Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie domofonu Somfy V300 z szyfratorem i przyciskiem wyjścia VIDOS

13 Cze 2019 11:00 1122 5
  • Poziom 2  
    Witam

Jak w temacie. Mam założony domofon Somfy V300 - stacja bramowa ma 7 styków:
    M+ M- (do monitora) / NC COM NO (pod COM i NO podłączyłem bramę) / + - (da zaczepu, podaje 12V)

Do tego układu mam domontować Szyfrator VIDOS ZS30 oraz przycisk wyjścia VIDOS OP05
    VIDOSY zasilane z jednego zasilacza 12V, Mają złącza NO COM i NC. Na schematach w instrukcji jest pokazane, że można NO (-) i COM (+) spiąć z zasilaczem żeby bezpośrednio puścić 12V na zaczep. Podłączenie domofonu Somfy V300 z szyfratorem i przyciskiem wyjścia VIDOS

Poniżej schemat okablownaia - podłączane z osobna każde urządzenie jak trzeba. Ale zanim zepnę wszystko razem w zaczepie wolę się upewnić czy czegoś nie brakuje - w sensie jak zareaguje zasilacz jak podam 12V z domofonu. Mam wątpliwość czy nie jest potrzebny dodatkowy przekaźnik, żeby wszystko od siebie odseparować. Ewentualnie czy diody prostownicze coś pomogą. Jeżeli przekaźnik to jaki.

Dzięki z góry za pomoc.

Podłączenie domofonu Somfy V300 z szyfratorem i przyciskiem wyjścia VIDOS
  • Pomocny post
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Można to oczywiście zrobić na wiele sposobów, ale ja akurat bym to zrobił tak:
    zaczep podłączamy pod wyjście zaczepu zamka szyfrowego.
    na wyjściu sterującym zaczepem domofonu ( czyli w miejsce zaczepu) dajemy przekaźnik z cewką na 12VDC a jego styki robocze ( NO COM) podłączamy do wejścia na przycisk otwarcia w zamku szyfrowym. ( zgodnie ze schematem/instrukcją zamka szyfrowego
    równolegle do styków przekaźnika dajemy przycisk wyjścia (tak jak to jest narysowane na schemacie)
    Wtedy całe sterowanie zaczepem ( z zamka, z przycisku wyjścia podłączonego do zamka, jak i domofonu) idzie przez zamek szyfrowy. Wyjście domofonu z podłączonym przekaźnikiem, robi po prostu za kolejny przycisk wyjścia w zamku szyfrowym. Takich przycisków skoro działają w NO, możemy podłączyć równolegle nieskończoną ilość.
    O sposobach podłączenia zamka szyfrowego z domofonem traktuje między innymi ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3576661.html
  • Poziom 2  
    Dziękuję za pomoc. Że też od razu nie wpadłem na to aby podłączyć przycisk pod szyfrator... ale do rzeczy:
    1. Proszę o polecenie jakiegoś sprawdzonego przekaźnika, domofon daje max 800mA, zaczep bierze 600mA nie wiem czy ma to znaczenie ale wolę od razu dać jak najwięcej info żeby nie marnować Waszego (drodzy koledzy) cennego czasu ;)
    2. Pod co najlepiej podłączyć masę??
    3. Przekaźnik może być w słupku przy stacji bramowej czy lepiej wywalić go do domu?
    4. Czy poprawiony schemat jest poprawny NO i COM w dobre miejsce w szyfratorze - NO do pomarańczowego a COM do zielonego GND?
    po prawej stronie na schemacie opisane wyjścia z szyfratora.

Podłączenie domofonu Somfy V300 z szyfratorem i przyciskiem wyjścia VIDOS

Robicie dobrą robotę :) fajnie, że są ludzie, którzy bezinteresownie chcą pomóc takim niepełnosprytnym jak ja :P

Pozdrawiam Jakub
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    W twoim przypadku przekaźnik będzie zwierał styki otwarcia, a nie sterował zaczepem. Praktyczni zero obciążenia. Może być praktycznie każdy.
    Przykłady:
    1. przekaźnik jzc 4123 https://www.napad.pl/produkty-121-6340-przekaznik-jzc-4123.htm

2. Moduł przekaźnikowy Pulsar PU-1 AWZ 510 https://www.napad.pl/produkty-121-1787-modu-przekanikowy-pu1-awz-510-1118.htm

3. Moduł przekaźnikowy RM85 12V 1P
    https://www.napad.pl/produkty-121-3216-modu-przekanikowy-rm85-12v-1p-5998.htm

Wszystkie są na 12V DC, cewka żadnego z nich nie pobiera więcej niż kilkadziesiąt mA a wyjście Twojego domofonu może dostarczy do 800mA. Przez styki robocze każdego z nich można przepuścić do 1A więc mógłbyś nawet przez nie gdyby istniała taka konieczność, poprowadzić zasilanie zaczepu a nie tylko jego sterowanie.
  • Poziom 2  
    Działa aż miło. Potwierdzam poprawność schematu.