Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Sterownik si這wnika centralnego zamka wykorzystanego jako si這wnik zaworu

17 Cze 2019 20:38 378 9
  • Poziom 7  
    Witam,

Mam taki problem, 瞠 w swoim motorku Romet 125 zamontowa貫m dodatkowy uk豉d ch這dzenia oleju.
    Jednak jeden du篡 obieg spowalnia nagrzewanie si oleju i po przejechaniu 9 kilometr闚 odcinka w zasadzie szosowego olej w ostatnie upa造 nagrzewa si do 85 st c.
    Zbudowa貫m taki oto termostat:
    i mam problem ze zbudowaniem uk豉du poruszaj帷ego widocznym si這wnikiem.
    Uk豉d dzia豉 w taki spos鏏, 瞠 si這wnik w pozycji wci庵ni皻ej zamyka zaw鏎 a po rozepchaniu otwiera.
    W篹yk wyprowadzaj帷y gor帷y olej jest rozci皻y i przed逝穎ny aluminiow rurk do kt鏎ej zamocowa貫m sond od termometru tablicowego i do tej rurki chc tez do這篡 w陰cznik termiczny uruchamiaj帷y wiatrak na ch這dnicy (przy 95 st c) oraz wy陰cznik kt鏎y po przekroczeniu 85 st c rozpina sw鎩 obw鏚.
    Najistotniejszym jest fakt, ze si這wnik nie mo瞠 otrzymywa napi璚ia przez d逝窺zy czas bo nie jest od tego przystosowany i si spali.
    Chcia bym aby uk豉d dzia豉 w taki spos鏏:
    Po przekr璚eniu stacyjki (na zimnym silniku) i za陰czeniu napi璚ia jaki modu dostaj帷 napi璚ie z wy陰cznika termicznego puszcza przez 1 sek napi璚ie na si這wnik i zamyka zaw鏎, nast瘼nie po nagrzaniu si silnika i przekroczeniu 85 stopni wy陰cznik odcina dostaw energii i modu wysy豉 kolejny impuls tyle 瞠 w odwrotnej biegunowo軼i i si這wnik zamyka kr鏒ki obieg przez co olej b璠zie p造n掖 przed ch這dnic. Przy ewentualnym sch這dzeniu oleju do temperatury poni瞠j 85 stopni modu musi da impuls taki sam jak przy zimnym silniku by otworzy kr鏒ki obw鏚. Czy zrobienie takiego uk豉dy jest mo磧iwe przy pomocy zespo逝 kilku przeka幡ik闚 (bi i monostabilnych) czy wymaga to jakiego uk豉du elektronicznego?
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 14  
    Hmm troch dziwne zapotrzebowanie . PO:
    1- gdzie ci si spieszy ? w czym przeszkadza 瞠 olej d逝瞠j si rozgrzewa , chyba w zimie nie je寮zisz ? ze ci ciep貫 powietrze na nawiewy nie idzie :P
    2- po co co przerabia skoro standard to 90 st ?
    Je郵i chcesz to zrobi prosto tanio i male gabaryty oraz wielka zaleta czyli elastyczno嗆 mo磧iwo嗆 zmiany w ka盥ej chwili to polecam AVR Attiny koszt ca貫j elektroniki ok 10 zl
    PS. u篡wam tego si這wnika do pieca CO do otwierania dosy ci篹kiej klapy. Dzia豉 pare lat i jeszcze 篡je. Sterowanie PWM.
  • Poziom 7  
    neo_84 napisa:
    Hmm troch dziwne zapotrzebowanie . PO:
    1- gdzie ci si spieszy ? w czym przeszkadza 瞠 olej d逝瞠j si rozgrzewa , chyba w zimie nie je寮zisz ?

Przecie w niskich (jak i w wysokich) temperaturach olej nie ma swoich pe軟ych w豉軼iwo軼i smaruj帷ych, im kr鏒szy czas nagrzewania tym lepiej dla wszelkich mechanizm闚 nara穎nych na tarcie.

Cytat:
    Je郵i chcesz to zrobi prosto tanio i male gabaryty oraz wielka zaleta czyli elastyczno嗆 mo磧iwo嗆 zmiany w ka盥ej chwili to polecam AVR Attiny koszt ca貫j elektroniki ok 10 zl

A sprz皻 do zaprogramowania tego kontrolera to te chyba trzeba kupi?

Cytat:
    PS. u篡wam tego si這wnika do pieca CO do otwierania dosy ci篹kiej klapy. Dzia豉 pare lat i jeszcze 篡je. Sterowanie PWM.

