Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamykanie aplikacji przy zajęciu RAM-u powyżej 85%-Czy da się to obejść?

15 Cze 2019 22:22 201 7
  • Poziom 15  
    Witam. Oto częściowa specyfikacja komputera.
    Windows 7x64 Proffesional.
    4 GB Pamięci RAM

Przy ok. 85% zajętej pamięci system Windows zamyka aplikacje, bądź same się zawieszają i działają niepoprawnie. Oczywiście przy włączonym pliku wymiany nie ma to miejsca. W związku z tym mam pytanie o to czy istnieje możliwość zwiększenia tego limitu w ustawieniach systemu lub rejestru żeby to zamykanie następowało po całkowitym zajęciu pamięci ponieważ w tym momencie ok 15% RAM-u jest właściwie niewykorzystane a system zaczyna wyłączać aplikacje wcześniej pomimo że w teorii nie musi jeszcze tego robić? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.
  • Pomocny post

Poziom 42  
    Chyba łatwiej i sensowniej będzie dołożyć kolejne 4GB.
    W obecnym przypadku system będzie relokował dane na dysk.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ograniczenie pliku wymiany lub jego wyłączenie wcale nie musi przynieść korzyści w postaci prędkości etc. Może być wręcz odwrotnie gdy jakaś apka zechce rezerwować obszar ramu do obliczeń a system ma zabronione zrzucanie zasobów do pliku wymiany.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Może ci cacheman trochę pomoże ale 15% przy 4GB to nie wielka rezerwa - to nawet jedna strona z firefoxie zje na starcie.

Swapa nie da się wyłączyć realnie w windowsie - linux to tak ale windows mimo wyłączenia to i tak ze swapa korzystać będzie do tego dojdą dodatkowe problemy.
  • Poziom 15  
    Zwierzak_PAH napisał:
    Ograniczenie pliku wymiany lub jego wyłączenie wcale nie musi przynieść korzyści w postaci prędkości etc. Może być wręcz odwrotnie gdy jakaś apka zechce rezerwować obszar ramu do obliczeń a system ma zabronione zrzucanie zasobów do pliku wymiany.
    Wyłączyłem plik wymiany żeby "oszczędzać" dysk i jego użycie. Ale rozumiem że o ile w przypadku dysku SSD może mieć to znaczenie tzn. wpływać na jego żywotność, to w zwykłym dysku HDD (całkiem nowym) który posiadam nie ma to znaczenia a propo jego żywotnośći?
    Pamięci RAM teoretycznie nie brakuje bo maksymalne użycie jakie miałem wynosiło 88% , czyli tylko 3% powyżej limitu po którym pojawiają się komunikaty i zawieszają i wyłączają aplikacje, a właściwie Chrome. Wykonałem zalecenia z postu nr.2, Zobaczymy czy pomoże. Jeśli nie to ustawię plik wymiany na sztywno i nie będzie oczywiście problemu. A tak jak wam pisałem wcześniej zrobiłem to tylko ze względu na to żeby nie katować dysku, ale rozumiem że to w przypadku zwykłego HDD nie ma znaczenia? Poprawcie mnie jeśli się mylę?
  • Poziom 42  
    Jak masz SSD to swap ustaw na niego. W żadnym wypadku na HDD. To co opisujesz czyli oszczędzanie SSD miało sens przy początkowych SSD - teraz to trzeba je używać bo one przeżyją komputera spokojnie i szybciej go wymienisz z powodu jego wydajnośći/miejsca niż to że go zajedziesz.

Oczywiśćie SWAP na stały rozmiar ustaw nie żadne kontrolowany przez system.
  • Poziom 15  
    enhanced napisał:
    Jak masz SSD to swap ustaw na niego.
    Mam HDD.