Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Woda od sąsiada do celów budowy i słaby przepływ.

puszo 17 Jun 2019 22:22 2511 36
    puszo
    Level 8  
    Dzień dobry.
    Mam chyba proste pytanie, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi.
    Do celów budowy ciągnę wodę od sąsiada 150m, narazie do potrzeb pracy przy fundamencie nie było problemu.
    Jest zbiornik 1000l (mauser) tylko że jego zalanie wężem ogrodowym 1/2cala trwa 3 godziny..
    Sąsiad pozwolił się wpiąć do kraniku na zewnątrz na wodę bezpowrotnie utraconą gdzie jak twierdzi ma ciśnienie 4 bary ale woda po przebyciu 150m delikatnie pod górę leci jak krew z nosa. Na dniach będzie wylewana płyta którą przy takich upałach trzeba będzie dość często i obficie podlewać. Muszę kupić jakąś pompę ogrodową do pobierania wody ze zbiornika i podlewania płyty.
    I tu moje pytanie czy jeśli na wejściu do tej pompy podepnę ten kranik wężem 150m to co się stanie? zwiększy się przepływ i zaleje zbiornik szybciej? czy podciśnienie po prostu zaciśnie węża i woda w ogóle nie poleci? a może wytworzy taki podciśnienie na sieci u sąsiada w domu że jak sąsiad kran odkręci jak ja akurat będę "wypompowywał" mu wodę z instalacji to pompa zacznie zasysać powietrze przez kran?
    W razie wątpliwości to pytam poważnie. Gdyby pompa ogrodowa nie rozwiązywała problemu, a podejrzewam że tak jest to czy jest jakiś sposób żeby szybciej zalewać ten zbiornik, nie dużym kosztem?
    ta_tar
    Level 39  
    W pierwszej kolejności to spróbował bym zmienić wąż z 1/2 cala na większy przekrój. Wiem że to są koszta ale ... A moje pytanie to: czy nie ma jeszcze zrobionego własnego przyłącza? Czy nie powinno być już zrobione przyłącze w domu przed wylewką płyty.
    puszo
    Level 8  
    Wydawało mi się że z węża o większej średnicy będzie lecieć wolniej bo jest więcej wody do przepchnięcia.
    Jest to nie istotne dla mojego pytania ale nie robiłem przyłącza gdyż miałem info. że gmina będzie ciągnąć wodę wzdłuż ulicy na której mam działkę i faktycznie został ogłoszony przetarg na taką inwestycje ale okazało się że w ogóle nie w tym miejscu i muszę sam ciągnąć wodę, która będzie za 2 miesiące, przez fundament są puszczone rury wod-kan ale po prostu nie podłączone.
    puszo
    Level 8  
    Mieszkam 15 min jazdy autem od działki, wąż przechodzi przez drogę, bardzo mało uczęszczaną ale jednak. Dobrze by było gdyby ktoś był obecny przy zalewaniu zbiornika, wąż lepiej żeby nie leżał tam przez całą dobę bo ktoś po prostu może sobie rozłączyć i zabrać wąż. Do tej pory rozwijali węża, zalewali zbiornik i zwijali przy pracy albo robiłem to ja przy okazji jak byłem w pobliżu.
    Lisek64
    Level 28  
    Sąsiad ma wodę z własnego ujęcia czy z wodociągu ? Jeżeli Twoja pompa będzie miała mniejszą wydajnośc niż wydajność "żródła" , to powinno być ok chociaż te najtańsze węże ogrodowe to spłaszczają się pod swoim ciężarem ;-) A jak ma ze swojego ujęcia to i tak przecież ma jakiś zbiornik hydroforowy do którego jego pompa tłoczy wodę
