Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lodówka Samsung RS21KGRS - chłodziarka wariuje, nie utrzymuje temperatury

15 Cze 2019 12:53 798 1
  • Poziom 9  
    Przeczytałem już kilka tematów dotyczących podobnego problemu w podobnych lodówkach, ale nadal nie do końca jestem pewien co zrobić.
    Tydzień temu zaczęła mrugać sekcja wskazująca temperaturę chłodziarki. Po wyłączeniu i włączeniu okazało się, że zmierzona temperatura nie wynosi tak jak zadane 2 stopnie lecz 16 stopni. Zamrażarka działa poprawnie. Panika, szukanie rozwiązania... w końcu rozebrałem tylną ściankę i dogrzebałem się do wymiennika ciepła, był cały zalodzony. Rozwiązanie podane na forum zadziałało, wysuszone, poskładane, włączone działa, a właściwie działało przez tydzień. Wtedy po uruchomieniu przeprowadziłem autodiagnostykę z pomocą instrukcji serwisowej i nie było żadnych błędów.

Wczoraj wieczorem znów zaczęła migać temperatura chłodziarki. Było późno więc zostawiłem sprawę do rana, a rano było OK. W południe znów zaczęło migać, zrobiłem diagnostykę i wyskoczył błąd opisany jako: "In the refrigerator room, if frost removal mode is finished due to limited time of 80 minutes. Error is displayed." Rozumiem z tego, że rozmrażanie zakończyło się z powodu upływu czasu a nie zakończenia procesu. Czy to oznacza, że znów wymiennik ciepła zarośnie lodem i awaria się powtórzy w najbliższym czasie? Czy jakieś elementy mogą być uszkodzone choć nie wykazują błędów? Wg. komputerka wentylator chłodziarki działa na wysokich obrotach.
    A może to kwestia panujących upałów? 35 stopni na dworze, 30 stopni w kuchni w cieniu.

Proszę o poradę, co jeszcze mogę sprawdzić zanim wezwę serwis?

Edit...
    Czy wymuszenie odmrażania chłodziarki dostępnego z poziomu funkcji lodówki dotyczy właśnie odszraniania (odlodzenia) wymiennika ciepła czy całej lodówki ? Czy takie działanie może pomóc w tej sytuacji czy też rozmrozi mi całą chłodziarkę ?

Edit 2...
    wymusiłem odmrażanie... niestety temperatura skoczyła w obu komorach, ale po dwukrotnym cyklu uruchomiłem schładzanie i zamrażanie i temperatura spada... Nasuwa się wniosek, że grzałka zadziałała i udrożniła przepływ zimnego powietrza... Kolejny więc wniosek jest taki, że do wymiany czujnik odszraniania... tylko...

Edit 3...
    niestety od wczoraj temperatura spadła tylko do 9 stopni przy 2 zadanych. W nocy uruchomiło się automatyczne odszranianie, ale chyba bez efektu bo rano znów pojawił się ten sam błąd. Dziś rozbiorę lodówkę i będę sprawdzał fizycznie co działa, a co nie... Jeśli będzie oblodzona to znaczy, że jednak grzałka nie zadziałała
    co dziwne, pomimo nieosiągnięcia zadanej temperatury wentylator działa w trybie LOW zamiast dmuchać co sił aby osiągnąć temperaturę.

Edit 4...
    Po rozebraniu tylnej osłony parownik (doczytałem, że tak się to nazywa) cały oblodzony. Pomiary poszczególnych elementów wyszły następująco:
    1. czujnik odmrażania (ten na żółtych kabelkach) - przerwa
    2. grzałka na parowniku - przerwa
    3. grzałka na dole pod parownikiem - 2000Ω
    4. bezpiecznik termiczny grzałki - przejście

Czyli jeżeli dobrze łączę wszystkie fakty i ustalenia z ostatnich dni to grzałka i czujnik do wymiany?

No i teraz kolejne pytanie: jaka grzałka będzie pasować, bo w sklepach pod ten konkretny model nie mogę takiej znaleźć?
    Lodówka Samsung RS21KGRS - chłodziarka wariuje, nie utrzymuje temperatury
    Zaczynam się martwić o swoją psychikę... rozmawiam sam ze sobą :D
    No więc pasująca grzałka to DA8101691A, a czujnik rozmrażania to DA32-00006W.... takie elementy wchodzą w skład "zestawu naprawczego" do lodówek RS21 jaki można dostać w zagranicznych sklepach. Jednak w Polsce te elementy są dostępne, ale oddzielnie. Do tego zamówiłem bezpiecznik termiczny tak na wszelki wypadek (bo jakby co można zwrócić).

