Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dipol_28/5-12_21/60 + 3TV (DVB-T)

11 Cze 2019 17:23 291 22
  • Poziom 17  
    Posiadam taką śmieszną instalację antenową w skład której wchodzi:
    - antena Dipol_28/5-12_21/60,
    - 2 rozgałęźniki 1 -> 2 TV

Antena skierowana na Chorągwicę, odległość 26,5 km , brak bezpośredniej widoczności, górka w 20 km.

Niestety nie działa to dobrze, wykręciłem symetryzator z anteny, wkręciłem wzmacniacz LNA-101 oraz dołożyłem zasilacz + separatory przy TV i jest gorzej niż było. Ma prawo to działać? Jak to można poprawić aby odbiór był poprawny, bo aktualnie i sygnał i jakość jest słaba - szczególnie przy TV (10m).
  • Poziom 30  
    Jaki typ rozgałęźników?
    Powinno to wyglądać tak:
    Na czerwono: przejście dla prądu stałego, czerwony prostokąt - zasilacz, szary - separator (po do dwa!)
  • Poziom 17  
    Za rozgałęźnikami właśnie się rozglądam, bo to co jest aktualnie ma już trochę lat.
    np. Signal 2772N + 4252T-AP będzie ok, czy lepiej coś innego ?
  • Poziom 38  
    Przede wszystkim, sygnał jest źle podzielony. Jeden odbiornik dostsje 50% sygnału, pozostałe dwa po 25%.
    Zobacz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15153878#15153878
    Najpierw sprawdź, jak to zadziała bez wzmacniacza. Z zakupem Signala w Krakowie nie będziesz miał problemu.
  • Poziom 43  
    Podłącz antenę bezpośrednio do jednego TV, pomijając rozgałęźniki.(połączenie beczkami) i podaj jaką masz siłę i jakość na poszczególnych kanałach.(23,25,50,7)
  • Poziom 17  
    Niestety działam na czuja, nie posiadam miernika.
    Jeden TV podaje moc i jakość sygnału, dlatego pojawiła się taka informacja w pierwszym poście.
  • Poziom 43  
    Jaki to TV, że podaje słaba? To masz to zrobić wtedy na tym TV i pominąć rozgałęźniki i tylko do tego jednego i wtedy wartości.
    Skoro masz 3 TV to modele wszystkich bo każdy pokazuje siłę i jakość.
    Jak dekodery tak samo.
  • Poziom 34  
    LeDy napisał:
    Jaki to TV, że podaje słaba?

Niektóre tanie modele produkcji tureckiego Vestel-a (np. Sharp, Toshiba, JVC, Hitachi, Panasonic, Orion) nie mają pasków procentowych. Siłę sygnału obrazuje pasek, a jakość określana jest słownie - "brak - słaba - średnia - dobra - bardzo dobra"
    @Loch_Ness - nic nie piszesz o jakości zastosowanych kabli. Dobrej jakości przewody mają tłumienie ok. 1.3-1.7 dB/10 mb. Dwa dobre rozgałęźniki 1/2 to w sumie ok. 6-7 dB. LNA-101 spokojnie powinien skompensować te straty i jeszcze trochę zostanie. Wygląda zatem że problem jest w połączeniach lub uszkodzonym rozgałęźniku.
    Loch_Ness napisał:
    Antena skierowana na Chorągwicę, odległość 26,5 km , brak bezpośredniej widoczności, górka w 20 km.

To jeszcze nie jest problem.
  • Poziom 43  
    _kli_ napisał:
    LeDy napisał:
    Jaki to TV, że podaje słaba?

Niektóre tanie modele

Nie ciebie pytałem!!! Ty myślisz, żartuję, że nie mam pojęcia jakie tak pokazują ?
    Nie czekałem na ciebie!!
  • Poziom 17  
    Jeśli chodzi o TV to sprawa wygląda następująco (model TV przypisany do odcinka kablowego):
    14m - Toshiba 22BL712G - Vestel 17pw80 v2
    1m - Sony KDL-32EX500
    10m - Samsung UE40ES6100

Co do sygnału to najgorzej jest na Samsungu.

