Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zelmer Voyager Twix 2000W Bardzo mocne iskrzenie na szczotkach.

slaw777 16 Jun 2019 21:43 1056 13
    slaw777
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    W silniku odkurzacza Zelmer Voyager Twix 2000W, mam bardzo silne iskrzenie szczotek, taki granatowy dym. Szukałem właśnie silnika w zamienniku, ale cięzka sprawa z tym, natomiast oryginał silnika nie opłacalny. Próbowałem tez szukac samego wirnika (jednak na moim wirniku nie ma żadnych oznaczeń) i nie wiem jak go dobrać aby pasował. Będe wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.
    stasiekb100
    Level 26  
    Podniosła się lamelka od przegrzania, trzeba by ją podkleić i dotoczyć. Akurat toczenie jest proste i robi się przystawiając kamień szlifierski do kumutatora na włączonym silniku. Czym podkleić, niewiem.
    slaw777
    Level 11  
    stasiekb100 wrote:
    Podniosła się lamelka od przegrzania

Sprawdziłem lamelki nie są lużne, żadna się nie podniosła.
    stasiekb100 wrote:
    Akurat toczenie przystawiając kamień szlifierski do kumutatora

Czy można taki kamień szlifierski gdzieś kupić?

Dodano po 2 [minuty]:

slaw777 wrote:
    stasiekb100 wrote:
    Podniosła się lamelka od przegrzania

stasiekb100 wrote:
    Akurat toczenie przystawiając kamień szlifierski do kumutatora

Czy można taki kamień szlifierski gdzieś kupić?
    Ja to toczenie robiłem wkrętarka, łożysko podpartę z drugiej strony na klocku i używałem pilnika, jeden z wirników tak naprawiłem, bo wcześniej również mocno iskrzył i hałasował.
    stasiekb100
    Level 26  
    slaw777 wrote:

Jak się nie podniosła to zwarcie w uzwojeniu. Ja zrobiłem tak, że włączyłem silnik na wolne obroty, i do kumutatora przystawiłem osełkę do ostrzenia kosy.
    slaw777
    Level 11  
    To wirnik do wymiany. Jak dobrać odpowiedni pasujący wirnik? nie ma na nim żadnych oznaczeń, jedynie są oznaczenia na obudowie silnika. Ewentualnie cały silnik - ale za oryginał ponad 200 zł, dlatego tylko zamiannik - ale wszystkie silniki z aukcji są bez tego charakterystycznego kołnierza z przodu silnika no i wymiary gabarytowe nie zgadzają się. Może producent nieprzewidział wymiany samego wirnika w tym modelu odkurzacza?
    Tommy82
    Level 41  
    A cały odkurzacz na jakimś olx/komisie?
    slaw777
    Level 11  
    Tommy82 wrote:
    A cały odkurzacz na jakimś olx?

Też nieoplacalny zakup, chciałem go naprawić za max70 zł, taki mniej wiecej jest koszt wirnika - ale nie sposób dopasować właściwy. Zamienniki siników też w tym przedziale cenowym - jednak w moim jest ten kołnierz z przodu a całą masa silników jest bez kołnierza i wymiary nie zgadzają się. Mogę dołaczyć zdjęcia oznaczeń z silnika, dziwne tylko, że sam wirnik nie ma żadnych oznaczeń - może nie jest częscią zamienną.
    zworys
    Level 39  
    Jeśli komutator nie jest zdeformowany to oznacza zwarcie - najczęściej w wirniku. Teraz szukanie zamiennika to faktycznie ciężka sprawa. Trzeba byłoby szukać wg mocy i typu silnika - na stojanie powinien być symbol...natomiast na wirnikach z reguły nie ma nic - żadnego oznaczenia. Nie sądzę żeby zamiennik był tańszy niż 70 zł.
    slaw777
    Level 11  
    Tylko takie oznaczenia są.
    Zelmer Voyager Twix 2000W Bardzo mocne iskrzenie na szczotkach. Zelmer Voyager Twix 2000W Bardzo mocne iskrzenie na szczotkach. Zelmer Voyager Twix 2000W Bardzo mocne iskrzenie na szczotkach. Zelmer Voyager Twix 2000W Bardzo mocne iskrzenie na szczotkach. Zelmer Voyager Twix 2000W Bardzo mocne iskrzenie na szczotkach.
    slaw777 wrote:
    Nie sądzę żeby zamiennik był tańszy niż 70 zł.

Są po około70 zł z wysyłką z tą mocą co u mnie 2000W, ale praktycznie wszystkie bez tego kołnierza z przodu turbiny.

Dowiedziałem się dziś, że wirnik nie jest częścią zamienna w tym modelu odkurzacza (pozostało by przezwajanie wirnika - choć nie wiem czy ktoś teraz to jeszcze robi?).
    slaw777
    Level 11  
    Zamontowałem silnik zamiennik, jednak troche mocno grzeje się wydmuchuje po jakims czasie gorące powierze, nie wiem czy może odwrotnie go zamontowałem w obudowie z tworzywa?
    slaw777
    Level 11  
    Zelmer Voyager Twix 2000W Bardzo mocne iskrzenie na szczotkach.
    Jeszcze jedno pytanie, miałem zmontowany silnik w obudowie wycięcie w osłonie silnika było od góry. Natomiast nie wiem czy fabrycznie nie było to wycięcie u dołu, teraz nie pamiętam. Jednak na logike to wycięcie powinno być od góry aby wydmuchiwało powietrze przez filtr na zewnątrz.

Znalazłem instrukcje serwisowy i jednak tym wycięciem ma być zamontowane od dołu.
    slaw777
    Level 11  
    Troche grzeje się ustrojstwo nie wiem czy reklamować go. W sumie w instrukcji powyżej napisali, że agregat może osiągać wyższa temperature, bez przerwy nie będe nim odkurzał, to może troche podziała:).
    Zmierzyłem temp. powietrza wychodzącego z silnika jakies 80 stopni pod koniec odkurzania. Powiedzieli w sklepie, jak będzie 90 lub blisko 100 stopni to aby wtedy dzwonić do nich. Swoja droga ten silnik jest dość mocno poosłaniany, dlatego nawet w instrukcji serwiowej producent napisał, że agregat (oryginalny)może sie mocniej grzać i to nie powód do niepokoju.
    slaw777
    Level 11  
    Silnik zamiennik wymieniony na nowy. Łapie temp. do 80 paru pod koniec odkurzania, może sie nie spali w razie czego jest gwarancja.