Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna w kamperze jedno pytanie techniczne

14 Cze 2019 11:27 150 3
  • Poziom 2  
    zbudowałem kampera na bazie auta dostawczego i jestem na etapie uruchamiania instalacji elektrycznej .
    Na początku informuję ,że mam część instalacji na 220v i taka musi być ( wiem , że pojawią się komentarze , że po co lepiej jak jest wszystko na 12v itd. - więc odpowiadam - instalacja na 220v MUSI BYĆ i koniec ( żona się uparła , że na kempingu chce korzystać z suszarki do włosów , itp. )
    I tu pojawia sie jedno nurtujące mnie pytanie natury technicznej . zanim je zadam podam specyfikację instalacji .
    kamper ma własny akumulator ładowany przez alternator , dodatkowy akumulator do instalacji elektrycznej kampera ( który jest ładowany podczas jazdy przez alternator - rozdzielony separatorem blokującym możliwość rozładowania akumulatora pojazdu ) , oraz urządzenie firmy VOLT kombajn składający się z przetwornica 12/220 , modułu solara ( z podpiętym solarem 150watt ) oraz ładowarki akumulatora , które jest na stałe włączone ( tak aby solar ładował dodatkowy akumulator oraz kombajn dawał napięcie 220v na instalację - mam podłączoną chłodziarkę na 220v która ma być cały czas zasilana zarówno podczas pracy silnika jak i przy wyłączonym silniku .
    I tu pojawia się moje pytanie - jeśli podczas jazdy z jednej strony pojawia się ładowanie z alternatora , a z drugiej strony ładowanie z kombajnu ( VOLT ) to czy nie pojawi się jakaś kolizja napięć ? czy nie powinienem zainstalować diody prostowniczej ( np 30 A ) i o jakim prądzie przepływu - jako separatora na kablu który dochodzi do akumulatora dodatkowego od strony instalacji auta - czyli od strony alternatora . czy jednoczesne ładowanie z solara nie uszkodzi mi pracującego alternatora ? i wice wersa czy ładowanie z alternatora nie uszkodzi mi tego kombaju firmy VOLT ( zasilacz awaryjny sinus pro 500s )
    poniżej link do strony z opisem urządzenia
    http://voltpolska.pl/pl/glowna/110-zasilacz-awaryjny-sinuspro-500-s-12v-5903111886455.html
    proszę o jakieś sugestie
    maciek
  • Poziom 33  
    Alternator się nie uszkodzi bo regulator napięcia odetnie wzbudzenie jeśli napięcie na akumulatorze wzrośnie powyżej zadanego progu. Napięcia z panela pilnuje ten kontroler solara więc też nic się nie stanie. Ogniwo słoneczne na 100% ma w obwodzie zabezpieczenie, które nie pozwoli na "cofnięcie" się prądu ponieważ akumulator w takim przypadku byłby rozładowywany nocą. To tyle jeśli chodzi o pytanie odnośnie ładowania.
    Dam Ci natomiast jeszcze radę odnośnie tej przetwornicy. Skojarzyło mi się od razu żona-kamper-suszarka. Miałem mianowicie przypadek, że klient przyniósł do serwisu przetwornicę od kampera z informacją, że coś jest nie tak bo ma za wysokie napięcie na wyjściu. Sprawdziliśmy przetwornicę pod każdym kątem i było ok. Jak klient odbierał sprzęt to zaczęliśmy dopytywać o co w ogóle chodzi. Okazało się, że żona podłączyła prostownicę do włosów i ta się spaliła. Zażądała więc natychmiastowego zakupu nowej prostownicy, wszak na campingu trzeba wyglądać. Nowa prostownica z hukiem zakończyła żywot natychmiast. Po obejrzeniu obu uszkodzonych prostownic ujawniła się przyczyna. Obie wyposażone były w zasilacz bez transformatorowy na potrzeby zasilania elektroniki. A takie zasilacze dobrze działają przy sinusoidalnym napięciu, przy prostokącie z przetwornicy dostają w łeb i wywalają napięcie w kosmos.
    Także albo przetwornica z czystym sinusem, albo bacznie uważać co się podłącza.
  • Poziom 2  
    Dzięki za wszystkie informacje
    Jednym słowem żadnych diod stosować nie muszę
    przeładowania się nie boję bo cały czas mam odbiór prądu po stronie kampera w postaci chłodziarki , świateł, dodatkowej klimy
    przetwornica to czysty sinus więc suszarki i inne rzeczy będą działać