Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Accuphase E-305 - Stuk (skok napięcia) przy wyłączaniu wzmacniacza

16 Cze 2019 12:43 372 18
  • Poziom 13  
    Witam
    Od niedawna mam problem z moim wzmacniaczem Accuphase E-305
    Problem to stuk w głośnikach przy wyłączaniu wzmacniacza. Zmierzony skok napięcia to ok 2V.

Przekaźniki 1, 2 i 3 są sprawne.
    Przy włączaniu i wyłączaniu wzmacniacza przekaźnik nr 3 załącza się równolegle do załączania zasilania.
    Przekaźniki 1 i 2 działają z opóźnieniem, ok 6-7 sek.
    Jednak przy wyłączaniu przekaźniki 1 i 2 rozłączają się ze sporym opóźnieniem, jako ostatnie. Widocznie napięcie z naładowanych kondensatorów je chwilkę przytrzymuje ok 6-7 sek, taki sam czas jak przy starcie.
    Co jeszcze zauważyłem. Odłączając preamp nie ma tego skoku napięcia. Opóźnienia na przekaźnikach są takie same czyl 6-7 sek a muzyka powoli zanika..
    Przy włączonym pre jest po prostu skok napięcia bez różnicy który tor jest wybrany.
    Załączam schemat który udało mi się znaleźć, niestety nie jest wyraźny ale lepsze to niż nic.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    RY1 i 2 to przekaźniki wyjść głośnikowych, załączają się z opóźnieniem a wyłączają natychmiast
    RY3 to przekaźnik softstartu transformatora

Układ IC2 nie wykrywa Ci zaniku napięcia na pinie 4 i przekaźniki RY1/RY2 pozostają zasilone dopóki nie zniknie napięcie z głównych kondensatorów, sprawdź jeszcze profilaktycznie kondensator C4, jeśli jego parametry są w normie to pozostaje Ci wymiana układu, to bardzo częsta usterka, zrobiłem takich Accuphase kilkadziesiąt
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    croowab napisał:
    Odłączając preamp nie ma tego skoku napięcia.

A jeśli preamp jest załączony i głośność na minimum, to jest ten skok czy nie?
    croowab napisał:
    Przy włączaniu i wyłączaniu wzmacniacza przekaźnik nr 3 załącza się równolegle do załączania zasilania.

Chwilkę później ale nie jest to zauważalne ponieważ ta chwilka jest krótka. To jest normalne zachowanie.

Zmierz jakie jest napięcie na pinie 4 IC2 podczas kiedy wzmacniacz jest włączony oraz zaobserwuj jak szybko to napięcie znika po wyłączeniu wzmacniacza.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 13  
    Napięcie na 4 nóżce IC2 zanika jednocześnie z wyłączeniem wzmacniacza, ten stuk pojawia się chwilkę później.
    C3 trzyma parametry. Napięcie w oparciu o masę to 2,2V. Dziwne bo powinno byc 3,4V
  • Poziom 42  
    croowab napisał:
    Napięcie na 4 nóżce IC2 zanika jednocześnie z wyłączeniem wzmacniacza,

Ok, to potwierdza że IC2 jest uszkodzony i jak napisał już kolega Uzytkowinik19, należy go wymienić.
    croowab napisał:
    Napięcie w oparciu o masę to 2,2V. Dziwne bo powinno byc 3,4V

To bez znaczenia.
  • Poziom 13  
    Jeszcze tylko jedno pytanie. Jeśli chodzi o układ c1237ha to widzę pełno chińskich zamienników.
    Czy można to zastąpić układem NTE7100 ?
    Czy można to zastąpić jakimś innym kompatybilnym układem czy próbować te chińskie?
  • Poziom 13  
    Niestety, dotarły do mnie chińskie zamienniki, ale objaw po zmianie 4 układów jest ciągle taki sam.
  • Poziom 42  
    Musisz więc kupić ten układ z innego źródła.
  • Poziom 13  
    Zamienniki chińskie zamówione z 2 źródeł, zmieniłem 8 sztuk za każdym razem ten sam efekt.
    Zamówię jeszcze od "piekarza".

