Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ST prezentuje nowe, dwurdzeniowe mikrokontrolery STM32H7

ghost666 12 Cze 2019 21:02 378 2
 • ST prezentuje nowe, dwurdzeniowe mikrokontrolery STM32H7
  Firma STMicroelectronics wprowadziła do sprzedaży nową rodzinę mikrokontrolerów - STM32H7. Są to dwurdzeniowe układy z rdzeniami ARM. Jak twierdzi STM, są to najpotężniejsze układy tego rodzaju dostępne obecnie na rynku - posiadają wysoką wydajność przy niskim poborze mocy, oferując jednocześnie zaawansowane mechanizmy np. wspierające bezpieczeństwo danych.

  Nowe układy oparte są na taktowanym zegarem 480 MHz Cortex-M7, najbardziej wydajnym członku rodziny ARM Cortex-M. Do tego STM Dodał rdzeń Cortex-M4 taktowany 240 MHz. Ten MCU ustanawia nowe rekordy prędkości - osiąga 1327 DMIPS i 3224 CoreMark wykonując program z wbudowanej pamięci Flasha. Akcelerator Chrom-ART zapewnia dodatkowy wzrost wydajności dla grafiki. Aby zmaksymalizować sprawność układu, każdy rdzeń działa we własnej domenie zasilania i może być indywidualnie wyłączany, gdy nie jest potrzebny.

  Programiści mogą aktualizować istniejące aplikacje dzięki elastycznemu wykorzystaniu dwóch rdzeni. Mogą oni dodać zaawansowany interfejs użytkownika do aplikacji, takiej jak sterownik silnika, poprzednio obsługiwany przez jednordzeniowy układ z rdzeniem ARM Cortex-M4, poprzez migrację starszego kodu do STM32H7 Cortex-M4 z nowym GUI działającym na Cortex-M7. Innym przykładem jest zwiększenie wydajności aplikacji poprzez odciążenie intensywnych zadań, takich jak sieci neuronowe, sumy kontrolne, filtrowanie DSP lub kodeki audio i przeniesienie ich na wydajniejszy rdzeń Cortex-M7.

  Architektura dwurdzeniowa pomaga również uprościć tworzenie kodu i przyspieszyć wprowadzanie na rynek projektów, w których kod interfejsu użytkownika może być rozwijany oddzielnie od funkcji sterowania lub komunikacji w czasie rzeczywistym.

  Mikrokontrolery STM32H7 są wyposażone w klucze i natywne wsparcie dla usług bezpieczeństwa, w tym dla bezpiecznej instalacji oprogramowania układowego (SFI). SFI pozwala zamawiać urządzenia w dowolnym miejscu na świecie i udostępniać zaszyfrowane oprogramowanie sprzętowe zewnętrznej firmie, która programuje układy, bez ujawniania niezaszyfrowanego oprogramowania. Dodatkowo, wbudowana obsługa bezpiecznego ładowania i aktualizacji oprogramowania układowego (SB-SFU) chroni aktualizacje i poprawki firmware.

  Wykorzystanie tego rodzaju mikrokontrolerów pozwala na dużo większą integrację w porównaniu do typowych procesorów, wymagających zewnętrznej pamięci danych i RAM. SRAM i Flash w układzie wykorzystuje ECC, dla zwiększenia bezpieczeństwa. Pozwala to na projektowanie bardziej kompaktowych urządzeń. Jeśli jednak wbudowany SRAM to za mało, to Cortex-M7 w systemie posiada szeregowe i równoległe interfejsy, pozwalające na podłączenie zewnętrznej pamięci.

  W układach znajdziemy szereg różnych peryferiów, takich jak 16-bitowe przetworniki analogowo-cyfrowe, sensory temperatury, jak i kontrolery wielu interfejsów, takich jak Ethernet, FD-CAN itp.

  STM32H7 wchodzą właśnie do produkcji - są już dostępne próbki deweloperskie. układy oferowane są w szerokiej gamie obudów, m.in. w WLCSP. Ceny zaczynają się od 8,19 dolara (przy zamówieniu 10 tys sztuk) dla wersji dwurdzeniowej. Jednordzeniowe układy z tej rodziny także są dostępne, a ich ceny zaczynają się od 3,39 dolara.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334788

  Fajne! Ranking DIY
 • #2
  simw
  Poziom 21  
  Hmm, coś nie tak z tym artykułem.
  STM32H7 nowa rodzina? Przecież od dawna są takie procesory jak STM32H750. Z tym, że to są jednordzeniowe jednostki.
  Może chodzi o nowe modele w już istniejącej rodzinie? Ale nadal coś nie pasuje. W jednej rodzinie uC jedno oraz dwurdzeniowe?
  Takie oto naszły mnie wątpliwości...
 • #3
  Marek_Skalski
  Poziom 35  
  simw napisał:
  Może chodzi o nowe modele w już istniejącej rodzinie? Ale nadal coś nie pasuje. W jednej rodzinie uC jedno oraz dwurdzeniowe?

  Wystarczy sprawdzić informację u źródła: STM32H7xx
  Układy z oznaczeniem STM32H7x5 lub STM32H7x7 mają 2 rdzenie: Cortex-M7 + Cortex-M4. Poza tym, wcześniej produkowane układy z jednym rdzeniem Cortex-M7 zostały poprawione i nowe rewizje pracują z zegarem 480 MHz.

  Moim zdaniem znacznie ciekawsze są STM32G4x4 ze względu na sprzętowe akceleratory obliczeń.