Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czterokanałowy splitter DMX z izolacją galwaniczną.

LChucki 14 Cze 2019 19:50 2133 17
  • Czterokanałowy splitter DMX z izolacją galwaniczną.
    Swego czasu w EP opublikowałem ponad 10 (13 jak dobrze policzyłem) urządzeń DMX. Większość artykułów jest w archiwum ZIP w załączniku. Artykuły te sa dostępne także na stronie AVT. Z ciekawszych konstrukcji były Mereger, Mikser, Skaner, DMX przez Ethernet. Był też konwerter USB na DMX z izolacją galwaniczną, mini konsola, Multiplekser, Demultiplekser (oba z opcją 4..20mA / 0..10V). Ostatnio, w EdW 2/2019, ukazała się artykuł Splitter DMX. Rozdziela on sygnał na 4 kanały, pozwala na zwiększenie zasięgu sieci DMX.

Na Elektrodzie prezentuję bardziej zaawansowaną wersję tego urządzenia. Istotną różnicą jest to, że wszystkie kanały posiadają izolację galwaniczną.
    Budowa urządzenia (schemat w załączniku) nie jest skomplikowana, sygnał o poziomach zgodnych z RS485/422 250kb/s 8N2 jest konwertowany do TTL przez MAX485. Następnie, za pośrednictwem bramek AND zawartych w układzie 74HC08 wysterowane są transoptory 6N136, one natomiast sterują MAX485. Drivery MAX485 zasilane są przetwornicami DC/DC NME0505S.

PS
    Jeśli ktoś jest ciekaw jak aktualnie wygląda mój domowy warsztat, to proszę obejrzeć fotografie:
    Czterokanałowy splitter DMX z izolacją galwaniczną. Czterokanałowy splitter DMX z izolacją galwaniczną. Czterokanałowy splitter DMX z izolacją galwaniczną. Czterokanałowy splitter DMX z izolacją galwaniczną. Czterokanałowy splitter DMX z izolacją galwaniczną.
    Na ostatniej widać najnowszy zakup: UT-804. Typowo dwa razy dokładniejszy od UT61E. Na zakresach 4..400V 0,05% ale na 400mV 0,025%!
    Ciekawą funkcją jest pomiar prądu w zakresie 4..20mA z przeliczeniem na procenty w zakresie 0..100%.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    LChucki
    Poziom 31  
    Od rana mam dobry humor...
    Kod z delay to nie kod, to DEMO!
    Możliwości sprzętowe uC trzeba wykorzystywać a nie "machać" GPIO.
    Pozostało mi pomagać głównie na PW.

Moje publiczne projekty od 1991 roku: http://er-mik.prv.pl/projekty_avt.php
    Specjalizuje się w: zegarmistrz
    LChucki napisał 1884 postów o ocenie 296, pomógł 92 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2018 roku.
  • Szafy RackSzafy Rack
    adversus
    Poziom 28  
    Dziwi mnie że stosujesz badziewne transoptory do izolacji galwanicznej... ja przy tego typu spliterach wykorzystuję transoptor z bramka schmita 6n137, zapewnia on idealny kształt przebiegu po drugiej stronie. Poza tym to nie rs422, bo jest jednokierunkowy i po jedne parze przewodów, więc tylko 485.

Ogólnie projekt ładnie wykonany, estetycznie... można było lepiej czasem wystarczy poczytać i rozejrzeć się za lepszymi elementami (6n137 zapewnia transmisje do 10Mbit i odpowiednia stromość zboczy czego nie zapewnia zwykły transoptor).

LChucki napisał:
    Na ostatniej widać najnowszy zakup: UT-804. Typowo dwa razy dokładniejszy od UT61E. Na zakresach 4..400V 0,05% ale na 400mV 0,025%!
    Ciekawą funkcją jest pomiar prądu w zakresie 4..20mA z przeliczeniem na procenty w zakresie 0..100%.

Ja ostatnio kupiłem Fluka 289 i się nie chwalę... bo po co :)
    LChucki
    Poziom 31  
    adversus napisał:
    6n137 zapewnia transmisje do 10Mbit

6N136 jak pamiętam do 1MB a DMX ma 250kb, wiec 6N136 bez problemu sobie radzi.

adversus napisał:
    Ja ostatnio kupiłem Fluka 289 i się nie chwalę... bo po co

Napisałem o UT-804 bo ma dobry stosunek jakość/cena. Za kilka dni zrobię jego recenzję, bo pewne wady ma.
    Zamiast Fluka 289, wolałbym dwa razy tańszego UT-805 (wskaźnik 220000, DC 0.015%+3)
    adversus
    Poziom 28  
    LChucki napisał:
    adversus napisał:
    6n137 zapewnia transmisje do 10Mbit

6N136 jak pamiętam do 1MB a DMX ma 250kb, wiec 6N136 bez problemu sobie radzi.