Ale czy na ten si這wnik zasilanie jest podane przez jaki d逝窺zy czas?
  • Poziom 35  
    A czy nie pro軼iej b璠zie zastosowa r璚zne sterowanie zaworem, np. za pomoc linki i d篤igienki, albo inny spos鏏, tak jak jest (by這) rozwi您ane "ssanie" przy rozruchu?
    Wystarczy wtedy tylko kontrolka temperatury. Moim zdaniem potrzebne b璠zie to tylko przy zimnym silniku, przez kilka minut jazdy.
  • Poziom 14  
    przemasppp napisa:
    Przecie w niskich (jak i w wysokich) temperaturach olej nie ma swoich pe軟ych w豉軼iwo軼i smaruj帷ych, im kr鏒szy czas nagrzewania tym lepiej dla wszelkich mechanizm闚 nara穎nych na tarcie.
    Nie szalej :D to tylko Romet a nie Formu豉 1 :P
    przemasppp napisa:
    A sprz皻 do zaprogramowania tego kontrolera to te chyba trzeba kupi?
    No albo "zwin望" komu :D Sprz皻 do zaprogramowania jest tak tani ze paczka cygar闚 kosztuje dro瞠j . Polecam USBasp
    przemasppp napisa:
    Ale czy na ten si這wnik zasilanie jest podane przez jaki d逝窺zy czas?
    oko這 30 min przy rozpalaniu pieca czasem d逝瞠j . W twoim przypadku widz to tak 豉godne (delikatne wysuwanie) otwieranie i zamykanie za pomoc PWM , p騧niej zaw鏎 mo瞠 pozosta bez napi璚ia my郵 ze sam si nie przestawi. Ewentualnie z delikatnym podtrzymaniem. Mo積a tez doda buzer np gdy osi庵nie temperatur , diodki i inne cuda na kiju .
    Marian B napisa:
    A czy nie pro軼iej b璠zie zastosowa r璚zne sterowanie zaworem...
    No jasne 瞠 tak a jeszcze pro軼iej sprzeda motor i kupi rower :P
  • Poziom 7  
    neo_84 napisa:
    Nie szalej :D to tylko Romet a nie Formu豉 1 :P

No ja wiem 瞠 to inne si造 dzia豉j ale tak czy siak lepiej uzyska optymalna temperatur.

Cytat:
    oko這 30 min przy rozpalaniu pieca czasem d逝瞠j

To dziwne bo ja jak sprawdza貫m czy w pionie ten si這wnik podniesie przywi您an butelk z oko這 4 litrami p造nu do spryskiwaczy to on si ca趾iem mocno nagrza.

Cytat:
    W twoim przypadku widz to tak 豉godne (delikatne wysuwanie) otwieranie i zamykanie za pomoc PWM , p騧niej zaw鏎 mo瞠 pozosta bez napi璚ia my郵 ze sam si nie przestawi. Ewentualnie z delikatnym podtrzymaniem.

sam termostat mam ju zrobiony (wrzuci貫m zdj璚ie) i si這wnik spokojnie przekr璚a d德ignie zaworu a sam zaw鏎 na 100 % nie ma mo磧iwo軼i zmiany swojego stanu odkr璚enia dlatego nie ma potrzeby podtrzymania.

Marian B napisa:
    A czy nie pro軼iej b璠zie zastosowa r璚zne sterowanie zaworem...

Taki mam plan awaryjny jednak nie chcia bym sterowania mechanicznego tylko elektryczne.
    Dzi troch porze嬌i貫m przy tym uk豉dzie i mam problemy.
    Mam tam zamontowane dwa w陰czniki termiczne, takie jak na obrazku:
    Wy陰czniki s przyci郾i皻e ma造mi trytkami do kawa趾a aluminiowej rurki robi帷ej za przed逝瞠nie w瞛a zaraz za wyj軼iem gor帷ego oleju z silnika. Jest tam r闚nie zamontowana sonda z termometru a ca這嗆 jest dodatkowo owini皻a tkanin by odseparowa te elementy od wp造wu czynnik闚 zewn皻rznych.
    Jeden czujnik normalnie rozwarty po przekroczeniu 95 stopni za陰cza uk豉d ma uruchamia wiatrak na ch這dnicy, drugi normalnie za陰czony po przekroczeniu 85 stopni ma roz陰cza uk豉d i mia on zamyka kr鏒ki obieg oleju.

Zrobi貫m rundk po okolicy i przed gara瞠m na postoju dogrza貫m silnik, pomimo przekroczenia 100 stopni w ten co ma si roz陰cza dalej podawa napi璚ie a ten co mia si w陰cza milcza i wiatrak sta.

