Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tv rosyjski WITIAŹ 20'- śnieg na ekranie i szum w głośniku

tygrys28 14 Wrz 2005 13:14 1328 6
  • #1 14 Wrz 2005 13:14
    tygrys28
    Poziom 17  

Witam mam problem z z takim rosyjskim 20 calowym TV, którego nazwę się czyta po naszemu WITIAŹ.

Problemów jest sporo jednym z głównych od którego zależy dalsza naprawa jest to czy kineskop jest sprawny ponieważ podczas startu słyszalne są z szyjki kineskopu trzaski i następnie jak przyłożyć ucho do PK słychać syczenie a ogólnie słyszalny jest cichutkie piszczenie.

Siatka obrazowa pojawia się po kilku sekundach jest szum w głośnikach jednak po podłączeniu anteny na ekranie są tylko szumy z silnie widocznymi pionowymi pasami po bokach ekranu, których gęstość waha się w zależności od ustawienia potencjometru kontrastu - czyli tv zachowuje się jakby był bez podłączonej anteny - pozostaje na ekranie śnieg i szum w głośniku . Podczas regulacji potencjometrem jaskrawości z szyjki okresowo słyszalne są te trzaski wspomniane wyżej. Dużo nie posprawdzałem z napięciami bo ten kineskop mnie stresuje ale coś tam sprawdziłem. A więc napięcia z zasilacza według schematu złącza wyjściowym z niego X2(A3) powinny być takie: 125V, 15V ,18V , -15 , 12V a obecnie mierzone wynoszą: 121V, 15V, 17V, 11V i brak jest napięcia ujemnego -15V
    Ogłupiałe są też napięcia na tranzystorach KT 940A na płycie A2 według schematu powinny występować na nich napięcia 220V na ich kolektorach i 100V na ich bazach , na miernik są sprawne natomiast napięcia na nich są albo zawyżone albo zaniżone lub nie ma ich wcale na danej nóżce.

Co wymieniłem: do tej pory na płytce kineskopu R1 który miał 100 kilo a według schematu powinien mieć 10 kilo na płycie A7 większość elektrolitów oraz uszkodzony jeden z pary tranzystorów KT805NM (czyt. kt805im ) było kilkanaście zimnych i to wszystko , strasznie ciężko lutować w tym tv z uwagi na słabej jakości ścieżki - odpadają
    Wymienie jeszce kilka elek w przetwornicy

Proszę w związku z tym o pomoc co konkretnie sprawdzić i wymienić dobrze by go było uruchomić.

0 6
  • #2 14 Wrz 2005 18:02
    DarekK.
    Poziom 16  

Witam, pierwsza sprawa to iskrownik na PK. Spróbuj umyć płytkę w izopropylenie i wysusz suszarką. powinno przestać strzelać jak nie to iskrownik do wymiany. To,że po kilku sekundach pojawia się coś na ekranie to tak ma być. Tak działa oszczędzacz kinola. Sprawdź zasilanie głowicy i p.cz. Pewnie programator padł. Nie mam schematu przy sobie i nie wiem co to te -15 V. Taki Tv, naprawiałem ostatnio 10 lat temu.

0
  • #3 14 Wrz 2005 18:30
    tygrys28
    Poziom 17  

DarekK. napisał:
    Witam, pierwsza sprawa to iskrownik na PK. Spróbuj umyć płytkę w izopropylenie i wysusz suszarką. powinno przestać strzelać jak nie to iskrownik do wymiany. To,że po kilku sekundach pojawia się coś na ekranie to tak ma być. Tak działa oszczędzacz kinola. Sprawdź zasilanie głowicy i p.cz. Pewnie programator padł. Nie mam schematu przy sobie i nie wiem co to te -15 V. Taki Tv, naprawiałem ostatnio 10 lat temu.

schemat moge podesłac bo znalazłem , a co z tymi napięciami na KT940A jak dobrze czytam to jet na nich zbudowany wmacniacz wyzyjny polski zamiennik ich to BF459. Płytke już czysciłem z grubsza iskrownika zapasowego nie posiadam:( Natomiast te -15v wychodzi z zasilacza wdług schematu ale na mierniku go nie ma wogóle na tym pinie napięcia

0
  • #4 14 Wrz 2005 18:51
    DarekK.
    Poziom 16  

jeśli masz kaszę na ekranie to zostaw wzmacniacze wizyjne. Zajmiesz się nimi jak zobaczysz obraz. Ja zaraz zobaczę czy mam gdzieś schemat jakiegoś ruskiego zabytka

0
  • #5 14 Wrz 2005 19:10
    marcinelektronik
    Poziom 27  

Witam.
    Objawy wskazują na uszkodzenie głowicy.
    Sprawdż warikap czy rośnie.
    Pozdrwiam.
    Marcin.

0
  • #6 14 Wrz 2005 19:37
    DarekK.
    Poziom 16  

Na razie to nie wiadomo czy jest kasza na ekranie. Jak jest tylko raster to może być walnięta płyta Cwietnosti. Dlatego niech sprawdzi napięcia głowicy i p.cz tak jak wcześniej napisałem. Płynięcie Var. dałoby jakieś zmiany na ekranie i w głośniku. Co prawda myślę, że kasza jest gdyż szerokość skacze tak jak w ruskim bywało.

0
  • #7 29 Paź 2005 12:26
    tygrys28
    Poziom 17  

Witam Panowie
    tv juz naprawiony uszkodzony był modół p.cz oraz przetwornica dziekjue za sugestię i przepraszam ze w czesniej nie powiadomiłem tym fakcie.

Temat mozna uznac wiec za zamkniety.

0