Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wyborem głośników 20cm i 10cm

12 Cze 2019 17:12 105 12
  • Poziom 9  
    Witam potrzebuje pomocy z doborem głośników pod kolumny o wielkości 88cm wysokosci, 31cm szerokosci i 26cm głebokosci. Otwory sa nietypowe mam 4 otowry ale wymieniam tylko 3 glosniki . 2 z nich maja otwory 20cm ale głosniki maja 18cm. inny maly otwor ma szerokosc wewnatrz 6cm ale glosnik ma 10cm, zalacze zdjecia zeby to zobrazowac. Powiedzcie panowie jakie glosniki w tym zamontowac zeby weszlo i zeby dobrze gralo. Problem z wyborem głośników 20cm i 10cm Problem z wyborem głośników 20cm i 10cm Problem z wyborem głośników 20cm i 10cm

• Poziom 43  
    Co to za kolumny?
    Co było napisane na oryginalnych głośnikach?
    Nie możesz montować sobie od tak tego co Ci się podoba bo to nie zagra.
  • Poziom 9  
    Prosze was o dobor glosnikow w miare dopasowane pod takie skrzynie jakie mam. Wzmacniacz daje 200w rms na kanal . Glosniki jak dla mnie nie musza sie zgadzac mocowo z poprzednimi , wazniejsze dla mnie jest by te 200 watow sie nie marnowalo. w kazdej kolumnie chce wymienic te 2 wieksze i jeden maly, wysokotonowka zostaje.kolumny maja z tylu bass reflex. Oto skrzynia : Problem z wyborem głośników 20cm i 10cm

• Poziom 43  
    Chcesz mocniejsze? Kup gotowe
    sosarek napisał:
    Nie możesz montować sobie od tak tego co Ci się podoba bo to nie zagra.

Czego w tym zdaniu nie rozumiesz?
  • Poziom 9  
    a niby dlaczego nie moge montowac pod litraż skrzyni? a jak by nie bylo poprzednich albo skrzynia samorobna? prosze o pomoc w wyborze pod rozmiar a nie dywagacje co moge.

• Poziom 43  
    Skrzynia była liczona pod konkretne modele głośników, podobnie dobierana zwrotnica - i tyle.
    Zamontować możesz cokolwiek - ale to nie zagra - zrozumiesz to w końcu?
  • Poziom 9  
    czy sugerujesz,ze jesli by nie bylo starych glosnikow nie dobiore pod skrzynie danego rozmiaru nowych? ehhh fachowiec auudiofil

Moderowany przez Mirek Z.:

Zaniżanie poziomu forum, fatalna pisownia, obrażanie pomagającego. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.9, p.3.1.13, p.3.1.17. Ostrzeżenie.

• Poziom 43  
    PietrroGDY napisał:
    a niby dlaczego nie moge montowac pod litraż skrzyni?
    sosarek napisał:
    Skrzynia była liczona pod konkretne modele głośników, podobnie dobierana zwrotnica - i tyle.
    Zamontować możesz cokolwiek - ale to nie zagra

Kolega Autor zamiast się unosić (rozumiem, że gorąco) powinien najpierw poszukać odpowiedzi w sieci - na forum już o tym pisywano wielokrotnie, ale widzę, ze to nie jest dla Kolegi argument, bo w takim wypadku zastanowiłby się chociażby nad słowami Kolegi sosarek zamiast się obruszać.

Kazda kolumkna jest liczona. Liczona pod konkretne głośniki a do nich z kolei dobiera się zwrotnice i na dodatek jeszcze sprawdza w praktyce (za pomocą odpowiednich pomiarów - ucho ludzkie jest omylne) i wprowadza poprawki. Tak więc objętość obudowy i średnica otworów to niestety zbyt mało, żeby zaproponować "zamienniki" - a sam Kolega zażyczył sobie :
    PietrroGDY napisał:
    zeby dobrze gralo

Jak ma grać dobrze muszą być głośniki dokładnie takie jak były oryginalne, albo od nowa trzeba by było wszystko liczyć, poprawiać itp.

• Poziom 43  
    Widzę że czytanie ze zrozumieniem jest problemem, na to już nic nie poradzę.
  • Poziom 43  
    PietrroGDY napisał:
    ehhh fachowiec auudiofil

Ładnie to tak obrażać kogoś, kto próbuje pomóc? Nakierować na odpowiednie rozwiązanie?
    Jak Kolega by się czuł, gdyby go nazwać upartym ignorantem wymagającym by specjalnie dla Niego naginać prawa akustyki?