Nie chodzi o szybkość tylko o stromość zboczy. Swego czasu bawiłem się w estradę i stacjonarne instalację DMX w klubach i nie tylko. Często wykorzystuje się kiepskie kable i przy kiepskich spliterach problem stromości zboczy się nakłada i urządzenia potrafią zwariować, serio serio możesz mi wierzyć.

Serwisowałem tez taki sprzęt i w profesjonalnych sprzętach zawsze były 6N137. Tylko tyle i aż tyle. Tama mała moja uwaga.

Ale podkreślę że podoba mi się wykonanie. Gdzie zamawiałeś płytki ?

PS. No i widzę jak u każdego magika artystyczny nieład :) co żona na to ????
    LChucki
    Poziom 31  
    adversus napisał:
    Gdzie zamawiałeś płytki

Prototypy, AVT zamawia w Elmax-ie ale nie jest to zbyt dobra firma. Osobiście zamawiam w Elpinie, robią bardzo dobrze, rewelacyjny kontakt ale tani nie są. W przypadku prototypów cena nie jest tak istotna jak jakość, więc osobiście preferuję Elpin. Przez ponad 20 lat współpracy, na setki projektów, raz zdarzyła się skopana jedna PCB. W Elmax-ie kontakt słaby (zerowy) a błędy są dość częste albo ja mam pecha.
    paluszasty
    Poziom 24  
    Ja bym nawet powiedział że to nie jest nawet RS485. Jednak RS485 zapewnia możliwość transmisji dwukierunkowej, co prawda half-duplex ale zawsze. Tutaj jest możliwość wysyłania danych tylko w jedną stronę. Warstwa fizyczna magistrali (poziomy sygnału, impedancja linii, nadajniki/odbiorniki) co prawda taka sama.

Z ciekawości sprawdziłem tego Elpin-a, liczyłem na to że może przynajmniej zbliży się to cenowo do Chińczyków. Policzyłem cenę 1 płytki 200x100 przy 1szt to się opłaca. Ale już jak ktoś chce mieć 2 płytki, to już Chińczycy wygrają, bo za 5 płytek zapłacimy mniej niż za 2 w Elpin. Płytka celowo 200x100 bo do płytek o wymiarach do 100x100 to chinczycu chyba dopłacają. Ale tak czy inaczej głównie płaci się za wysyłkę (dla 5szt płytek 200x100 wychodzi 10USD za płytki i 20USD wysyłka).

Nie zrobiłem setek płytek jak kolega LChucki, ale już kilkadziesiąt zamówiłem w chinach i nigdy na jakość nie narzekałem. Raz robiłem płytki w Polsce i było gorzej, ale to tez było dawno i sam kilku rzeczy nie przewidziałem. Cena za to zabijała.

Tego UT-805 to nie chciał bym nawet jak by mi dopłacali, to zdecydowanie wole Brymena BM857 lub któryś nowszy model albo Sanwe PC5000/PC7000. PC7000 można kupić za połowę tego co UT-805 i ma certyfikat wzorcowania. Ja nie wierze w UniT. Co prawda trochę zaskoczył mnie UT33A jak porównywałem go z lepszymi miernikami, zresztą pisałem tu o tym.

Dodano po 6 [minuty]:

Tu jest ciekawy projekt:
    http://www.rs485.com/picsx7hv.html
    Dwukierunkowy z izolacja hub rs-485.
    Wada to max predkość tylko 115kbps
  • Szafy RackSzafy Rack
    adversus
    Poziom 28  
    paluszasty napisał:
    Ja bym nawet powiedział że to nie jest nawet RS485. Jednak RS485 zapewnia możliwość transmisji dwukierunkowej, co prawda half-duplex ale zawsze. Tutaj jest możliwość wysyłania danych tylko w jedną stronę. Warstwa fizyczna magistrali (poziomy sygnału, impedancja linii, nadajniki/odbiorniki) co prawda taka sama.