Jutro będę miał rozgałęźnik signala na 3, zarówno niskostratny, jak i taki do zastosowania z wzmacniaczem. Wszystkie odcinki kablowe niezależne więc będzie można coś diagnozować.
    Przewody raczej markowe typu TRISET-113, jednak 10m do samsunga to noname z LeroyMerlin.
  • Poziom 43  
    Loch_Ness napisał:

Co do sygnału to najgorzej jest na Samsungu.

Aleś napisał???? Mądrzejszego w menu nie możesz znaleźć?
  • Poziom 17  
    Ok, we wszystkich kanałach 23,25,50,7 mam 0% (menu -> kanał -> strojenie ręczne)
  • Poziom 43  
    A co z pominięciem tego co napisałem, zrobiłeś??????????
  • Poziom 17  
    Dzisiaj podłączałem TV bezpośrednio pod antenę i sprawa wygląda następująco:
    - TV 1 - wszystko działa idealnie,
    - TV 14 - wszystko działa idealnie,
    - TV 10 - wszystko działa idealnie po zastosowaniu wzmacniacza LNA-101/ zasilacza przy TV

Ostatecznie zamontowałem rozgałęźnik na 3 i zasilacz przy TV 10 (w antenie LNA-101)... i niestety MUX'a 8 nie ma na żadnym TV, reszta działa idealnie.
  • Poziom 34  
    Loch_Ness napisał:
    podłączałem TV bezpośrednio pod antenę i (...) wszystko działa idealnie
    Loch_Ness napisał:
    zamontowałem rozgałęźnik na 3 i (...) niestety MUX'a 8 nie ma na żadnym TV

"Wszystko" - czyli mux-8 także?
    LNA wzmacnia tylko sygnał UHF. VHF pozostaje pasywny. Aby wzmocnić zsumowany sygnał VHF+UHF wychodzący z anteny, musiałbyś zastosować szerokopasmowy wzmacniacz przelotowy na kablu wychodzącym ze zwrotnicy do rozgałęźnika (w części UHF montujesz symetryzator).
    Czy zestaw masz zmontowany w taki sposób ... :?:
  • Poziom 17  
    Tak, mux-8 też odbierało na bezpośrednim połączeniu. Zestaw oczywiście zmontowany tak jak na załączonym rysunku.
  • Poziom 34  
    Rozgałęźnik w paśmie VHF tłumi sygnał ok. 6 dB. Skoro bez niego odbiór mux-8 był poprawny, niezbyt mocny przelotowy (np. APL-103e) powinien pomóc.
  • Poziom 17  
    Co do rozgałęźnika to aktualnie mam Signala 4253T-AP. W szufladzie niskostratny 2773N więc spróbuje jeszcze wsadzić symetryzator + 2773N .... czy raczej nie pójdzie bez wzmacniacza się nie obejdzie ?
  • Poziom 34  
    Loch_Ness napisał:
    aktualnie mam Signala 4253T-AP. W szufladzie niskostratny 2773N

2773N w paśmie VHF ma tłumienie ok. 5.5 dB, a 4253T-AP ok. 6.5 dB, czyli bardzo zbliżone.
  • Poziom 43  
    Niestety moc kanału 7 jest dość mała w stosunku do pozostałych MUX i do podzielenia jest za słaby. Pozostaje wariant w obu antenach symetryzatory a wzmacniacz na przewód jakiś z tych podanych w linku APL..
  • Poziom 17  
    Wzmacniacz z puszczaniem napięcia czy bez? APL puszcza napięcie, bo nie mogę dotrzeć do takiej informacji ?
  • Poziom 43  
    Oczywiście wzmacniacz na przewód nie może puszczać napięcia dalej czyli na symetryzator bo będzie zwarcie.
    Na pewno W-20 , WB-22 nie przepuszczają .
  • Poziom 34  
    Loch_Ness napisał:
    APL puszcza napięcie

Ja czasem stosuję APL-e i na pewno nie przepuszczają. Oczywiście istotne jest właściwe podłączenie (zgodnie z opisem na obudowie).