Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na bazie kitu AVT-2754

15 Cze 2019 14:33 540 13
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie.

Postanowiłem zbudować wzmacniacz lampowy na bazie kitu AVT-2754.

Jestem już po wstępnym uruchomieniu oraz podstawowych pomiarach układu, jednakże w technice lampowej dopiero raczkuję, więc chciałbym zasięgnąć języka u bardziej zaawansowanych kolegów.

W wzmacniaczu napięcie wyjściu +Vs po nagrzaniu lamp (10-15 minut) ustalone jest na 294V przy doborze rezystorów R24 oraz R25 na 56 Ohm każdy, i ta wartość jest ok.

Problem pojawia się podczas pomiaru napięcia na katodzie lampy ECC83, które wynosi średnio 1,42 oraz 1,46 mierzone kolejno na rezystorach R10 oraz R4, wartości te są takie same dla obu kanałów. Zastanawiam się czy wartość ta nie jest za wysoka, gdyż na schemacie zalecana wartość to 1,1 - 1,3 V.

Napięcia anodowe na tych samych lampach mierzone na rezystorach R7 i R6 wynoszą kolejno 159V i 160 V dla jednego kanału oraz 160V i 164V dla drugiego kanału. w tym przypadku również nie pasuje mi ta wartość 164V, czy nie jest ona za wysoka. Lampy kupowane były jako parowane NOS RFT, a wartości rezystancji dobrane są typowo jak na schemacie.

Jeszcze jedną wątpliwość mam odnośnie parowania lamp EL84. Mianowicie w opisie schematu, jest napisane iż należy się kierować spadkiem napięcia na rezystorach R14 i R15, które są rezystorami katodowymi, jednakże z mojego punktu widzenia to rezystory R16 i R17 są rezystorami katodowymi i to nimi należy się kierować. Tak więc w opisie schematu jest błąd czy ja coś źle rozumuje?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzieloną pomoc.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Gibol11 napisał:
    jest napisane iż należy się kierować spadkiem napięcia na rezystorach R14 i R15, które są rezystorami katodowymi, jednakże z mojego punktu widzenia to rezystory R16 i R17 są rezystorami katodowymi

Definitywnie R16 i R17 są rezystorami katodowymi.

Nie przejmowałbym się takimi drobnymi różnicami napięć. Jak sobie trochę rozkminisz ten schemat teoretycznie to zobaczysz, że np. na R10 jest spadek napięcie 100V czyli prąd anodowy teoretycznie wychodzi 100/150k 667uA. Przy założeniu że taki sam prąd przepłynie przez katodę to teoretyczne napięcie powinno wynosić 667uA*2,7k daje 1,8V. U ciebie jest 1,42V co daje prąd 526uA. W danych katalogowych podane jest, że prąd anodowy może wynosić do 1,2mA.
  • PCBway
  • Poziom 29  
    Gibol11 napisał:
    [...]Mianowicie w opisie schematu, jest napisane iż należy się kierować spadkiem napięcia na rezystorach R14 i R15, które są rezystorami katodowymi, jednakże z mojego punktu widzenia to rezystory R16 i R17 są rezystorami katodowymi i to nimi należy się kierować. Tak więc w opisie schematu jest błąd[...]
    Masz rację. Rezystory R14 i R15 to rezystory siatki 1-szej lamp, R16 i R17 to rezystory katodowe.
    Wszyscy wiedzą, że w kitach AVT zdarzają się błędy. Zarówno w schematach, płytkach, jak i opisach - trzeba to mieć na uwadze realizując ich projekty.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Należy mieć na myśli że rezystencja rezystorów, wykorzystywanych w podobnych schematach nie mniej 5 odsetków, a to oznacza, że rezystor 100kOm faktyczno może mieć opór i 95kOm i 105kOm i w tym wypadku różnica 2 podobnych oporów może dochodzić do 10kOm. Toż na wskazaną tobą różnicę napięcia na katodach i anodach ECC83 można nie zwracać uwagi. Na żal autor schematu wybrał nie sam lepszy sposób wyrównywania prądów anod wyjściowych lamp. Należy było przewidzieć możliwość wyrównywania prądów z użyciem potencjometra, jak pokazano na zdjęciu. Wzmacniacz na bazie kitu AVT-2754
  • Poziom 11  
    dziękuję za zainteresowanie tematem oraz szybką odpowiedź. W takim razie te delikatne odchylenia przyjmuję za normalne i działam dalej. Dzięki za pomoc
  • Poziom 11  
    dzięki, jednakże w ten projekt włożyłem tyle kasy i pracy, że szkoda mi przerabiać, jednakże jeśli będzie czas to zrobię i tą alternatywną wersję
    Przerabiać i zmodernizować lepiej tylko po uzyskaniu oczekiwanego rezultatu od realizacji pierwotnego wariantu schematu, inaczej PCB przy niedostatecznym doświadczeniu może znaleźć się w koszyku dla śmiecia.
  • Poziom 11  
    Przy okazji może ktoś polecić dobre podstawki novalowe? aktualnie mam te zwykłe białe ceramiczne. Zastanawiam się nad jakimiś na których możliwy byłby montaż mocowań do lampy. Te białe mają co prawda delikatnie wybrzuszony kołnierz naokoło ale żadnych mocowań chociażby sprężynowych nie udało mi się znaleźć kompatybilnych. Podstawka jak na załączonym zdjęciu.
    Co więcej raster tej podstawki też niezbyt pasuje i trzeba montować na wcisk.

Wzmacniacz na bazie kitu AVT-2754
  • Warunkowo odblokowany
    Najlepiej ceramiczne z dawnej produkcji (z odzysku lub NOSy) albo współczesne micalexowe. Te z fotki mają blaszki stykowe z jakiegoś guanolitu, które szybko ulegną deformacji i będą słabo kontaktować.
  • Poziom 11  
    A czy do tych podstawek będą pasowały jakieś mocowania, tak by z nich bezpiecznie korzystać w fazach testów, a najwyżej potem dokupić lepsze podstawki?
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie ponownie.
    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego kitu do mądrzejszych kolegów :)

Mianowicie przy równej wartości rezystorów katodowych (R16 oraz R17), dla obu kanałów, za każdym razem na jednym z kanałów otrzymuje wartość napięcia na rezystorach katodowych wyższe o 0,5V niż w przypadku drugiego kanału. Zamiana lamp w odwracaczu nic nie zmienia.

Chciałbym się dowiedzieć czy może mieć na to wpływ długość przewodów łącząca płytkę z transformatorem głośnikowym, gdyż trafa są koło siebie więc jedna płytka jest podłączona krótką taśmą, a druga 3 razy dłuższą.

Pozdrawiam
    Trzeba zmienić miejscami nie lampy odwracacza fazy , a lampy koncowky ( El84 ).
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie. Lampy są parowane. Zmiana lamp między kanałami nic nie wnosi. Wciąż jest tak samo.