No to kolega walnął :) RS485 to warstwa fizyczna a DMX to zaimplementowany na tej warstwie fizycznej protokół, tak samo jak modbus zaimplementowany na 485 ( bo może być też po IP)... I gdzie jest napisane że 485 musi być dwukierunkowy ????? Przykładowo kamery wideo do monitoringu mające możliwość sterowania głowicami PTZ sterowane są właśnie po 485 i to jednokierunkowo. Po tym rs485 sterowanie odbywa się w różnych standardach (protokoły transmisji typu Pelco-D, Pelco-P, DAHUA, HIK, SAMSUNG, KALATEL, KRE301, SONIC1, SONIC2, PIH717, RULE, SAE itd itd... każdy producent opracowuje swój lub korzysta z jakiegoś standardowego protokołu choćby wspomniany Pelco)

Warto czasem poczytać zanim walnie się jakiegoś babola :) serio serio.
    LChucki
    Poziom 31  
    paluszasty napisał:
    zdecydowanie wole Brymena BM857

A jak go postawić na półkę lub wstawić do szafy pomiarowej? Jak go zasilić z 230V? Jak włączyć na stałe podświetlanie?

paluszasty napisał:
    PC7000 można kupić za połowę tego co UT-805

Zauważ, że mierniki stacjonarne są zdecydowanie droższe od przenośnych zasilanych tylko z baterii. Nic dziwnego, potrzebny jest dodatkowo choćby zasilacz a znasz się na pomiarówce i wiesz, że rodzi to problemy, których nie ma przy zasilaniu z baterii. Za cenę UT801 można kupić kilka zasilanych tylko z baterii. Twoje porównanie jest więc złe, bardzo mocno naciągane, porównuj UT-805 z innymi stacjonarnymi.

paluszasty napisał:
    Ja nie wierze w UniT

Przeczy:
    paluszasty napisał:
    zaskoczył mnie UT33A jak porównywałem go z lepszymi miernikami

To w końcu jak jest?

adversus napisał:
    Nie chodzi o szybkość tylko o stromość zboczy.

Wymiana 6N136 na 6N137 to banał, zwłaszcza, że na PCB są podstawki.

adversus napisał:

Swego czasu bawiłem się w estradę i stacjonarne instalację DMX w klubach i nie tylko. Często wykorzystuje się kiepskie kable i przy kiepskich spliterach problem stromości zboczy się nakłada i urządzenia potrafią zwariować, serio serio możesz mi wierzyć.

Może warto w splitterze dodać uC, który "regenerował" by sygnał? UART-em odbierałby dane po czym wysyłał. Dzięki temu, jeśli przychodzący sygnał byłby trochę zniekształcony (np zmieniana długość impulsów z powodu powolnego narastania napięcia) to za sprawą uC, na wyjściu czasy sygnału byłyby poprawne.
    adversus
    Poziom 28  
    LChucki napisał:

adversus napisał:
    Nie chodzi o szybkość tylko o stromość zboczy.

Wymiana 6N136 na 6N137 to banał, zwłaszcza, że na PCB są podstawki.

adversus napisał:

Swego czasu bawiłem się w estradę i stacjonarne instalację DMX w klubach i nie tylko. Często wykorzystuje się kiepskie kable i przy kiepskich spliterach problem stromości zboczy się nakłada i urządzenia potrafią zwariować, serio serio możesz mi wierzyć.

Może warto w splitterze dodać uC, który "regenerował" by sygnał? UART-em odbierałby dane po czym wysyłał. Dzięki temu, jeśli przychodzący sygnał byłby trochę zniekształcony (np zmieniana długość impulsów z powodu powolnego narastania napięcia) to za sprawą uC, na wyjściu czasy sygnału byłyby poprawne.

No właśnie nie banał, bo chyba to nie tak że sobie wymieni kolega w podstawce sztuka za sztukę... choć kto wie może zadziała.

