Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Egzamin zawodowy EE.08 czerwiec 2019

mbed96 14 Jun 2019 16:51 3549 20
    mbed96
    Level 4  
    Jak myślicie, czego można się spodziewać? Ja mam egzamin 22 czerwca (sobota) o 8:00.
    Serwer: Windows Server czy Linux Server?
    Klient: Windows, Linux( Ubuntu, Mint, OpenSUSE)
    Na co się lepiej przygotować, uprawnienia, diagnoza etc?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    maksym771
    Level 8  
    Podpinam się pod temat. Z góry dzięki za info od osób, które już miały
    InfernoTRH
    Level 10  
    Cześć,
    Ja będę miał egzamin państwowy dopiero w lutym przyszłego roku.

Pytanie, czy praktyczny egzamin państwowy zawsze polega tylko na budowie i konfiguracji mini sieci typu serwer-klient? Czy z zakresu eutk pojawia się coś więcej niż tylko odczytanie informacji o podzespołach z aplikacji/narzędzi systemowych, urabianie kabelków, podpinanie urządzeń sieciowych?
    Dajcie znać z jakich tym razem wersji systemów operacyjnych będą korzystać.
    I czy gdzieś po egzaminach można zapoznać się z treścią wszystkich arkuszy egzaminacyjnych?

Pozdrawiam,
    Tomek
    SkyneR
    Level 1  
    Witam, mam pytanie odnośnie praktyki. W jakiej kolejności przydzielać adresy dla routera,switcha ,serwera i klienta itp.. Ostatnio spotkałem sie z problemem, że gdy zmieniłem najpierw na routerze adresacje to potem nie mogłem wejść do ustawień switcha przez przeglądarke, bo karta sieciowa serwera dostała przez DHCP adres z innej puli niż router.
    mbed96
    Level 4  
    Najlepiej jest najpierw skonfigurować switch, nastawić sztywne ip na karcie sieciowej w przypadku switcha, zależy jaki masz.
    MajGajwer
    Level 9  
    mbed96, jak już będziesz po egzaminie, to zapodaj co było.
    Z góry dziękuję!

Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

Są już odpowiedzi z egzaminu teoretycznego:
    Link
    mbed96
    Level 4  
    22 czerwiec Egzamin praktyczny EE.08 Numer zadania 1

Windows Server 2008 R2
    Linux Mint 18.2

Połączenie ruter-serwer-switch-stacja_robocza ( 2 karty sieciowe na serwerze)

zarobienie skrętki od patchpanela do modulu keystone typ A

Konfiguracja switch i rutera

ruter sztywne adresy ip, dhcp wyłączony
    switch tylko adresy ip sztywne.

Na serwerze:
    instalacja dns, strefa wyszukiwania w przód, host z ip
    dodanie użytkownika do grupy, logowanie codziennie od 20 do 22, konto wygasa 30 dni.

na kliencie:
    utworzenie pliku tekstowego nadanie uprawnień 746 i prawa dla roota.

Sprawdzenie:
    adresu mac
    pojemności dysku
    system plików
    model procesora
    ilość pamięci RAM

Uzupełnienie tabelki se screenami ze diagnostyki.

Pingi do rutera, switcha i stacji roboczej

Kosztorys, podobny do ostatnich, tyle że miala sie pojawić z automatu data godzina i maksymalna kwota usługi.
    natikrak
    Level 6  
    Dzieki za pytania, a czy bylo cos do montazu?

To odpowiedzi z CMD

dodanie użytkownika do grupy, logowanie codziennie od 20 do 22, konto wygasa 30 dni:
    net user tester haslo123 /add
    net localgroup testerzy /add
    net localgroup testerzy tester /add
    net user tester /expires:22/07/2019
    net user tester /times:Poniedzialek-Niedziela,20:00-22:00

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Terminal Linux:

touch dokument.txt
    su
    chown root:root dokument.txt
    chmod 746 dokument.txt
    Sprawdzenie: ls-l

Dodano po 39 [minuty]:

Sprawdzenie:
    adresu mac : ifconfig
    pojemności dysku: fdisk -l | grep -i sda (lub graficznie: Wyszukaj --> Dyski)
    system plików: file -s /dev/sda1
    model procesora: cat /proc/cpuinfo
    ilość pamięci RAM : top
    maksym771
    Level 8  
    @natikrak A sprawdziels potem, czy faktycznie zastosowal te godziny logowania? Miałem to samo co kolega przed Tobą. Mi te godziny logowania nie wchodzily na egz i teraz jak na spokojnie w domu sprawdzilem, tez nie moglem ich z cmd ustawic. Komende łyknął, ale we wlasciwosciach usera (net user nazwausera) jest "Logon hours allowed None". A we wlasciwosciach usera w GUI w ogole godzin logowania nie ma (serwer 2008R2). Z kolei na zwyklym windowsie bezproblemowo. Mozliwe ze na serwerze to dziala tylko w domenie.
    natikrak
    Level 6  
    U mnie działa. Mam Serwer 2012 z AD. Robię przez konsolę uruchomioną Adminem.
    Egzamin zawodowy EE.08 czerwiec 2019

wyślij screena jak to zrobiłeś
    maksym771
    Level 8  
    Przeczytaj dokladnie co napisalem. Chodzi mi o zrobienie tego bez domeny, dla usera lokalnego. Na egzaminie nie mialem polecenia zeby AD instalowac i robic domene.
    Aczkolwiek moze to byc tez wina tego ze nie uruchomilem konsoli jako admin. Nie mniej jednak zalogowany jako admin bylem

/edit tak, to była wina tego ze nie uruchomilem konsoli jako admin. Niech to diabli wezmą :not:
    A mialem komunikat ze wszystko successfully. To jest microsoft.
    Godlike87
    Level 2  
    A jaki router i switch były na egzaminie?
    maksym771
    Level 8  
    Godlike87 wrote:

A co Ci da wiedza jaki inni mieli sprzęt? Będziesz mieć taki, jaki mają w miejscu gdzie będziesz zdawał. Nikt Ci tutaj na to pytanie nie odpowie.
    Godlike87
    Level 2  
    Nic mie da, tak tylko z ciekawosci pytałem
    MajGajwer
    Level 9  
    Wie ktoś może co było dzisiaj?
    heweliusza819
    Level 2  
    niestety ja nie wiem i też czekam
    natikrak
    Level 6  
    MajGajwer wrote:
    Wie ktoś może co było dzisiaj?

Cześć MajGajwer, jak tam poszło? Co miałeś z serwera i z montażu?
    MajGajwer
    Level 9  
    Ja dopiero jutro o 16 mam z tego egzamin, ale mam kilka przecieków co dzisiaj było:
    - połączyć patch-panel skrętką z wtykiem RJ-45 w standardzie A
    - montaż karty graficznej
    - tabelka z parametrami kart graficznych (zwykłej i zintegrowanej)
    - serwer miał 2 karty sieciowe i przez te 2 przewody był podłączony do switcha, do którego także była podłączona stacja robocza i drukarka (4 porty w switchu wykorzystane)
    - trzeba było ustawić poszczególne karty sieciowe
    - z serwera trzeba było zapingować do drukarki
    - na switchu zrobić VLANy

Nie było nic robione na Linuxie, nie było routera i nie było kosztorysu.
    InfernoTRH
    Level 10  
    maksym771 wrote:
    Godlike87 wrote:

A co Ci da wiedza jaki inni mieli sprzęt? Będziesz mieć taki, jaki mają w miejscu gdzie będziesz zdawał. Nikt Ci tutaj na to pytanie nie odpowie.

Czyli można trafić na jakiegoś małego tp-linka albo jakąś kobyłę cisco? Jak egzamin państwowy będzie organizowany w szkole do której uczęszczam to tam mam po prostu dopytywać na jakim ewentualnie sprzęcie będę zdawać?

Ja niestety uczę się zaocznie i w szkole pewnie nie poszaleję. Mam trochę sprzętu tp-linka od routerów, przez przełączniki konfigurowalne i niekonfigurowalne aż po wzmacniacz sygnału, czy bezprzewodową kartę sieciową pod usb. Ze sprzętem cisco nie miałem jeszcze przyjemności pracować, ale zdobyć używki to nie problem.

Egzamin mam dopiero na początku przyszłego roku także trochę czasu jeszcze mam. ;-)
    maksym771
    Level 8  
    Jak zdajesz w jakiejs szkole (99% przypadkow) to nie dostaniesz zadnej kobyly. Szkoly leca po kosztach i maja wszystko jak najtansze. Ja np. mialem sprzet cisco, switch SG200-08 i router RV-110W. Najnizsze mozliwe modele z połki profesjonalnej.
    Ale zdecydowanie warto wiedziec przynajmniej jakiego producenta sprzet dostaniesz
    MajGajwer
    Level 9  
    Tak jak napisał przedmówca. Dostaniesz taki sprzęt, jakim dysponuje szkoła w której zdajesz.