Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie telefonem klimatyzacji własnej roboty.

12 Cze 2019 15:03 138 5
  • Poziom 6  
    Witam chciałbym zrobić sterowanie do klimatyzacji własnej roboty. Składa się ona z 4 płytek Peltiera 140 w. Wszystko by się odbywała przez aplikację na telefonie która sam bym zrobił. Funkcje które by były to np żeby można było ustawić ją na czas albo by chłodziła od 25stopni a gdy spadnie do 20 przestawała chłodzić ustawianie prędkości wentylatora który daje chłód. Ile stopni jest na płytkach po obydwu stronach i jaka temperatura powietrza jest w pomieszczeniu oraz wylotowa. Czy dało by się to zrobić na rasberry pi ? Jakie elementy są mi potrzebne do osiągnięcia takiej funkcjonalności ? Będę wdzięczny za podpowiedzi.
  • Poziom 42  
    Piotr562 napisał:
    Jakie elementy są mi potrzebne do osiągnięcia takiej funkcjonalności ? Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Witaj.
    Zdajesz sobie sprawę że będziesz musiał chłodzić moduły Peltiera na których wydzielało się będzie jakieś 700W, do tego moduły muszą pracować w niskiej temperaturze, rzędu 40* po stronie gorącej? Moim zdaniem nierealne. Programować niestety nie umiem, więc w tej kwestii nie pomogę, ale porzuć moduły Peltiera do takich zastosowań. Zamiast klimatyzatora wyjdzie Ci wielka grzałka. Zastosuj lepiej zwykły układ sprężarkowy (jak z lodówki), oczywiście jeżeli masz na to środki i znajomości.
    Jeżeli nie, to polecam zwykły wentylator oraz blok lodu (w plastikowym worku/pojemniku żeby pokoju nie zalać). Woda ma 4x większe ciepło właściwe oraz 1000x większą gęstość. Oznacza to mniej więcej, że ogrzanie 1kg lodu o pół stopnia powinno schłodzić 10 metrów sześciennych powietrza (czyli 10kg) o jakieś 20 stopni. Biorąc pod uwagę straty i to że chłodzimy też ściany, potrzebujesz pewnie 3-4 kg lodu żeby zrobić całkiem porządną klimę. Nic tylko lodu dorzucać.
  • Poziom 14  
    jeśli chcesz klimatyzować mieszkanie - musisz skorzystać z klimatyzacji freonowej. Ogniwo peltiera się nie nadaje bo tak jak kolega pisał bardziej tym ogrzejesz mieszkanie niż ochłodzisz. Na dodatek koszt prądu bedzie ogromny.

Akurat aplikacja i sterowanie ma tu najmniejsze znaczenie
  • Poziom 6  
    Ale ja mam zrobiona już taką klimatyzację, ciepło jest wydalane na zewnątrz chłodzone są blokiem wodnym a na dworzu wielki wentylator który to schładza, do małego pomieszczenia się nadaję. A skąd ja wezmę układ chłodzący na freon musiałbym kupić cała lodówkę wymontować bo na allegro nie sprzedają już wymontowanych.
  • Poziom 14  
    Lodowka ma za mala moc raczej musialbys kupic splita lib jednostke przenosna. Tak czy inaczej na peltiera to sie nie oplaca bo koszt energii bedzie z 7x wyzszy niz klimatyzacji z pompą ciepła

Dodano po 2 [minuty]:

Jesli chodzi o sterowanie to bez problemu zrobisz to na rpi. Wystarczy dokupic plytke z przekaznikami sterowana stanami logicznymi z optoizolacja. Stany z portow gpio wyslesz na przekaźnik i gotowe. Temperatuty mozesz wczytac przwz czyjniki dsb1820 na 1wire
  • Poziom 6  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi. No tutaj masz rację trochę to prądu pobiera może warto by się zainteresować jakim mocny agregatem chłodniczym np z lodówki sklepowej. Przy takich lodówkach jest zawsze chłodno wręcz zimno, może by sobie poradziła .

Dodano po 2 [minuty]:

Dobra zaraz odpiszę bo od zarządcy w pracy ochrzan dostałem że robię sobie na telefonie a i tak nic nie mam do roboty