Kolejny wpis zapewne pojawi się gdy części trafią do mnie i z sukcesem je zamontuję :) Przy okazji chciałem pozdrowić wszystkich obserwujących... mam nadzieję, ze dzielnie kibicujecie moim poczynaniom :P

Edit 6...
    Minęły trzy dni od weekendu... części dotarły ze sklepu internetowego. Obsługa twierdziła że wskazana grzałka nie pasuje do mojego modelu lodówki, że jest tylko kompletny parownik z grzałka i czujnikami... Przykro mi to mówić, ale mylili się :) Wszystkie wskazane w akapicie powyżej części były zgodne z oryginałem i spasowały elegancko.

Po tych trzech dniach parownik był znów zalodzony i tylko patrzeć jak problem z chłodzeniem by powrócił. Całość operacji zajęła może godzinę. Na dzień przed naprawą obniżyłem o dodatkowe kilka stopni temperaturę w zamrażarce, bo ostatnio podniosła się o jakieś 6 stopni w niecałą godzinę. Dziś podniosła się o 5 stopni, ale o tej porze dnia (północ mnie przy robocie zastała) temperatura otoczenia jest o kilka ładnych stopni niższa niż za dnia. Lodówka włączona, działa, temperatura spada, żadnych błędów nie wyświetla. Teraz jak to mawiają: obserwować. Jeżeli nie będzie już błędu odszraniania to oznacza pełen sukces. Ale to będzie można odgwizdać dopiero jutro lub pojutrze.

Profilaktycznie wymieniłem wszystkie trzy części czyli grzałkę, która była ewidentnie przepalona, czujnik odmrażania, który miał identyczne wyniki pomiaru jak stary (czyli przerwa - nie wiem o co tu chodzi) oraz bezpiecznik termiczny, który formalnie był dobry, ale jak już go miałem nowy to dla świętego spokoju też wymieniłem...

Edit 7...
    Lodówka działa... naprawa zakończona sukcesem, więc można wykorzystać powyższe informacje i z powodzeniem usunąć problem ze słabym chłodzeniem w Samsung RS21... i to by było na tyle.

### I refleksja... na razie sam sobie odpowiadam na pytania... mam nadzieję, ze ten wątek nie pozostanie monologiem i jakiś fachowiec potwierdzi moje teorie lub je obali :) ###

No i niestety do samego końca watek został monologiem. Zastanawiam się wobec tego po co jest to forum? Gdyby trafiło na kogoś mniej obeznanego z techniką i mniej dociekliwego to pewnie pozostałby bez jakiejkolwiek pomocy i musiał zdać się na fachowca od AGD. A chyba nie taka jest idea istnienia forum takiego jak to. Przyznam wprost, że jestem bardzo zawiedziony. Na niejednym forum bywam i nigdy nie spotkałem się z takim milczącym odzewem ze strony uczestników forum. Miałem nadzieję, ze ktoś z większym doświadczeniem się odezwie, ale się myliłem. Przez 5 dni istnienia wątku kompletna cisza... Zaglądało tu ponad 100 osób, 5 śledzi ten wątek. Czy naprawdę nikt nie był w stanie coś dodać?

W sumie to już po pierwszym dniu spodziewałem się czegoś takiego... Tak jakoś... dlatego pozwoliłem sobie na taki dość obszerny opis czynności jakie podejmowałem, części jakie kupiłem oraz wniosków z całej naprawy. Tak aby zostało dla innych, którzy kiedyś spotkają się z podobnym problemem i tez nie otrzymają merytorycznej pomocy. Będzie mi bardzo miło jeśli ktoś skorzysta ze zdobytej przeze mnie wiedzy i też sam sobie poradzi z problemem. A wszystkim fachowcom, którzy wiedzieli, ale nic nie powiedzieli "dziękuję bardzo" i życzę aby inny fachowiec z innej dziedziny potraktował ich kiedyś w taki sam sposób... Karma ponoć wraca.

PS.
    Na YouTube jest kilka fajnych filmików instruktażowych dotyczących demontażu i montażu zespołu grzałki i czujników... też się przyda :)
  • Poziom 9  
    Rozwiązanie problemu w treści posta... ze szczegółami :)