Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Ardo A 1000 - zadziałał wyłącznik różnicowoprądowy

15 Cze 2019 16:32 309 17
  • Poziom 9  
    Witam. Pralka jak w temacie spowodowała zadziałanie RCD podczas prania(dokładnie nie wiadomo w którym momencie) żona twierdzi że wtyczka była gorąca jak wyjmowała.
    Gniazdko sprawdziłem wygląda w porządku ale wcześniej włączyłem pralkę do innego gniazdka przez przedłużacz dwużyłowy i pralka pierze normalnie.
    Czy grzałka może spowodować zadziałanie wyłącznika róznicowo-prądowego?
    Edytowałem[T.M]
  • e-miernikie-mierniki
  • Użytkownik obserwowany
    Takich rzeczy nie rób, że przez dwużyłowy przedłużacz podłączasz. Lepiej chodzić brudnym niż wcale. Tak grzałka mogła ulec uszkodzeniu i wyzwala RCD. Czy są widoczne przetopienia na wtyczce?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 36  
    Jak nie masz miernika izolacji (nie omomierza) to zostaje metoda prób.
    Odłącz konektory grzałki, zaizoluj taśmą i włacz pralkę. Jak różnicówka nie zadziała to znaczy, że winna jest izolacja grzalki.
    Jeżeli dalej rozłącza no to trzeba sprawdzić inne elementy do których doprowadzone są L i N.
    Zwarcie N do PE tez powoduje zadziałanie RCD.
  • Poziom 9  
    Pytanie odnośnie grzałki bo grzałka jest z czujnikiem.
    Da się przełożyć ten czujnik do nowej grzałki bo w sklepach sprzedają tylko z pustym otworem
  • Poziom 39  
    Jesteś pewny, że grzałka z Twojej pralki ma otwór na termistor?: https://north.pl/karta/grzalka-do-pralki-ardo-a1000,42A-2P-ZMMP-ZJU.html
    Nie posiada przypadkiem tego typu termostatów: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-ardo...-do-a1000-pralki-ardo,184,A1000,m1722903.html
    Jeśli Twój model posiada jednak tego typu czujnik temperatury to oczywiście można go przełożyć do nowej grzałki: https://www.klinikaagd.pl/czesci-agd/%E2%9C%9...oUnLayCcUYHmQH4MCyMzEQ4ohN6_rBChoC3iIQAvD_BwE
  • Poziom 9  
    Czyli ten otwór w grzałce nie jest przelotowy i czy można sprawdzić ten czujnik czy jest sprawny?
  • Specjalista AGD
    mikton61 napisał:
    Czyli ten otwór w grzałce nie jest przelotowy i czy można sprawdzić ten czujnik czy jest sprawny?

Ten czujnik w ogóle masz podłączony ? Zrób fotke tej grzałki i okolic.

O ile dobrze pamiętam A1000 nigdy nie otrzymało czujnika NTC tylko miało klasyczny termostat.
  • Użytkownik obserwowany
    Gadu gadu a czy to napewno grzałka? Czy po jej odłączeniu nie ma zadziała ja Rcd. Bo nic kolega nie wspomniał jak doszedł ze to grzałka.
  • Poziom 9  
    Zacznę od tego że pralka ma 21 lat i dałbym sobie spokój ale pralka wygląda jak nowa do tej pory nic przy niej nie robiłem grzałkę i tak wymienię.
    wyjąłem grzałkę oczywiście cała zarośnięta, ten otworek z tyłu grzałki ma taką rurkę metalową z 8 cm i w tą rurkę wchodzi czujnik na gumce.
    Oznaczenie SEF USE SF152E 96Z0 Tf-(stopnie Celsjusza ale ciężko odczytać).
    Da się przełożyć rurkę do nowej grzałki? bo w sklepach są grzałki ale tylko z samym otworem. Grzałka 1950 W.
  • Poziom 39  
    Zamieść zdjęcia zdemontowanej grzałki oraz owego czujnika temperatury.
  • Poziom 39  
    Niestety będziesz musiał również wydobyć ze starej grzałki tą rurkę i spinkę ponieważ ów "czujnik" nie jest przeznaczony do zanurzenia w wodzie.
    Musisz zakupić grzałkę giętą pod tym samym kątem i tej samej długości co oryginał i z otworem na typowy termistor. Otwór na termistor w typowej grzałce ma średnicę Φ 10 i musisz zmierzyć średnicę tej rurki w oryginalnej grzałce czy będzie pasować.
    Pytanie tylko czy rzeczywiście to grzałka jest przyczyną usterki bo równie dobrze powodem może być silnik pralki, elektrozamek lub filtr PZ.
  • Poziom 9  
    Sprawdzę jutro w pracy stan izolacji i zobaczymy.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    To nie jest żaden czujnik, tylko bezpiecznik termiczny. Możesz kupić grzałkę bez żadnych otworów (ale zgiętą, tak jak oryginalna) z bezpiecznikiem wbudowanym w koniec grzałki.
  • Poziom 9  
    Witam po dłuższej przerwie grzałka okazała się dobra oczyściłem z kamienia poskładałem i pralka pierze bez zarzutu teraz myślę że gdy żona mi mówiła o ciepłej wtyczce to mogła nie do końca być wciśnięta do gniazdka i mogło nie być dobrego styku. Dziękuję wszystkim za dobre rady pozdrawiam.