  
    mpanus napisał:
    MiniMeter to niewielkie urządzenie przydatne przy projektowaniu układów elektronicznych na płytce stykowej

W końcu coś na AVR ale nie Mega/tiny tylko w miarę sensownej Xmega.
    Czemu nie ARM, który miałby większe możliwości i był tańszy?

leonow32 napisał:
    Uważaj - zaraz zostaniesz zaszczuty przez hejterów, za to że użyłeś AVR a nie STM32

Nie hejterów, tylko konstruktorów, który uwzględniają koszty oraz czas opracowania projektu (czyli też koszty).

leonow32 napisał:
    Zawsze chciałem zrobić taki mini oscyloskop,

Lepiej użyć nie AvrXmega tylko STM32F303. Przy 12bitach samplowanie 10Mb/s, przy 6bitach 18Mb/s.
    To hejt?
    Xmega ok 12zł, samplowanie 1Mb/s, F303 ok 18zł samplowanie 10..18Mb/s.

grzgol napisał:

AVT nie sprzedaje PCB jak kiedyś, czekają aż będzie kilka chętnych osób i wtedy zamawiają. Jeśli więc chcesz mieć PCB w AVT napisz do nich. Jak nikt nie będzie pisał, to PCB nie będzie. Możesz też skontaktować się z autorem projektu, może ma w nadmiarze PCB od prototypu.
    mpanus
    Poziom 2  
    leonow32 napisał:
    Sam to lutowałeś?

Tak, ręcznie. Elementy w obudowach: 2012 (0805), SOT23, SOD123, TQFP32 da się jeszcze sensownie polutować (przy odrobinie wprawy). Po lutowaniu płytka była przemyta alkoholem izopropylowym, aby usunąć resztki topnika.

leonow32 napisał:
    Przydałaby się tabelka podsumowująca w jednym miejscu wszystkie możliwości i parametry tego urządzenia.

Dodałem krótkie podsumowanie do pierwszego posta.

grzgol napisał:

Płytki były zamawiane przez EdW w ramach bezpłatnych "płytek próbnych" do artykułów. Płytki wykonane przez firmę ELMAX w Warszawie.

LChucki napisał:
    Czemu nie ARM, który miałby większe możliwości i był tańszy?

Na ARM-ach jeszcze nic nie robiem. Miałem trochę doświadczenia z AVR (mega/tiny), ale chciałem spróbować czegoś mocniejszego. Xmega wydała mi się logiczną kontynuacją. W sumie są całkiem fajne, zwłaszcza DMA, system zdarzeń i moduł logiki programowalnej są bardzo przydatne. Jak znajdę czas to i ARM może uda się poznać (słyszałem dużo pozytywnych opinii).

LChucki napisał:
    Możesz też skontaktować się z autorem projektu, może ma w nadmiarze PCB od prototypu.

Niestety nie mam wolnych, ale jak byłoby wiecej chętnych to mogę zamówić hurtem w ELMAX-ie, przy 100szt. wyjdze pewnie jakieś 8zł za płytkę, im więcej tym taniej (jak na wykresie poniżej).
    LChucki
    Poziom 30  
    mpanus napisał:
    Niestety nie mam wolnych,

Dostałeś 2 sztuki? Jeśli tak, to w AVT są jeszcze dwie (a może i więcej). Po publikacji możesz je dostać wystarczy napisać.
    Janusz_kk
    Poziom 21  
    A na allpcb 44*43 przy 20 szt wychodzi $12 co daje 60centów za płytkę czyli 2,30zł :) przy stu wychodzi złoty z groszami.
    mpanus
    Poziom 2  
    Janusz_kk napisał:
    A na allpcb 44*43 przy 20 szt wychodzi $12 co daje 60centów za płytkę czyli 2,30zł :) przy stu wychodzi złoty z groszami.

Hmm... interesujące. Zamawiał ktoś już tam? Mają dobrą jakość? Ciekawe jak krajowym producentom udaje się z nimi konkurować.
    LChucki
    Poziom 30  
    mpanus napisał:
    Ciekawe jak krajowym producentom udaje się z nimi konkurować.

TYm, że nie ma problemu z FV i reklamacjami. Ponadto cena nie jest już tak atrakcyjna jak trzeba zapłacić cło.
    FastProject
    Poziom 28  
    Na obwody drukowane nie ma cła. Płaci się jedynie VAT i kszty odprawy celnej dla agencji (DHL) oraz opłatę celną 17zł. Przy większych zamówieniach na kilkaset złotych opłaca się jak narbardziej nawet z dostawą DHL za kilkadziesiąt dolarów. Płytki są zazwyczaj około tygodnia. Zamawiam średnio raz w miesiącu od JLCPCB lub AllPCB. Ich jakość są zbliżone i dla mnie super. Czasem opisy są mniej ostre ale mi to nie przeszkadza.