Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik trójfazowy a sieć 230V - silnik czy falownik - co wybrać, poradźcie

soli1 16 Jun 2019 00:12 1029 2
    soli1
    Level 2  
    Silnik trójfazowy a sieć 230V - silnik czy falownik - co wybrać, poradźcie Witam.
    Zagościła u mnie stara (1986) wieloczynnościowa maszyna stolarska DYMA8 z silnikiem 1,5kW trójfazowym, jednak nie posiadam w domu siły. Zastanawiam się nad następującymi opcjami:
    1. Zmienić silnik na jednofazowy (koszt ok. 370zł). Z uwagi, iż kolejne wersje tej maszyny miały fabrycznie mocniejsze silniki (2,2kW) zastanawiam się również nad zmianą na 2,2kW jednak moje domowe zabezpieczenie to 16A, więc sądzę że przy rozruchu bezpiecznik wyłączy, a zatem czy przy 1,5kW wytrzyma? Softstart zapewne z uwagi na kondensatory odpada? Czy warto zaryzykować i kupić tani aluminiowy silnik (zapewne chiński) na znanym portalu, czy dołożyć stówkę i w żeliwnej obudowie (choć zapewne też chiński)? Może jakiś mi wskażecie?
    2. Zakupić falownik do obecnego silnika - żadnych przeróbek w maszynie, ale koszt większy (ok. 580zł za np. FALOWNIK WEKTOROWY LITEON EVO6000 1,5kW / 1-fazowy 230V - do silnika 3-fazowego). Tylko czy nie będzie za mały? Jeśli silnik 1,5kW to falownik zapewne powinien mieć ze 20-30% zapasu mocy? Proszę o jakieś propozycje falownika, jeśli można. A ile taki falownik będzie pobierał prądu? Mój 16A bezpiecznik wytrzyma?
    3. A może agregat prądotwórczy?

Proszę o jakieś nakierowanie w tym temacie.
    pawelr98
    Level 39  
    Do prostej maszyny nie potrzeba koledze sterowania wektorowego(silnik indukcyjny można sterować niczym prądu stałego obcowzbudny), starczy skalarne.

Lepiej zakupić jakiś używany falownik.
    soli1
    Level 2  
    Czy jakiś przykład falownika mogę prosić? Rozejrzę się też za używanym, tylko nie wiem jakiego modelu szukać.