    puszo
    Level 8  
    Sąsiad ma wodę z wodociągów. Ja mam węża najtańszego z gazetki obi. 150 m węża dobrej jakości trochę kosztuje, a przecież nie wykorzystam go po budowie, więc wziąłem tani.
    zimny8
    Level 33  
    Budowałem wiele razy, często korzystałem z pomocy OSP (w różnych miejscowościach), za stówę napełniali mi mausery z ochotą. Często brałem za pomocnika murarza kogoś z lokalnej straży, to rozwiązywało problemy.
    Logistyka, czasem trzeba pomyśleć wcześniej, studnie wykopać?.
    puszo
    Level 8  
    Dom szkieletowy, nie ma pomocnika murarza. 30cm zamulolonej warstwy wodonosnej na glebokosci 8,30-8,60m studnia raczej nie wchodzi w gre.
    Placic 100zl za kazdy napelniony zbiornik to dosc sporo ale dzieki za rade, zawsze jakies wyjscie.
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    Po pierwsze należy sprawdzić faktyczne ciśnienie w kranie u sąsiada, po drugie pompę można włączyć na początku węża.
    Umowy na dostawę wody z wodociągu zazwyczaj zawierają wpis o ciśnieniu min i max które zawiera się w zakresie 0,6-6 atm.
    Jeżeli różnica poziomów pomiędzy ujęciem a napełnianym zbiornikiem jest większa niż 4 metry, a ciśnienie w kranie jest bliskie dolnego parametru, to bez dodatkowej pompy nic nie zdziałasz.
    Spadek ciśnienia na wylocie węża to około 1 atm na każde 10 metrów powyżej kranu.
    Mauser`a możesz załadować na przyczepkę i napełniać u sąsiada.
    puszo
    Level 8  
    No wlasnie dzis ewentualnie jutro musze jechac kupic pompe zeby podlewac fundament z mausera i jesli by przy pomocy tej samej pompy dalo sie szybciej napelnic ten zbiornik to bylo by swietnie. Dlatego tu pytam czy jest taka opcja i ewentualnie jaka pompa bedzie potrzebna, oczywiscie tak zebym na uprzykzyl zycia sasiadowi od ktorego ciagne wode
    wacek.wacek
    Level 29  
    Mieszkasz na wsi? Masz hydranty pożarowe? Ja jak budowałem swój dom to pojechałem do gminy i kupilem ryczaltowo jakieś 20 m sześć. wody i pozwolili mi wpiąć do pożarowego swoim wężem. Tylko waz mialem swój. Podlanie stropu trwało pare sekund. Dam ci dobrą radę. Kup folie i na drugi dzień po zalaniu nakryj beton i oczywiście lej go wodą żeby przez pierwsze 7 dni był non stop mokry.
    Cowboy zagrabie
    Level 31  
    Najważniejsze pytanie przy wyborze pompy: jaka jest różnica poziomów, na większości pomp jest podana wydajność dla konkretnej różnicy poziomów. Jeśli sąsiad się zgodzi, to postaw beczkę 200l u sąsiada i napełniaj ją z kranu, do niej wrzuć zwykłą pompę zanurzeniową i twoim wężem pchaj wodę do góry.
    Lisek64
    Level 28  
    Cowboy zagrabie wrote:
    postaw beczkę 200l u sąsiada i napełniaj ją z kranu
    , tylko po co skoro u sąsiada jest "nieograniczona beczka " z sieci wodociągowej z ciśnieniem wylotowym 4 bar ?
    Rezystor240 wrote:
    Dlatego do zasysania wody musza być zastosowane węże ssawne, coś ala wąż do odkurzacza. Jego nie zaciśnie.