Spotkałem się z gotowymi takimi regeneratorami sygnału, ale to już trochę przerost formy nad treścią, wystarczy używać dobrych przewodów (dobrych jakościowo, o niskiej impedancji, i na pewno nie mikrofonowych jak wielokrotnie spotkałem) i co jakiś czas mieć wpięte splitery. Miałem też okazję pracować z bezprzewodowymi rozwiązaniami transmisji DMX'a w różnych wariacjach, ale najlepszym jakościowo okazuje się ArtNet. Po zwykłym Lan'ie leci DMX po IP, i po kablach i po wifi. Bardzo fajne rozwiązanie. Do tego nie jak w zwykłym DMX'ie jeden przewód jeden uniwers (512 kanałów) tylko można puścić kilka uniwersów.
    LChucki
    Poziom 31  
    adversus napisał:
    wystarczy używać dobrych przewodów (dobrych jakościowo, o niskiej impedancji, i na pewno nie mikrofonowych jak wielokrotnie spotkałem)

Złącza pasują :-)
    Niestety, niektórzy nie odróżniają skrętki od przewodu ekranowanego :-(

adversus napisał:
    widzę jak u każdego magika artystyczny nieład

Nie widziałem jeszcze, aby u dobrego konstruktora był porządek. Jak jest to oznacza, że nic nie robi albo jest na urlopie. Przypomina mi się akcja 5S, jako wzór nieładu było stanowisko pracy mojego kolegi. Mając dwa blaty pracował na powierzchni 1dm kwadratowego, tak było tam zagracone.
    Wzorem porządku było biurko sekretarki, monitor, klawiatura, notes, długopis. Moje odczucie było, ze ona nic nie robi.

adversus napisał:
    co żona na to

Nie widzi tego, jak widziała, to wpływy na konto potrafiły zdziałać cuda, natomiast aktualnej koleżance artystycznie nieład nie przeszkadza a jak by przeszkadzał, to zawsze można zmienić na nowszy model.
  • Szafy RackSzafy Rack
    adversus
    Poziom 28  
    LChucki napisał:

Nie widziałem jeszcze, aby u dobrego konstruktora był porządek. Jak jest to oznacza, że nic nie robi albo jest na urlopie. Przypomina mi się akcja 5S, jako wzór nieładu było stanowisko pracy mojego kolegi. Mając dwa blaty pracował na powierzchni 1dm kwadratowego, tak było tam zagracone.

I tu trzeba się zgodzić z kolegą, miejsca zawsze jest za mało... Ja mam podobnie blat roboczy 2 m2 a pracuje na skrawku 20x20cm :) Zawsze jest jakiś rozgrzebany sprzęt, projekty do dokończenia i mnóstwo przydasi :)
    LChucki
    Poziom 31  
    adversus napisał:
    Ja mam podobnie blat roboczy 2 m2 a pracuje na skrawku 20x20cm

U mnie mała ilość miejsca wynika z tego, ze realizuję 2..3 na nawet więcej projektów równocześnie, dokładniej w multitaskingu. na ostatniej (wczorajszej) fotce widać 3 projekty:
    Czterokanałowy splitter DMX z izolacją galwaniczną.
    Na samej górze sonda różnicowa 1MHz. Niżej sonda-woltomierz. Na samym dole, nie widać PCB ale kabelek od USB-DMX do Splittera.

Ile projektów czeka w kolejce nie będę pisał bo z pamięci nie jestem w stanie wymienić.
    paluszasty
    Poziom 24  
    adversus faktycznie walnąłem babola. Co prawda nie napisałem że DMX to warstwa fizyczna. Natomiast jeśli RS485 w swojej specyfikacji umożliwia half-duplex, a coś nawet przy zasadniczo tej samej warstwie fizycznej nie to dla mnie to trochę co innego. Zresztą nawet LChucki pisał o poziomach zgodnych z RS485 a nie że jest to RS485. W sumie nawet rozumiem czemu w sprzęcie estradowym stosuje się takie rozwiązanie uniemożliwiającą transmisje dwukierunkową - upraszcza się konstrukcja układów, szczególnie spliterów, repeaterów itp.

LChucki jeśli ktoś chce miernik stacjonarny to cóż musi więcej płacić. Tylko ze w większości przypadków jak taki miernik jest faktyczni potrzebny to pewnie nikt na UniT się nie zdecyduje, bo w takich aplikacjach wiarygodność pomiaru jest kluczowa. No chyba że ktoś po prostu chce mieć miernik na biurko i nie chce martwić się o baterie. Kiedyś widziałam któryś stacjonarny miernik UniT w środku, bebechy jak w bateryjnym tanim multimetrze i dodany kiepski zasilacz. Mógł być to UT-804 patrząc na ten post:
    https://forum.atnel.pl/topic2904.html
    UT-805 wygląda już lepiej.

Moje uczucia jeśli chodzi o markę UniT są słabe, ale realnie miale styczność tylko z najtańszymi wariantami tych mierników. Obudowa z fatalnego tworzywa, o fatalnej udarności, upadek z biurka kończył się popękana obudową. Może jestem uprzedzony.