Po ich zdemontowaniu sprawdzi貫m je przy pomocy zasilacza 6 V, multimetru i palnika i w takich warunkach czujniki dzia豉造.
    Takie pytanie si pojawia, czy przed逝瞠nie przewodu od termometru kupionego na aledrogo (Link zmienia jego wskazanie?
    Czy mo瞠 blisko嗆 cewki zaburza dzia豉nie tych wy陰cznik闚?
  • Poziom 14  
    Zapomnia貫m jeszcze o jednym rozwi您aniu idealnym dla kolegi czyli bez programatora itp proponuje zrobi to na ARDUINO mini. Przy takim zastosowaniu co proponuje mo積a ustawi wszystko temperatur za陰czenia wy陰czenia histerez PWM itp
  • Poziom 7  
    neo_84 napisa:
    Zapomnia貫m jeszcze o jednym rozwi您aniu idealnym dla kolegi czyli bez programatora itp proponuje zrobi to na ARDUINO mini. Przy takim zastosowaniu co proponuje mo積a ustawi wszystko temperatur za陰czenia wy陰czenia histerez PWM itp

Poczytam i rozwa輳 t porade bo to trzeba chyba zasili p造tk 5 V i wszelkie sygna造 te przerabia z 12 na 5? Teraz mam wi瘯szy problem bo jak wcze郾iej pisa貫m, nie chc mi dzia豉 wy陰czniki termiczne. Przed chwil przetestowa貫m jest przy pomocy zasilacza 6 v i gotuj帷ej si wody i obydwa dzia豉j tak jak powinny a po zamontowaniu do motorku s jak by zepsute. Wczoraj podgrzewa貫m je palnikiem i te dzia豉造 jak nale篡. Czy wibracje albo blisko嗆 cewki zap這nowej mog zaburza dzia豉nie takiego bimetalicznego cude鎥a?
  • Poziom 14  
    przemasppp napisa:

Poczytam i rozwa輳 t porade ale teraz mam wi瘯szy problem bo jak wcze郾iej pisa貫m, nie chc mi dzia豉 wy陰czniki termiczne.
    widocznie je dobrze nie dogrzewasz przy zamontowaniu w motorku(jedna strona pobiera ciep這 druga oddaje, czujnik powinien byc ca造 nagrzany z wszystkich stron) Wiec je郵i nie chcesz mie wielu problem闚 i oczywi軼ie elastyczny uk豉d bo wiadomo czujniki kt鏎e u篡wasz maja ustawiona temperatur na stale bez mo磧iwo軼i korekcji a i pewnie ich rozbie積o嗆 jest +- 5 %. Jak to m闚i 瘸dna nauka w las nie idzie , kombinuj zawsze jakie wnioski oraz do鈍iadczenie zdob璠ziesz.
  • Poziom 7  
    neo_84 napisa:
    widocznie je dobrze nie dogrzewasz przy zamontowaniu w motorku(jedna strona pobiera ciep這 druga oddaje, czujnik powinien byc ca造 nagrzany z wszystkich stron) Wiec je郵i nie chcesz mie wielu problem闚 i oczywi軼ie elastyczny uk豉d bo wiadomo czujniki kt鏎e u篡wasz maja ustawiona temperatur na stale bez mo磧iwo軼i korekcji a i pewnie ich rozbie積o嗆 jest +- 5 %. Jak to m闚i 瘸dna nauka w las nie idzie , kombinuj zawsze jakie wnioski oraz do鈍iadczenie zdob璠ziesz.

Przy pomocy folii aluminiowej poprawi貫m przewodzenie ciep豉 i czujniki dzia豉j lepiej. Ale chyba je wymieni na za陰czaj帷e si przy ni窺zych temperaturach by przyspieszy ich reakcj.
    Wczoraj zamontowa貫m termostat(bez sterowania, zmiany pozycji zaworu dokonuje r璚znie) do uk豉du i przetestowa貫m. Na odcinku na kt鏎ym wcze郾iej olej nagrzewa si do 75-80 stopni (zale積ie od temperatury) olej nagrza si do 90, a na postoju nie da這 si przekroczy 113 stopni, tak wi璚 uk豉d spe軟ia swoje zadanie ca趾iem dobrze.
    Brakuje jeszcze tego nieszcz瘰nego sterowania termostatem.
    Ale w innym miejscu internet闚 zosta這 mi podsuni皻e by wykorzysta sterownik W1209, a w zasadzie chc wykorzysta trzy takie urz康zenia, jedno zamiast obecnego termometru do sterowania wiatrakiem, drugie b璠zie zamyka ma造 obieg temperatura przekroczy 90 stopni a trzeci otworzy ma造 obw鏚 gdyby temperatura spad豉 poni瞠j 85 stopni. R騜nica zosta豉 ustalona by przez b喚dy pomiarowe nie dosz這 do zwarcia i jednoczesnego podania sygna逝 na ka盥y z przewod闚 si這wnika. Potrzebne mi b璠zie kilka przeka幡ik闚 bo dodatkowo chce automatycznie otwiera kr鏒ki obieg przy ka盥ym odpaleniu silnika.
    Pope軟i貫m do tego ma造 schemat i prosz o pochwa喚 je瞠li to jest prawid這we albo o lincz jak babol: