Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepalony moduł woltomierz-amperomierz w prostowniku

12 Cze 2019 15:14 396 6
  • Poziom 13  
    Cześć. Zamontowałem sobie do starego prostownika (na triaku) moduł dsn-vc288 (woltomierz z amperomierzem) z bocznikiem 50A. Jednakże podpiąłem inaczej bocznik tzn. wziąłem + z prostownika na pierwszy zacisk bocznika a wyjście bocznika do odbiornika. Oczywiście kable pomiarowe te grubsze z modułu, czerwony do bocznika + a czarny do wyjścia bocznika. Kabel pomiarowy woltomierza(żółty) oraz zasilanie(czerwony) modułu podłączyłem do bocznika bo tam jest napięcie wiec chciałem je wykorzystać. Czarny kabel(masa) modułu do - prostownika. Po włączeniu delikatny trzask i moduł się spalił. Poszła ścieżka masy.
    Schemat jak powinno być podłączone.
    Przepalony moduł woltomierz-amperomierz w prostowniku
    Ja tak jak by bocznik dałem odwrotnie. Nie na - tylko na +. Ponad to kabel żółty i czerwony z modułu do bocznika.
    Pytanie gdzie popełniłem błąd?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 39  
    wolacinio napisał:

tu
    wolacinio napisał:
    podpiąłem inaczej bocznik tzn. wziąłem + z prostownika na pierwszy zacisk bocznika a wyjście bocznika do odbiornika.

Na schemacie masz wyraźnie zaznaczone jak to należy połączyć.
    Z tą różnicą, że jak zasilanie modułu (czerwony cienki) podłączasz pod napięcie mierzone (cienki żółty), to jest wskazane pozostawić w powietrzu (nigdzie nie podłączać) masę modułu (cienki czarny). Wskazane też jest, aby w tym przypadku (prostownik), moduł zasilić napięciem obniżonym, np do 10V na diodzie Zenera.
  • Poziom 13  
    gimak napisał:
    wolacinio napisał:

tu
    wolacinio napisał:
    podpiąłem inaczej bocznik tzn. wziąłem + z prostownika na pierwszy zacisk bocznika a wyjście bocznika do odbiornika.

Na schemacie masz wyraźnie zaznaczone jak to należy połączyć.
    Z tą różnicą, że jak zasilanie modułu (czerwony cienki) podłączasz pod napięcie mierzone (cienki żółty), to jest wskazane pozostawić w powietrzu (nigdzie nie podłączać) masę modułu (cienki czarny). Wskazane też jest, aby w tym przypadku (prostownik), moduł zasilić napięciem obniżonym, np do 10V na diodzie Zenera.

Jestem ciekaw skąd taką informacje wyciągnąłeś, że czarny cienki kabel musi być w powietrzu? Nie wydaje mi się, że to mógł być problem. Tak samo napięcia zasilania dla modułu to 4V - 30V. Wydaje mi się bardziej błędem było odwrotne podpięcie bocznika. Zawsze mnie to dziwiło bo w szkole i na studiach uczyłem się, że amperomierz powinnien być wpięty przed odbiornikiem a tu jest odwrotnie. Czy ktoś coś jeszcze doda?
  • Moderator HydePark/Samochody
    wolacinio napisał:
    powinnien być wpięty przed odbiornikiem a tu jest odwrotnie.

Jest wpięty.
    wolacinio napisał:
    Czy ktoś coś jeszcze doda?

Jest to całkowicie normalne połączenie.
    wolacinio napisał:
    bo w szkole i na studiach uczyłem się, że amperomierz powinnien być

Współczuję takich nauczycieli.
  • Specjalista Automatyk
    Błąd popełniłeś nie stosując się do zalecanego sposobu podłączenia. W twoim 2 zdaniu masz odpowiedź gdzie popełniłeś błąd. Tory prądowe i napięciowe nie są odseparowane galwanicznie od siebie. Czarne przewody pewnie są (a raczej były) połączone razem poprzez ścieżkę masy. A więc wspaniałe zwarcie dla prostownika.
  • Poziom 39  
    wolacinio napisał:
    Jestem ciekaw skąd taką informacje wyciągnąłeś, że czarny cienki kabel musi być w powietrzu? Nie wydaje mi się, że to mógł być problem.

Informację tą znalazłem w internecie jak padł mi moduł. Nie twierdzę,że to mogło być przyczyną, ale ja przy pierwszym takim module, który zamontowałem do prostownika i czarne przewody połączyłem razem. Moduł wprawdzie nie padł przy pierwszym włączeniu prostownika do sieci, chyba za czwartym lub piątym razem zadymiło się z niego i wyświetlacz zgasł. Z tego to co było widać, to padł układ obniżający napięcie zasilania modułu do 3.0 V. Musiało coś jeszcze zostać uszkodzone, bo jak podałem bezpośrednio napięcie 3.0 V, to wyświetlacz pozostał dalej martwy.
    W moim przypadku przyczyną mogło być też to, że do zasilania modułu wykorzystałem bezpośrednio napięcie mierzone, a nie obniżone (stabilizowane) tak jak wcześniej pisałem (takie zalecenie też znalazłem w internecie), a prostownik był zasilany nie z sieci, a z agregatu prądotwórczego. Przy montażu następnych czterech takich modułów, zastosowałem się do tych wskazówek i na razie wszystkie działają.