Jeśli chodzi konkretnie o UT33A to miło mnie zaskoczył ten miernik (zabrałem na testy od ojca który czasem chce baterie sprawdzić, czy kabel "przedzwonić"). Tu byłem mile zaskoczony jeśli chodzi o wyniki pomiarów. Trzymał specyfikację co było dla mnie zaskoczeniem. Nie mniej jednak jakość wykonania obudowy pozostawia wiele do życzenia. najgorsze i tak są przewody pomiarowe. Prawdopodobnie brak jest też jakichkolwiek rozsądnych zabezpieczeń na wejściu. Podejrzewam że w wyższych modelach wygląda to lepiej, ale nie wiem nie miałem styczności z takimi.

Jeśli chodzi o bałagan u kolegi LChucki to bez przesady, jak dla mnie to to prawie porządek, tylko widać że coś się robi. Wszystko w sumie poukładane, widać ze a swoje miejsce. A to że tam gdzie się pracuje to jest artystyczny nieład to prawda i nie tylko w elektronice. Jestem chemikiem i w zasadzie w każdym laboratorium naukowym w jakim byłem tez panuje specyficzny nieład. Również z laboratoriach ze sprzętem za kilka-kilkanaście milionów Euro (laboratoria NMR w których pracuje). Trochę lepiej wygląda to w laboratoriach nie naukowych czyli analitycznych, ze standardami itp. Ale często utrudnia to wręcz pracę. Nawet laboratoria (te naukowe) gdzie pracują (ale faktycznie pracują a nie plotkują) same kobiety charakteryzują się dość znacznym artystycznym nieładem.

Kiedyś tez trzymałem "wszystko" w różnych kartonach. Jednak kartony lubią się rozwalić po jakimś czasie. Przerzuciłem się na pudełka takie jak tutaj:
    https://www.aledyskont.pl/rattanowe-pudelko-do-przechowywania-style2-m-brown-03615-210
    Sprawdzają się rewelacyjnie, są oferowane w różnych wielkościach. Można je całkiem solidnie obciążyć.

Swoją droga używa kolega jakiegoś programu do katalogowania posiadanych elementów?
    LChucki
    Poziom 31  
    paluszasty napisał:
    W sumie nawet rozumiem czemu w sprzęcie estradowym stosuje się takie rozwiązanie uniemożliwiającą transmisje dwukierunkową - upraszcza się konstrukcja układów, szczególnie spliterów, repeaterów itp.

Powód jest inny. Zapoznaj się z historią standardu DMX i układami jakie były wtedy używane. Wtedy uC były bardzo drogie, systemy na CPU duże i też niezbyt tanie. Nie wiem czy Z-80, nawet z DMA "dźwignąłby" 250kb/s? Rozwiązaniem były UART, które nie wymagały CPU czy uC. Jak się domyślasz, realizacja takiego układu z dwukierunkowością i np korekcją błędów, byłaby problemem. Teraz istnieją rozwiązania DMX z komunikacja dwukierunkową (złącza XRL5).

paluszasty napisał:
    Mógł być to UT-804 patrząc na ten post:
    https://forum.atnel.pl/topic2904.html
    UT-805 wygląda już lepiej.

Dlaczego stwierdzenie, ze jak coś jest małe to jest gorsze od większego? Z-80 + RAM + ROM + CTC + PIO + SIO o wymiarach 100x80mm jest lepszy od ARM 10x10mm?
    Czytam, że UNI-T są kiepskie, czy ktokolwiek kto to stwierdził robił testy porównawcze?
    Czy producent deklaruje nieprawdziwe parametry?

Dodano po 1 [minuty]:

paluszasty napisał:
    najgorsze i tak są przewody pomiarowe.

Na te dołączone do UT-804 nie narzekam, natomiast UT-61E są takie same jak w miernikach za ok 100zł.

Dodano po 3 [minuty]:

paluszasty napisał:
    Swoją droga używa kolega jakiegoś programu do katalogowania posiadanych elementów?

