Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

paton jakie ustawienia do spawania alu. czy mam złe ustawienia?

16 Cze 2019 20:51 90 1
  • Poziom 3  
    witam . Jakis czas temu zakupilem patona . spawanie stali wychodzi w miare ok ale juz przy alu spoina nie wygląda efektywnie . Podczas pierwszego kontaktu drut i material to jest strzał przy okazji troche ten strzal zrobi balaganu w spoinie, ale w pozniejszej fazie jest OK ale to przy dłuższych spoinach. Spoiny glownie robie na profilu 3mm długość 2cm. Spoina 10 cm wygląda o wiele lepiej . Mam problem z doborem ustawień a najlepsze jakie skonfugurowałem pod siebie to. moc pulsacji prądu [Po.P] 50% częstotliwość pulsacji [Fr.p] 5.0 Hz współczynnik wypełnienia [dut] 60% spawam drutem 1mm materiał czysty,gaz argon jakie uatawienia powinienem dobrać aby wycisnąc maximum z urządzenia ?spawam glownie scianki 3mm czasami tez 5mm. Może ktoś wytłumaczyc mi te ustawienia. Niestety nikt z grona znajomych nie ma wiedzy na ten temat. pozdrawiam. nie mam zdjęć spawu. Jutro wrzuce jeśli będzie trzeba.
  • Poziom 29  
    FUNKCJA SPAWANIA NAPIĘCIEM PULSUJĄCYM:
    Ta funkcja ma na celu ułatwienie kontroli procesu spawania w pozycjach przestrzennych, innych niż dolna, jak również spawanie metali nieżelaznych. Wpływ odbywa się bezpośrednio na mieszanie roztopionego metalu spoiny, dlatego w pierwszej kolejności wpływa na formę spoiny oraz odbywa się przymusowy wpływ na przenoszenie kropli z drutu spoinowego do wanienki spawalniczej, a to z kolei na stabilność procesu. W innych metodach spawania, ten proces nieco zastępuje ruchy rąk spawacza, jest to szczególnie ważne w miejscach, o trudnym dostępie. W zależności od prawidłowego ustawienia, oprócz kształtu zależy też jakość modelowania się spoiny, co zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się pustych przestrzeni i zmniejsza strukturę ziarna, zwiększając w ten sposób moc spoiny.
    Do realizacji tej funkcji w urządzeniu należy wskazać trzy parametry: moc pulsacji [Po.P], częstotliwość pulsacji [Fr.P] oraz współczynnik wypełnienia [dut]. Domyślnie moc pulsacji [Po.P] jako kluczowy parametr znajduje się w pozycji "OFF", tzn. funkcja wyłączona, a częstotliwość pulsacji [Fr.P] oraz współczynnik wypełnienia [dut] na, odpowiednio, najbardziej rozpowszechnionych wartościach 20,0 Hz i 50 %. Aby włączyć funkcje wystarczy ustawić moc pulsacji [Po.P] większą niż zero, ten parametr jest ustawiany jako procent od bieżącego potocznego wybranego napięcia spawalniczego.Przykład: spawanie drutem 0,8 mm, ustawiona prędkość podajnika drutu 5,5 m/min, dobrana podstawowa wartość napięcia spawania wynosi 18 V, a moc pulsacji [Po.P] = 20 %, przy czym częstotliwość pulsacji [Fr.P] = 20 Hz i "współczynnik wypełnienia" [dut] = 50 % domyślnie.
    Wynik: napięcie źródła będzie pulsowało od 14,4 V do 21,6 V z częstotliwością 20 Hz, impulsy będą mieć równą formę zarówno wg. amplitudy, jak i czasu. W sytuacji zmiany parametru "współczynnik wypełnienia" [dut] odmiennego od 50 %, zachodzi asymetria w przebiegu impulsowym, ale urządzenie obliczy tak, że przy zachowaniu podanej różnicy impulsów, będzie podtrzymywało średni poziom napięcia spawania na poziomie ustalonej wartości podstawowej napięcia 18 V (tzn. jak określono), tak aby nie uległ zmianie średni wkład ciepła do spoiny.
    Jeśli jest konieczność zmniejszenia przenoszonego ciepła do spoiny, na przykład podczas spawania cienkich metali, wystarczy zmniejszyć w standardowy sposób, główne napięcie źródła. Impulsy automatycznie dostosują się do tej metody spawania, odpowiednio użytkownik wyraźnie zaobserwuje o ile zmniejszyło się przenoszenie ciepła do spoiny, w porównaniu do poprzedniej metody, jednocześnie zmieniając w dowolnej kombinacji moc i "współczynnik wypełnienia" impulsów do otrzymania stabilnego procesu. Parametry te ustawia się w rożnych sytuacjach różnie, wg. potrzeb spawacza.