Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ŁUPARKA MECHANICZNA DO ŁUPANIA DREWNA - dobór podzespolów

ORZEŁ 80 11 Cze 2019 22:01 33 1
    ORZEŁ 80
    Poziom 3  
    Witam.
    Chciałbym skonstruować łuparkę mechaniczną do łupania drewna dębowego. W związku z tym potrzebuję dużego nacisku. Wiem że pewnie znajdzie się ktoś, kto będzie krzyczał, że to niebezpieczne i wbrew jakimkolwiek zasadom BHP...ale...do rzeczy posiadam tokarkę mocną, solidną, która chce przerobić na łuparkę. Potrzebuje silnik i reduktor - przekładnie WD 250 lub WD 325. Panowie jak dobrać parametry tzn.jaki silnik najlepiej 3kW czy może 5,5kW na jakie obroty aby dawał radę łupać dęba i jakie przełożenie. Czy jest, a w zasadzie wiem że są, wzory do obliczania takich rzeczy, ale jakiego wzoru użyć, aby wyliczyć moc łupania(siła nacisku na łupkę średnicy ok 20cm i długość 30cm), która musi być duża dla twardego drewna.(a właśnie czy 12T nacisku dla dębowej łupki wystarczy). Czy długość ramion ma znaczenie. Chciałbym aby przerwa w rozłupywaniu była min. 5-7sek. (Czas na spokojne położenie łupki bez ryzyka utraty palców). W załączeniu załączam filmik o co mi chodzi i drugi co już posiadam zrobionego...pozdrawiam z góry dziękuję za wszelkie sugestie i dziękuję za rady typu "Zdzicho podziabie siekiera za wino" czy dziabanie to samo zdrowie. Nie mam czasu aby brać urlop 3 dni aby dziabac drewno chcę usprawnić i ułatwić sobie pracę, a mam super Fiskarsa którym do tej pory radzę sobie z problemem mimo bólu krzyżowo - lędźwiowego na drugi dzień, po "przedziabaniu" 6-7m (pozostało drugie tyle....:-))
    Załączniki:
    VID_20190525_183638.mp4
    Download
    (79.89 MB)
    Łuparka mechaniczna do łupania drewna dębowego.
    IMG_20190525_182746.jpg
    Download
    (972.59 KB)