Kiedyś używałem, najpierw TXT, później arkusz kalkulacyjny (jeszcze na Amidze) teraz już się w to nie bawię, szkoda czasu.
    paluszasty
    Poziom 24  
    To nie tak że jak coś mniejsze to gorsze. UT-804 to dla mnie ręczniak tylko w obudowie innej i z zasilaczem. Nie głupie rozwiązanie do pracowni mimo wszystko. Natomiast nie nazwał bym tego miernikiem laboratoryjnym. Może nieco śmieszny przykład, ale w żadnym mierniku laboratoryjnym nie uświadczysz przełącznika obrotowego, m.in. dlatego że nie da się nim sterować zdalnie. Więc UT-804 raczej nie umieścisz w jakiejś szafie pomiarowej czy czymś takim bo tam zwykle możliwość zdalnego sterowania jest kluczowa.

To co przemawia jak dla mnie na korzyść UT-804 w stosunku do jakiegoś przyzwoitego miernika stacjonarnego to bardzo czytelny i duży wyświetlacz (przynajmniej tak to na zdjęciach wygląda) i zasilanie z sieci.

A swoją droga czy podjął by się kolega pokazania bebechów UT-804? I nie chodzi mi o am wygląd środka czyli praktycznie pustej obudowy, tylko tego fragmentu gdzie faktycznie dokonywany jest pomiar itd. Jestem ciekaw jaki układ pomiarowy tam siedzi o ile da się odczytać.

Swoją droga to szkoda że producenci mierników lepszej klasy (Brymen, Sanwa, Keysight, Fluke itd) nie pomyśleli o dodaniu opcji zasilania multimetru z jakiegoś zewnętrznego zasilacza. Była by to naprawdę fajna funkcja.

A jeśli chodzi o podświetlenie, we Fluke 289 da się chyba włączyć je na stałe (na pewno jest wybór czasu podświetlanie). Tylko że niestety pewnie bateria szybko zdechnie. Tu by się przydało to co pisałem przed chwilą, możliwość przejścia na zewnętrzne zasilanie.
    LChucki
    Poziom 31  
    paluszasty napisał:
    Więc UT-804 raczej nie umieścisz w jakiejś szafie pomiarowej czy czymś takim bo tam zwykle możliwość zdalnego sterowania jest kluczowa.

Zwykle, bo nie musi tak być. Wile mierników laboratoryjnych miało czy ma przełączniki, którymi nie da się zdalnie sterować. Na razie nie miałem funduszy na UT-805A, który taką opcję posiada ale powód jego kupna jest inny, bo zdalne sterowanie nie jest mi potrzebne, zwłaszcza, ze nadal nie wiem, czy UT0804/805 maja izolacje galwaniczną na USB/RS232C, pomijając fakt, że w UT-804 nie działa mi ani USB, ani RS232C czy to COM w płycie komputera czy na przejściówce USB. Prawdopodobnie soft na Windę pisany przez jakiś amatorów, bo do wyboru są COM1..4, kto wie czy nie dobierają się bezpośrednio do sprzętu.

paluszasty napisał:
    A jeśli chodzi o podświetlenie, we Fluke 289 da się chyba włączyć je na stałe (na pewno jest wybór czasu podświetlanie). Tylko że niestety pewnie bateria szybko zdechnie. Tu by się przydało to co pisałem przed chwilą, możliwość przejścia na zewnętrzne zasilanie.

Nadal nie rozwiąże to problemu powierzchni na stole, którą zajmuje ręczny miernik.
    paluszasty
    Poziom 24  
    A wracając do tematu.
    Nie rozważał kolega zastosowania zamiast transformatora i zasilacza małej 2W przetwornicy?
    Np IRM-02-5. Koszt jakieś 20zł. Cena może trochę wyższa niż transformator (pewnie z 12zł), ale przetwornica trochę niższa.
    Ja w układach cyfrowych o ile w ogóle mają wewnętrzny zasilacz to zrezygnowałem z klasycznych zasilaczy transformatorowych. Plus taki że jak by w komplecie mamy zabezpieczenia: przeciwzwarciowe, przepięciowe i przeciążeniowe. Całkiem idiotoodporne są e przetwornice, zwarcie na wyjściu im nie straszne itp.

A nawet w analogowo-cyfrowym (termometr 3 kanałowy) sprawdza się to całkiem dobrze. Co prawda użyłem dodatkowo niskoszumowego LDO 5V->3.3V.
    DJ_KLIMA
    Poziom 14  
    Panowie OLA :) Kosi i spaja wszystko w DMXsie, chyba już wszystko co możliwe robiłem z dmx i powiem że te splitery i regeneratory to nawet na pająku działają doskonale.

https://www.openlighting.org/ola/