Nie chcemy zasysać wodę ze stojącego zbiornika o "zerowym ciśnieniu" , tylko zwiększyć przepływ w istniejącym wężu , czyli zrobić połączenie kaskadowe
    ta_tar
    Level 39  
    Cowboy zagrabie wrote:
    wrzuć zwykłą pompę zanurzeniową i twoim wężem pchaj wodę do góry.

Tylko pytanie. Czy zwykła pompa zanurzeniowa "wydoli" taki długi odcinek węża 150 m.
    ta_tar
    Level 39  
    A znasz taką pompę że wydoli te 150 m? Bo jak szukał w internecie to najlepszą (na razie) udało mi się zobaczyć tylko coś około 60 m. Kiedyś też szukałem takiej pompy żeby była do 100 m ale to są już pompy o znacznym nakładzie finansowym.
    ta_tar
    Level 39  
    puszo wrote:
    węża dobrej jakości trochę kosztuje, a przecież nie wykorzystam go po budowie, więc wziąłem tani.

Jak widzisz autor nie chcę nawet inwestować w lepszy wąż, a będzie inwestował w wydajną pompę za kilkanaście stówek? Wydaj mi się ze stanie na powolnym napełnianiu.
    MarioSpec
    Level 12  
    Koledzy,
    Na pompach jako parametr podawana jest wysokość podnoszenia do góry i zasysania a nie maksymalna długość węża w poziomie. Puszo pisze że wąż idzie lekko pod górę wiec na tych 150m pewnie jest maks kilka metrów różnicy poziomów.
    Niestety nawet poziomy wąż wprowadza opory w przesyłaniu wody i to im cieńszy tym większe opory (dlatego strażacy mają grube węże żeby szybciej leciało!!!). Jam ma wąż 30m 1/2cala i takiej samej długości 1cal. Po podłączeniu do tej samej pompy jest bardzo duża różnica na korzyść 1cala. 150m węża 1/2 cala to bardzo duży opór dla wody ale coś za coś. Tani wąż to trzeba dłużej poczekać.
    Podłączania drugiej pompy na końcu węża nie ma sensu bo będzie zasysało ten wąż. Postawienie pompy u sąsiada powinno działać ale przy tej średnicy węża i takiej odległości nie licz na cuda.
    vodiczka
    Level 43  
    puszo wrote:
    Do celów budowy ciągnę wodę od sąsiada 150m, narazie do potrzeb pracy przy fundamencie nie było problemu.
    Jest zbiornik 1000l (mauser) tylko że jego zalanie wężem ogrodowym 1/2cala trwa 3 godziny..
    Podawać wodę półcalowym wężem na odległość 150 m to pomyłka. Zbyt duże opory przepływu. Minimum 1 cal a lepiej 1,5 cala.
    Zrób prosty test - napełnij wodą wiadro z kranu sąsiada a następnie ze swego węża. Porównaj czasy napełniania.

puszo wrote:
    delikatnie pod górę
    Jaka jest różnica poziomów (orientacyjnie) pomiędzy kranem sąsiada a twoim zbiornikiem :?:
    puszo wrote:
    Wydawało mi się że z węża o większej średnicy będzie lecieć wolniej bo jest więcej wody do przepchnięcia.
    Do przepchnięcia jest tyle wody ile poda kran sąsiada. Im większe będą opory przepływu tym mniej wody poda kran.
    Dwukrotnie większa średnica węża (1 cal zamiast 1/2 cala) oznacza czterokrotnie większy strumień wody a trzykrotnie większa (1,5 cala zamiast 1/2 cala) oznacza dziewięciokrotnie większy strumień wody przy tej samej prędkości liniowej.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Strumie%C5%84_obj%C4%99to%C5%9Bci
    Prędkość liniowa zależy od ciśnienia wody w kranie i od oporów przepływu.
    Przy tym samym ciśnieniu masz do wyboru:
    Cieńszy wąż > większy opory przepływu > woda płynie wolniej > dłużej napełniasz zbiornik.
    Grubszy wąż > mniejsze opory przepływu > woda płynie szybciej > krócej napełniasz zbiornik.
    michał_bak
    Level 20  
    puszo wrote:
    Sąsiad ma wodę z wodociągów. Ja mam węża najtańszego z gazetki obi. 150 m węża dobrej jakości trochę kosztuje, a przecież nie wykorzystam go po budowie, więc wziąłem tani.

Calowa rura PE kosztuje niecałe 2 zł za metr. Podejrzewam, że taniej niż ten "wąż z gazetki".
    Taniej i skuteczniej, w dodatku do wykorzystania gdy już nie będzie potrzeby korzystania z życzliwości sąsiada.
    MarioSpec
    Level 12  
    Rezystor240 wrote:
    Ciekawe jak po niej auta będą jeździć? Czytaj ze zrozumieniem wąż przechodzi przez drogę.

Przecież ten wąż nie przechodzi przez autostradę. Najwyżej rzuci deskę przed i deskę za żeby zabezpieczyć rurę ale i bez tego pewnie rura by wytrzymała przejazd samochodu.
    Robert B
    Level 43  
    puszo wrote:

Prawa fizyki się kłaniają.

MarioSpec wrote:
    Najwyżej rzuci deskę przed i deskę za żeby zabezpieczyć rurę

No właśnie.
    MarioSpec
    Level 12  
    A najlepiej rozważ wywiercenie studni głębinowej. Nawet jak będziesz miał wodę z wodociągu to taka lokalna studnia przydaje się np do podlewania trawy w ogrodzie.