Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny sterownik markizy sterowany temperaturą wnętrza - jak zrobić?

14 Cze 2019 10:15 261 10
  • Poziom 7  
    Witam.
    Mój kolega posiada przydomowy warsztat ze szklanym dachem, nad którym jest markiza. Wewnątrz temperatura rośnie znacznie w upalne dni. Markiza sterowana jest ręcznie. Plan jest taki by zamontować sterowanie które będzie uzależnione od temperatury wnętrza. Gdy temperatura wzrośnie markiza będzie automatycznie się zasłaniać. Gdy temperatura spadnie do określonego poziomu sterownik odsłoni markize by ogrzać pomieszczenie. Ważne jest utrzymanie stałej temperatury że względu na zaparkowany wewnątrz sportowy samochód na który źle wpływają znaczne jej wahania. Czy jest dostępny gotowy sterownik który umożliwił by takie sterowanie? Jeśli nie jak można wykonać taką instalację? Markiza jest zasilana standardowym silnikiem na 230 V.
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Zwykły regulator temperatury z przekaźnikiem który poda sygnał zamknij przy przekroczeniu określonej temperatury. Przeważnie sonda jest na przewodzie można ją dodatkowo przyczepić do kawałka czarnej blachy tak by temperatura odczytywana była wyższa przy mocnym nasłonecznieniu.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź. Też myślałem nad takim właśnie regulatorem. Tylko one działają na zasadzie on/off a tu potrzebny jest drugi sygnał na otwarcie rolety gdy temperatura spadnie. Dodatkowo problemem jest że sygnał podany na zamkniecie lub otwarcie nie może być stały, jak markiza się całkowicie otworzy nie może być ciągle pod napięciem (tak wydaje mi się w teorii). Lepiej było by gdy po wykonaniu pełnego zakresu pracy silnika sygnał był odcinany.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Jako sterownik można użyć:
    https://adarex.com.pl/Sterownik_temperatury_DUET_BIS
    Dwie niezależne nastawy; np. powyżej górnej - rozścieła markizy, poniżej dolnej - zwija.
    Przy silniku lub na torze markizy muszą być wyłączniki krańcowe, które odcinają zasilanie silnika w skrajnych położeniach.
  • Poziom 7  
    Myślę że faktycznie taki podwójny steownik będzie najlepszym rozwiązaniem. Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Ewentualnie arudino mini albo nano i z modułem wyjścia przekaźnikowego . Rozwiązanie tanie ale trzeba umieć programować. Wtedy w programie można dodać kardynalne czasy wysterowania wyjść. Choć krańcówek nie uniknie się.
  • Poziom 20  
    pafciowaw napisał:
    Jako sterownik można użyć:
    https://adarex.com.pl/Sterownik_temperatury_DUET_BIS
    Dwie niezależne nastawy; np. powyżej górnej - rozścieła markizy, poniżej dolnej - zwija.
    Przy silniku lub na torze markizy muszą być wyłączniki krańcowe, które odcinają zasilanie silnika w skrajnych położeniach.

Nie odcinają zasilania silnika tylko dają info do sterownika "stop open" "stop close".
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    władziowek napisał:

Nie odcinają zasilania silnika tylko dają info do sterownika "stop open" "stop close".

Niekoniecznie - jak silnik jest stosunkowo małej mocy - można potraktować krańcówki zewnętrzne w układzie tak jak krańcówki wbudowane w niektórych silnikach roletowych. Również nie ma potrzeby rozbudowy i rozdzielania na układ "mocy" i układ "sterowania" tak jakby to miało miejsce przy silniku np. 3-fazowym czy 1-fazowym większej mocy.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedzi. Jako że mieszkam poza granicami szukałem podobnych urządzeń tutaj aby nie było problemów z wysyłką. Tu link do sprzętu o który chciałem zapytac czy się nada (cenowo wygląda dobrze i to mnie martwi):

https://www.ebay.de/itm/10A-220V-Digitaler-Te...057987?hash=item2abe766a83:g:AUIAAOSwVRBcEhG6

Kolejna sprawa to to że silnik jest typowym silnikiem do obsługi rolet. Ma wbudowane krancowki czyli jeśli rozumiem urządzenie zatrzyma się tak samo jak zatrzymuje przy ręczny sterowaniu, jeśli trzymam wcisnietym przycisk a markiza jest w pełni otwarta, krańcówka odcina napięcie na silniku, i nie będzie to miało żadnego wpływu na to że zostaną one cały czas pod napięciem?

Nie jestem pewien czy urządzenie powyżej ma wbudowane przekaźniki. Jeśli nie rozumiem że trzeba by dołożyć przekaźniki między sterownik a markizę.
    No i najważniejsze, silnik sterowany jest prawo, lewo czyli typowo zmieniamy plus minus by miał odpowiedni kierunek obrotów. Te sterowniki są do obsługi jak rozumiem oddzielnych urządzeń. Czy podłączenie jednego silnika pod oba wyjścia nie będzie kolidowało? Mam jeden przewód minus i dwa plusy do sterowania prawo lub lewo.
    Może to proste pytania ale nie znam się na tym w teorii, i liczę na łopatologiczne wytłumaczenie.
  • Poziom 20  
    pafciowaw napisał:
    władziowek napisał:

Niekoniecznie - jak silnik jest stosunkowo małej mocy - można potraktować krańcówki zewnętrzne w układzie tak jak krańcówki wbudowane w niektórych silnikach roletowych. Również nie ma potrzeby rozbudowy i rozdzielania na układ "mocy" i układ "sterowania" tak jakby to miało miejsce przy silniku np. 3-fazowym czy 1-fazowym większej mocy.

Nie mogą odcinać zasilania silników, bo jak będą pracować w drugą stronę bez napięcia? Przełączać uzwojenia dla kierunków pracy to owszem. Ale o tym wiedzieć musi sterownik... :)
  • Specjalista Automatyk
    Dla silnika prądu stałego (dwa przewody podłączane do "+" i "-"; a następnie do odwrotnej polaryzacji - by uzyskać ruch w drugą stronę) też jest rozwiązanie: równolegle do krańcówek wstawia się diody prostownicze.
    Tu,sądząc z opisu
    Graveir napisał:
    ...Mam jeden przewód minus i dwa plusy do sterowania prawo lub lewo...

mamy prostsze rozwiązanie: silnik dwu-uzwojeniowy z kondensatorem (w zależności po której stronie kondensatora podamy zasilanie to kręci w daną stronę.
    Automatyczny sterownik markizy sterowany temperaturą wnętrza - jak zrobić?