Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM8 odpowiednik dla wewnętrznego źrodło odniesienia AVR

korneliusz1 13 Cze 2019 12:25 42 0
    korneliusz1
    Poziom 5  
    Cześć

Ze względu na niższą cenę mikrokontrolerów z rodziny STM8(STM8S103F3P6 oraz STM8S003F3P6) postanowiłem się z nimi zmierzyć. Do tej pory bawiłem się trochę w AVR, ale też nie jestem specjalistą ;).

Mam zamiar stworzyć projekt, który byłby zasilany z baterii litowo jonowej. Podczas pracy układu chciałbym mierzyć napięcie jakie panuje na baterii. W przypadku rodziny AVR można ustawić źródło odniesienia zamiast napięcia zasilania i po zastosowaniu prostego rezystorowego dzielnika napięcia uzyskać po przeliczeniu w miarę dokładny wynik.

Mój układ będzie pracował z różnymi modułami, które potrzebują 3.3V, w związku z tym napięcie z akumulatora będzie obniżone przez liniowy stabilizator XC6206P332MR-G.

Teraz rozwiązań mojego problemu może być kilka, w związku z tym prosiłbym was o stwierdzenie, które są błędne i nie będą działać:

Pomysł nr 1) mierzenie napięcia odnosząc się do napięcia zasilania (3.3V), wadą może być to, że gdy spadnie napięcie poniżej 3.55V wraz z dalszym spadkiem napięcia napięcie na mikrokontrolerze również spada. Zaletą jest brak dodatkowych elementów i zużytych nóżek układu

Pomysł nr2) umieszczenie zaporowo diody zenera np 2.4V lub 2.7V i zmierzenie wartości jaką zwróci ADC, po czym przeliczenie wartości odczytanej z baterii na napięcie. Wadą jest to, że aby to było oszczędne najlepiej byłoby włączać diodę tylko na czas pomiaru, czyli zajmujemy 3 piny(adc dla ogniwa, adc dla zenera i pin IO do podania napięcia dla diody, żeby płynął prąd tylko w czasie pomiaru)

Pomysł nr3) Czytając notę katalogową zauważyłem, że jest nóżka układu VCAP i odpowiada ona za stabilizację napięcia 1.8V dla rdzenia mikrokontrolera. Można byłoby to napięcie wykorzystać podobnie jak w pomyśle 2 używając 2 pinów mikrokontrolera oraz nie używając elementów zewnętrznych.

Najchętniej bym zastosował pomysł nr 3. Czy mógłbym się odnieść do napięcia VCAP i czy nie spowodowałoby ono niepotrzebnych problemów związanych z jakimiś zakłóceniami albo niepożądaną pracą układu?