Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makita BDF444 - Duży pobór prądu, uszkodzony wirnik?

14 Cze 2019 22:57 630 4
  • Poziom 27  
    Dostałem do remontu makitę bdf444, mechanicznie okazała się igła, ale elektrycznie niedomaga. Dostałem ją bez działającej regulacji obrotów-kręciła tylko po max wciśnięciu włącznika i od razu z max prędkością. Był spalony mosfet, po podmianie regulacja wróciła, ale tylko na 20 sekund, ten który wstawiłem też spłonął. Wkrętarka ma spory pobór prądu, przy ograniczeniu do 5A ma problem z ruszeniem bez żadnego obciążenia. Bez ograniczenia prądu ładnie kręci, ale grzeje się znacznie, szczotki, kable i tranzystor.
    Szczotki mają jeszcze sporo mięsa, w prowadnicach chodzą bez oporów i zacięć, nie iskrzą specjalnie.
    Próbowałem mierzyć wirnik, ale nieważne gdzie, zawsze pokazuje 0Ω. Zasilaczem ustawionym na 5A pokazuje 0,3V(na samym wirniku, razem z kablami 0,7V), nieważne jak bym nie przyłożył, wynik ten sam. Wirnik nie wygląda na spalony, a żeby wszytko było pozwierane tak samo to chyba musiałby.
    Jest jeszcze jakaś metoda żeby się upewnić? Nie chciałbym zamawiać części na pałę.
  • Poziom 27  
    Na moje oko, to wirnik ma przegrzane uzwojenie i zrobiło się zwarcie. Możesz przezwoić sam (od groma zachodu) lub kupić nowy. Taka moja opinia. Ale zaczekaj na zdanie innych forumowiczów.
  • Poziom 19  
    Uruchom silnik z pominięciem wyłącznika i zobacz co się będzie działo. Najlepiej podłącz do akumulatora. Jeśli wirnik ma zwarcie to będzie się grzał mocno i nawet może się dymić.

Raz mi się zdarzyło, że rozmagnesował się stojan. Objawy były podobne.
  • Poziom 27  
    Podłączyłem pod akumulator samochodowy. Kręci jak głupia, dymić nie dymi. Czy wirnik się grzeje nie mam pojęcia, nie ma wbudowanego żadnego czujnika, ale stator po 20 sekundach takiej pracy zaczyna parzyć. Chociaż nie wiem czy to ciepło z rotora czy z piłowania rotora o stator. Obudowa wkrętarki jest jednocześnie obudową silnika, a bez jej zdjęcia nie ma dojścia do szczotek, po zdjęciu samego kapselka od szczotek tylne łożysko nie ma podparcia.
    Stojan chyba ok, wirnik klei się do niego dość mocno przy składaniu.
  • Poziom 39  
    Witam .
    Wirnik w żadnym przypadku nie może ocierać o magnesy.