Dodano po 5 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    najpierw poszukać odpowiedzi w sieci

A jest gdzie i w czym wybierać:
    https://www.youtube.com/watch?v=7yt7bzemqn0
    https://www.youtube.com/watch?v=0c9v72pzJUc
    Dodam, że w wyżej podanych filmach wyjaśnienia są dość ogólnikowe i nie uwzględniają wszystkich zależności.
    Więcej niech Kolega szuka już na własna rękę.
  • Poziom 9  
    przepraszam, nie chcialem nikoogo obrazic.Licze tylko na szybka i fachowa odpowiedz apropo glosnikow i jesli trzeba wykrece je ponownie.co do zwrotnicy zamierzam kupic nowe pod 200w. zalezy mi na brzmieniu ale tez nie chce przerostu formy nad trescia bo kazdego hz i tak nie uslysze i ma grac w miare czysto a niekoniecznie fenomenalie. filmy obejze lecz ja planuje zrobic z tego kolumny 200w i tylko o dobor glosnikow mi chodzi a nie cala audiofilska otoczke...

• Poziom 43  
    PietrroGDY napisał:
    planuje zrobic z tego kolumny 200w i tylko o dobor glosnikow mi chodzi a nie cala audiofilska otoczke...

To nie żadna otoczka a PODSTAWY - zrozum to wreszcie.
    Albo zamontujesz takie jak były w oryginale albo kupisz sprawny zestaw.
  • Poziom 43  
    PietrroGDY napisał:
    Licze tylko na szybka i fachowa odpowiedz
    Czyli żądasz pokazania paluchem : "Masz koupić te i te glośniki" - niestety, ale tak się nie da. Gdybyś chociaż obejrzał filmy z załączników, może (może..) zrozumiałbyś jak skomplikowane są to wyliczenia od ilu parametrów zależne. Dla Twoich głośników zapewne nie uda się znaleźć parametrów TS (mowa o nich w filmie z załącznika oraz innych z tej serii), a to niezbędne by móc poszukać czegoś co chociaż w przybliżeniu pozwoli na wybór zamiennika.
    Podobnie jak i kwestia zwrotnicy - kupno na podstawie li tylko mocy i ewentualnie ilości dróg (głośników) nie jest nigdy dobrym pomysłem; takie zwrotnice są uniwersalne i z samej nazwy wynika, ze mają (zwracam uwagę na słowo :"mają") pasować do wszystkich kolumn - byle ilość głośników i moc się zgadzała... A przecież wiadomo, że "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego". Ale to akurat najmniejszy problem - gorzej jak z powodu niezgrania parametrów zwrotnicy z parametrami głośników szlag trafi wzmacniacz.... a wbrew pozorom jest to możliwe.
    W każdym razie powyższe nie ma nic wspólnego z Audiofilizmem. To po prostu elementarna wiedza z zakresu budowy kolumn głośnikowych.

Zapewne w końcu skończy się to tym, ze kupisz jakieś tam głośniki (byle tanio i żeby się dziura zgadzała a i moc "nie mniej niż") podłączysz do przypadkowej (uniwersalnej) zwrotnicy i ... no właśnie., Jak znam życie będziesz zadowolony, bo gra i dudni basem (chociaż to akurat ryzyk-fizyk) no i zapewne zaraz potem napiszesz coś w stylu " A ja wstawiłem taki i taki głośnik i gra głośno i dobrze", ale po jakimś czasie zaczniesz zauważać coś na co początkowo nie zwróciłeś uwagi, że czegoś brakuje, że coś jest nadmiernie uwypuklone w dźwięku, że... (i tu jeszcze wiele możliwości), albo spali się jakiś głośnik, czy inny element np. zwrotnicy (o wzmacniaczu już pisałem) - wtedy możesz już mieć pretensje tylko do siebie.
    Naprawdę - Rozumiem Cię i wiem że jako laik możesz sobie nie zdawać sprawy że nie jest to takie proste jak wbicie gwoździa, i w związku z tym żądasz jednoznacznej i najlepiej błyskawicznej odpowiedzi, ale.... naprawdę nie jest to ani proste ani szybkie do zrobienia... a w wielu wypadkach niemożliwe.