Jednak to dziwne, że nie ma żadnej zmiany po zmianie tego układu..
  • Poziom 42  
    Zmontuj więc sobie układ testowy według datasheet tego układu i sprawdź czy będzie działał poprawnie. To ostatecznie wykaże czy te układy są sprawne czy nie.
  • Poziom 19  
    Ostatnio robiłem Acuphase'a E-303. Był problem taki, że przy włączaniu wychylał się wskaźnik jednego kanału do momentu załączenia głównych przekaźników protektora. Przy wyłączaniu również wskazówka skakała tak do 2/3 zakresu i opadała. W sumie objaw podobny do Twojego. W tych wzmacniaczach jest układ zwierania wejścia końcówek mocy do masy przy włączeniu i przy wyłączaniu zasilania. Zrealizowane jest to na przekaźniku kontaktronowym typu NC. Uszkodzenie tego przekaźnika da taki objaw, ale on jest trudny do zabicia. U mnie przyczyną był zabrudzony przełącznik NORMAL-SEPARATE znajdujący się z tyłu wzmacniacza. Zwieranie wejścia przez przekaźnik idzie także przez ten przełącznik. Wyczyszczenie przełącznika rozwiązało problem. Sprawdzenie czy u Ciebie też jest ten problem jest bardzo proste. Zewrzyj zworkami przełącznik w pozycji NORMAL
  • Poziom 42  
    W tym przypadku układ rozłącza głośniki kilka sekund po wyłączeniu wzmacniacza. Wyjaśnij więc jaki to ma związek ze wzmacniaczem który ostatnio robiłeś bo ja takiego związku nie widzę.
  • Poziom 19  
    SlawekKedra napisał:
    układ rozłącza głośniki kilka sekund po wyłączeniu wzmacniacza. Wyjaśnij więc jaki to ma związek ze wzmacniaczem który ostatnio robiłeś

Bezpośredniego związku nie ma. Ale autor napisał, że jeśli odłączy pre-amp, to skoku nie ma. Zwarcie wejścia końcówki do masy da taki sam efekt. Po coś ten przekaźnik tam jest. Jeśli to nie działa prawidłowo, może dawać efekt opisany przez autora. Rozłączanie głównego przekaźnika równocześnie z wyłączeniem zasilania chroniłoby oczywiście przed stukiem w kolumnach, ale wesołe miasteczko na wskaźnikach by zostało.
  • Poziom 42  
    Przekaźniki powinny bezwzględnie odłączyć głośniki natychmiast po wyłączeniu zasilania. Naprawa tego układu który za to odpowiada nie polega na zrobieniu czegoś innego co "da taki sam efekt". Jeśli blokowanie sygnału na wejściu końcówek mocy jest uszkodzone, należy oczywiście naprawić również.
  • Poziom 13  
    Zamontowałem układ z tego źródła i niestety dokłądnie to samo jest..
    jedynie co już wcześniej wyeliminowało się to brak wychyleń na wskaźnikach.. skok napięcia do ok 3V na zacisckach pozostaje
  • Poziom 42  
    croowab napisał:
    Zamontowałem układ z tego źródła i niestety dokłądnie to samo jest..

Musisz więc szukać oryginalnego układu do skutku. Na oryginalnym i sprawnym układzie to musi działać poprawnie.
  • Poziom 13  
    Trochę czasu minęło .
    W tym czasie zmieniłem kilka ukłądów bez jakiegokolwiek skutku.
    Zostawiłem to jak jest. Czyli przed wyłączeniem wzmacniacza wyłączałem przekaźniki głośnikowe ręcznie.

Jakieś 2-3 tyg temu wszystko wróciło do normy. Ot tak z siebie zabezpieczenie głośników działa .

Jedynie został problem z trzeszczeniem podczas słuchania muzyki.
    Przeważnie lewy kanał czasem zaczyna trzeszczeć...
    Podejrzewam przekaźniki głośnikowe.
    Będzie chwila to rozbiorę wzmacniacz i sprawdzę czy jest możliwość ich rozebrania i wyczyszczenia.